Angle down Atgal

Žolinėje – senieji papročiai ir šviežia ruginė duona

Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė pasakoja apie rugpjūčio 15 d. Žaliūkių malūnininko sodyboje vyksiančios Žolinės vakaronės magiškas pramogas.

Žolinę – senovišką vasaros darbų pabaigtuvių šventę, kuri jau nuo V a. krikščionių minima kaip Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventė, geriausiai simbolizuoja magiška gražiausių darželio ar lauko gėlių puokštė. Į ją galima įmaišyti ir javų ar vaistažolių. Žemaičiai Žolinės puokštėje kartais paslėpdavo ir usnį, sakydami, kad pasodinta darže šaknimis į viršų pašventinta usnis saugos laukus nuo piktžolių.

Tą dieną šventinami ne tik žolynai, bet ir duona, iškepta iš naujo rugių derliaus. Žaliūkių malūnininko sodyboje svečiuosis Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijos klebonas Saulius Paliūnas, kuris pašventins gaspadinių iškeptą Žaliūkių duonelę, ir visi šventės dalyviai bus ja vaišinami.

Šventės metu netrūks pramogų: mažieji galės dūkti, šokinėdami ant šieno, malūnininkas parodys, kaip kuliama spragilais, o su praėjusių metų žolynais bus atsisveikinama, juos sumetant į ugnelę, užkurtą lauko gale. Pašokti ir uždainuoti kvies Akmenės r. savivaldybės kultūros centro Ventos kultūros namų folkloro ansamblis „Volungė“, Šiaulių m. kultūros centro „Laiptų galerija“ folkloro ansamblis „Salduvė“ bei Telšių r. savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“.

Žolinės vakaronė Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai)
vyks rugpjūčio 15 d.
Pradžia – 17 val. Įėjimas nemokamas.
Rėmėjos: LR kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.
www.ausrosmuziejus.lt

Reklama

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite