REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Lapkričio 27 d. 14:52

Žurnalo „Baltas kambarys“ ir filosofo Gintauto Mažeikio monografijos „Dvasios niekšybė: moralinės vaizduotės tyrimai“ pristatymas

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


108458

Šiaulių universiteto dailės galerijoje susitikimas BALTAS IR NIEKŠYBĖ

2019 m. gruodžio 6 d., penktadienį, 17 val.

Šiauliečiams ir miesto svečiams bus pristatomi kūrybinei klasei skirtas žurnalas „Baltas kambarys“ bei filosofo Gintauto Mažeikio monografija „Dvasios niekšybė: moralinės vaizduotės tyrimai“.

Pirmasis „Balto kambario“ numeris pasirodė 2016 m. vasarą. Tuomet žurnalo pratarmėje jo sumanytoja matematikė ir menininkė Luana Mas rašė: „BALTAS KAMBARYS – tai tuštuma, kuri yra ir bus apstatoma daiktais-žmonėmis, ir taip „įsidaiktinę“ aš/tu/jis/ji apsigyvensim kartu… gal ilgam.“

Šiandien baltas kambarys (žurnalas) jau apstatytas įvairiausiais daiktais (rubrikomis), tarp kurių rasime pačios Luanos kavos puodelį, filosofijos profesoriaus Gintauto Mažeikio megafoną, menotyrininkės Vilmos Kilinskienės katiliuką, orientalisto Tado Snuviškio sietyną, filologijos profesorės, visuomenės veikėjos Aušrinės Marijos Pavilionienės žemėlapį, teologo Gabrieliaus E. Klimenkos akinius, rašytojos Rasos Sagės židinį, šiuolaikinės muzikos tyrinėtojo, žurnalisto Mindaugo Peleckio tereminą, teisininkės, tinklaraštininkės Lidžitos Kolosauskaitės vinis, ekonomisto Naurio Treigio porte-monnaie (piniginę), jaunojo filosofo Vytauto Vyšniausko prielangį, DOXOS druskinę, kultūros žurnalo „Naujoji Romuva“ lentynėlę, filosofo Tomo Kačerausko bilietus, etikos mokytojo Miroslavo Siniavskio elementorių, menotyrininkės Onos Gaidamavičiūtės sapnų gaudyklę, Editos Skopič naktinį stalelį. Naujausiame, penktajame, žurnalo numeryje startavo nauja Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus kuruojama rubrika – Čiurlionio portfelis, kviečianti susipažinti su muziejuje saugomomis meno ir kultūros vertybėmis. Retsykiais kambaryje atsiranda suvenyrų (filosofas, vertėjas Žilvinas Vareikis), tiksi retro laikrodis (žurnalistė Dijana Apalianskienė), pažyra adatų (poetas ir literatūros bei meno kritikas Dainius Gintalas) ar pabyra karoliai (literatė ir kūrybininkė Sondra Simana). Dryžuotomis kojinėmis kambarį perbėga jaunoji filologė Agnė Zėringytė, o urvelyje sukrebžda Rasos J. pelytė.

Visi šie individualūs, dažnai itin skirtingi rubrikų autoriai darniai „įsidaiktinę“ bendrame kambaryje, kurio sienas (puslapius) puošia ne tapetai, o autoriniai meno kūriniai, kurių pagrindu kasmet komplektuojamos žurnalo „Baltas kambarys“ parodos Marijampolės kultūros centre, Lietuvos Švietimo istorijos muziejuje Kaune, Zyplių dvare. Džiaugdamiesi, jog išaugino „Balto kambario“ žurnalo idėją nuo paties kūrybinės klasės žurnalo iki 2017-aisiais startavusios žurnale publikuotų menininkų kūrinių parodos, 2018-aisiais išsiplėtusios iki straipsnių autorių paskaitų, filmų peržiūrų, koncertų ir dailės konkursų Lietuvos moksleiviams, šįkart žurnalo rengėjai kviečia į penktojo žurnalo numerio pristatymą, kuriame dalyvaus naujausią savo monografiją pristatysiantis filosofas Gintautas Mažeikis, meno rubrikos „Vilmos katiliukas“ autorė, menotyrininkė Vilma Kilinskienė bei, žinoma, žurnalo sumanytoja ir leidėja Luana Masienė.

Monografijoje „Dvasios niekšybė: moralinės vaizduotės tyrimai“ G. Mažeikis apžvelgia prieštaringą išaukštintos – politiškai, estetiškai, religiškai, literatūriškai – gudrios niekšybės fenomeną. Niekšybės gudrumas ir literatūriškumas daro ją dvasine. Kas slepiasi už niekšybės kaukės: temų draudimas, elgesio formų ir jausmų išstūmimas? Ar politinio proto gudrumas? Ar nuolat ribas pažeidžiantis estetiškumas? Erezijos? O gal instrumentinio proto nežmogiškumas ir didieji XX amžiaus nusikaltimai? G. Mažeikis svarsto niekšybės fenomeną dialektiškai kultūros ir politikos istorijos kontekste, kur kiekvienam „ne“ priešinamas kitas „taip“. Šis ambivalentiškumas yra prielaida diskutuoti su tais, kas žino, kas yra blogis ir gėris ir apie pasaulį sprendžia pagal turimas formules. Tada, autoriaus teigimu, ir prabunda Leviatanas. Knygoje svarstoma niekšybės mitologija, daug dėmesio skiriama triksterystės ir teatro fenomenams, diplomatijai, niekšybės paveikslams grožinėje literatūroje.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus menotyrininkė, žurnalo „Baltas kambarys“ meno rubrikos autorė Vilma Kilinskienė pristatys naują žurnalo rubriką „Čiurlionio portfelis“ kurioje šįkart – muziejaus numizmatikos lobiai – dailininkų Adomo Varno ir Mstislavo Dobužinskio kurtos lietuviškos kortos (teksto autorė – numizmatė Beta Šneliūtė) bei papasakos apie kultūros reiškiniu jau tapusio žurnalo unikalumą Lietuvos ir pasaulio kultūrinės žiniasklaidos kontekste ir savo asmeninę patirtį žurnale.

„Balto kambario“ sumanytoja ir leidėja Luana Masienė atskleis visą leidinio genezę, tikslus, planus bei pakvies drauge pažaisti savo kurtą mistinį stalo žaidimą „Juodoji širdis“.

Renginys nemokamas. Maloniai kviečiame dalyvauti.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA