Angle down Atgal

Žydų kultūrinis palikimas Marijampolėje

Artėjant Lietuvos žydų genocido dienai, rugsėjo 23 d., Marijampolės miestas kartu su Marijampolės turizmo informacijos centru, kraštotyros muziejumi ir Arūnu Kapsevičiumi, kviečia miestiečius ir miesto svečius susipažinti su miesto žydų istoriją.

Pagal istorinius šaltinius pirmieji žydai mūsų mieste įsikūrė apie 1744 metus. Marijampolės žydai – miesto statytojai paliko istorinį paveldą mūsų miestui. Visa tai primena pastatai ir buvusių marijampoliečių darbai. Praėjus beveik trims šimtams metų ir ieškant būdų kaip sudominti atvykėlius į mūsų miestą, buvo parengtas specialus leidinys „Marijampoliečiai žydai miesto kūrėjai“ (parengė A. Kapsevičius), nurodantis turistinį lankytinų vietų maršrutą, susijusi su žydų palikimu. Marijampolės turizmo informacinio centro duomenimis, atvykstančių žydų į mūsų miestą daugėja, todėl maršruto sukūrimas labai naudingas atvykėliams ir besidomintiems istorija. Miestas jau sulaukė svečių iš Meksikos, JAV, Izraelio ir kitų Lietuvos miestų. Tikimasi, jog lankytojų skaičius didės.

Lankytinos vietos:

 1. Senosios Žydų kapinės (Šaulių g. 17)
 2. Rygiškių Jono gimnazija (Kauno g. 7) – čia mokėsi ne vienas žydų tautybės moksleivis, kuris vėliau tapo gydytoju, teisininku, verslininku arba pasirinko kitą garbingą profesiją.
 3. Didžioji sinagoga ir Beit Midrash‘as (Kauno g. 4)
 4. IZIS Izraelis Bidermanas (tuomet Dailidės g. 7A, dabartinių Vilkaviškio ir J. Dailidės gatvių sankirta) – vienas žymiausių XX a. prancūzų humanistinės fotografijos meistrų gyvenęs Marijampolėje.
 5. Jono Basanavičiaus aikštė – čia prekiavo ir vertėsi amatu dauguma tuo metu garsių žydų.
 6. Marijampolės Rotušė (Kęstučio g. 1) – čia kartu su miesto burmistru dirbo Chaimas Rotšteinas ir net 7 metus rūpinosi miestu ir jo gyventojais.
 7. Marijampolės žydų gimnazija (buvo įsikūrusi Kęstučio g. 49, vėliau Kęstučio g. 6)
 8. Haknasat Orhin arba Choralinė sinagoga (P. Butlerienės g. 27)
 9. Kino teatras „Palas“ (Vytatuto g. 27)
 10. Miesto sodas (Vytauto g. / Sodo g. / Šv. Mergaritos g. / P, Kriaučiūno g.)
 11. Masinė žydų žudynių vieta ir kapavietė (Šešupės slėnyje, netoli Varpo g.)
 12. Naujosios žydų kapinės (Vokiečių g. / Vilkaviškio g. kampas)

Visą informaciją galite sužinoti apsilankę Marijampolės turizmo informacijos centre. Ten taip pat rasite leidinį „Marijampoliečiai žydai miesto kūrėjai“ su informaciją apie lankytinas vietas. Turizmo informacijos centras yra įsikūręs adresu: J. Basanavičiaus a. 1, Marijampolė, tel. nr. +370 642 23003.El. p.: marijampoletic@gmail.com.

Sekite naujienas internetiniame tinklapyje http://www.marijampoletic.lt/lt/ arba Facebook paskyroje - Marijampolės turizmo informacijos centras.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite