REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 25 d. 10:45

Žvynelinė – užsikrėsti neįmanoma, tačiau susirgti gali visi

Šiauliai

Valdyti stresą. Užsitęsęs stresas geba paleisti bet kokios ligos mechanizmą, todėl, sergant žvyneline, itin svarbu išmokti jį valdyti, jokiu būdu nenutraukiant ryšių su aplinkiniais. Joakim Buchwald nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


21322

Dauguma bent kartą gyvenime susiduria su kokiomis nors odos problemomis, o nemažai žmonių odos ligos vargina visą laiką. Viena jų – žvynelinė, kuria sirgti gali tiek vaikai, tiek suaugusieji, nepaisant profesijos ar visuomeninės padėties.

Sunku tiek fiziškai, tiek emociškai

Sergantiesiems žvyneline ruduo yra aktyviausias metas. Tai pastebėjusi ir farmakologė Alina Motiejūnaitė, kuri sako, kad būtent rudenį kamuojami žvynelinės žmonės dažniau ima varstyti vaistinių duris. Šiuo periodu pablogėjimą lemia įvairios peršalimo infekcijos, saulės trūkumas ir sausas oras.

Žvynelinė – dažniausiai paveldima liga, galinti pasireikšti tiek vaikystėje, tiek sulaukus vyresnio amžiaus. Atsiradusi žvynelinė pasilieka visam laikui. Ligos sukėlėjas gali būti saulė ar cheminiai spinduliai, netgi alkoholis ir cigaretės arba lėtinės ligos, pavyzdžiui, diabetas. Taip jau yra, tačiau žvynelinė dažnai lydima kitų ligų.

Sergant žvyneline, paviršinės odos ląstelės dauginasi itin greitai, oda ant alkūnių, kelių, kojų ir rankų tiesiamųjų paviršių, plaukuotoje galvos odoje pasidengia pleiskanomis tarsi žvynais. Beveik pusei visų žvyneline sergančių žmonių atsiranda nagų bei sąnarių pažeidimų. Pažeistus sąnarius skauda, jie sutinsta, parausta, sutrinka jų funkcija.

Liga daro žalą ne tik sergančiojo sveikatai, bet ir kelia didelį psichologinį diskomfortą. Sergantieji dėl neestetiškai atrodančios odos drovisi lankytis baseine, vilkėti atviresnius rūbus.

Žvynelinė turi įtakos ir gyvenimo būdui, darbo pobūdžiui, sportui bei pomėgiams. Į šia neužkrečiama liga sergančius žmones žiūrima tarsi į raupsuotuosius: bijoma paduoti jiems ranką sveikinantis, atsisėsti šalia, plaukioti tame pačiame baseine ar ežere. Tuo tarpu žmogaus emocinė būklė itin svarbi – jei visada nerimausi, blogės ligos eiga ir ji sunkiau pasiduos gydymui. Tai sunki liga, todėl būtina nuolat ieškoti kompromiso, labiau rūpintis savo sveikata.

Liga įpareigoja nuolat savimi rūpintis

Užsitęsęs stresas geba paleisti bet kokios ligos mechanizmą, todėl, sergant žvyneline, itin svarbu išmokti jį valdyti, jokiu būdu nenutraukiant ryšių su aplinkiniais. Emocinė būklė tiesiogiai susijusi su ligos progresavimu, tad, nepaisant aplinkinių požiūrio, pirmiausia būtina keisti savąjį.

Nors kiekvienas žvynelinės atvejis unikalus, tačiau ligą dažnai lydi metabolinis sindromas – nutukimas, padidėjęs lipidų bei cukraus kiekis kraujyje, aukštas kraujospūdis, todėl pacientams rekomenduojama nevalgyti riebiai, saldžiai, aštriai. Ypač svarbu nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu.

Kai vartojamas per riebus maistas arba alkoholis, oda priversta dirbti visu pajėgumu. Dėl to ji tampa jautresnė, dažniau vargina paūmėjimai.

Mitybos racione turi būti toks vaisių ir daržovių kiekis, kuris užtikrintų pakankamą skaidulų, vitaminų ir mineralų kiekį. Patariama kuo mažiau vartoti cukraus ir lengvai pasisavinamų angliavandenių turinčių produktų. Pirmenybę reikėtų teikti troškintam bei virtam maistui. Tinka žuvis, paukštiena, kartais ir liesa kiauliena.

Patariama valgyti maisto produktų, kuriuose yra daug vitamino D: špinatų, kopūstų, morkų, mielių, daigintų kviečių grūdų ir gerti kefyrą. Tinka augalinis aliejus, varškė, juoda duona. Vertėtų atsisakyti prieskonių, druskos, kavos, arbatos. Saikingai vertėtų valgyti kiaušinių ir sūrio.

Farmakologė įsitikinusi, jog išorinės grožio procedūros turi prasmę tik tuomet, kai sutvarkytas vidus, t. y. kai tinkamai sureguliuota mityba. Vanduo dar labiau išsausina odą, todėl, prieš maudantis, į vonią pravartu įpilti stiklinę augalinio aliejaus, pavyzdžiui, alyvuogių.

Sergant žvyneline, oda ir taip esti labai sausa, todėl itin svarbu ją dažnai ir tinkamai drėkinti, nesikasyti, nedirginti šiurkščiais drabužiais, prausimosi priemonėmis. Esant galvos odos žvynelinei, netinka trinkti plaukų karštu vandeniu, džiovinti karštu oru, nes tai dar labiau paskatina odos sausumą ir pleiskanojimą.

Specialistė sako, jog, sergant žvyneline, vertėtų pagalbos kreiptis į specialistą, o ne savarankiškai klaidžioti tarp losjonų, kremų, prausiklių kupinų lentynų. Tai padėtų sutaupyti laiko, o naudodami į namus parsineštas priemones, pasiektumėte geresnį rezultatą.

Rekomenduojama dėvėti patogius, laisvus natūralaus audinio drabužius, vengti sintetinių rūbų, kurie skatina prakaitavimą.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA