REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2019 m. Rugpjūčio 10 d. 16:48

Žemdirbiai prognozuoja rekordiškai mažą grūdų derlių ir neskuba jo parduoti

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt


94464

Mažesnį nei pernai, tačiau aukštos kokybės javų derlių užauginę ūkininkai grūdų neparduoda tikėdamiesi geresnių supirkimo kainų žiemą.

Dzūkija ir Vidurio Lietuva šiemet ypač nukentėjo nuo sausros – kai kur per dešimt savaičių neiškrito nė lašas lietaus. Šioje šalies dalyje užaugo itin prastas grūdų derlius.

Nukūlė du trečdalius derliaus

Lietuvos grūdų augintojai jau nuėmė du trečdalius derliaus ir tikisi javapjūtę baigti per savaitę. Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas sakė, kad šių metų derlius yra labai panašus į praėjusių metų, kai buvo rekordiškai mažas. Tai yra apie 30 proc. mažesnis už vidutinį 10 metų grūdų derlių Lietuvoje.

„Įtaką padarė sausra. Tik šių metų ypatumas, kad sausra geografiškai paveikė labai nevienodai: yra rajonų, kur derlius visai neblogas, ir yra, kur visai prastas“, – sakė A. Macijauskas.

Pasak jo, labiausiai nuo sausros nukentėjo Dzūkija – Varėnos rajonas, Vidurio Lietuva – Kauno, Elektrėnų, Kėdainių rajonai.

„Kur palijo, pavyzdžiui, Šiaurės Lietuvoje, Suvalkijoje, – derlius visai normalus. Bet yra tokių rajonų, kur sausra užsitęsė – per daugiau negu dešimt savaičių neiškrito nė vienas lašas lietaus“, – pasakojo A. Macijauskas.

Pasak jo, dar liko nukulti apie trečdalį javų. Tai, priklausomai nuo oro sąlygų, gali užtrukti savaitę ar dvi, ar netgi tris.

Grūdų kol kas neparduoda

Grūdų augintojas Romas Majauskas javapjūtę baigė praėjusį penktadienį. „Kadangi byrėjo mažai, greitai nukūlėme“, – juokavo ūkininkas.

Palyginti nemažą R. Majausko ūkį Kauno rajone gamta šiemet paveikė skirtingai, vieną dalį džiovino sausra, kitoje lijo. „Tikėjomės geresnio derliaus, bet nukūlėme mažiau negu praėjusiais metais, kai kurių kultūrų 5 proc., kai kurių 10 proc.“, – sakė ūkininkas.

R. Majauskas šiemet žieminių kviečių kūlė 6 tonas iš hektaro (t/ha), miežių – 5 t/ha, rapsų – 3,2 t/ha. Ūkininkas iš viso augina apie 300 ha kviečių, 100 ha rapsų ir apie 100 ha vasarinių kultūrų.

Dėl itin žemų supirkimo kainų grūdų R. Majauskas kol kas neparduoda. „Ypač avižų, žirnių, kviečių kainos sumažėjusios. Tikimės, kad dėl įvairių kataklizmų pasaulyje po Naujųjų metų kviečiai apie 10–14 eurų pabrangs. Šiuo metu tikrai neapsimoka parduoti, ir visi, kas turi galimybę, grūdus laiko nuosavose saugyklose“, – sakė ūkininkas.

Kokybė gera, bet supirkimo kainos mažesnės

Nors kuliama palyginti mažai grūdų, derliaus kokybė, anot Grūdų augintojų asociacijos vadovo A. Macijausko, gera. „Tik kad grūdų nedaug. Jie geri, bet jų nedaug“, – šypsojosi pašnekovas.

Kad šių metų grūdų derliaus kokybė puiki,patvirtino ir Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos direktorė Dalia Ruščiauskienė. „Tikrai daug (didesnė pusė) aukštos kokybės kviečių – ekstra ir pirmos klasės. Dėl teigiamos saulės įtakos kai kurie kviečių rodikliai yra labai geri: didelis baltymų, glitimo kiekis. Rapsų kokybė šiek tiek blogesnė. Lyginant su praėjusiais metais, yra apie 3 proc. mažesnis jų aliejingumas. Nuo šio rodiklio labiausiai priklauso rapsų kaina“, – aiškino ji.

Saulė, pasak jos, šių metų grūdų derlių veikė ne tik teigiamai, bet ir neigiamai, nes grūdai yra smulkesni, ypač žieminiai miežiai.

Grūdų supirkimo kainos šiemet taip pat žemesnės negu pernai – daugiausia dėl aplinkinių rinkų. „Ukrainoje yra didelis derlius, Rusijoje užauginta daug aukštos kokybės grūdų“, – sakė ji.

Geros kokybės kviečiai šiuo metu superkami po 160 eurų už toną, kai pernai tuo pačiu metu jų kaina siekė 180–190 eurų už toną.

Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas birželio pabaigoje prognozavo, kad grūdų šiemet bus nukulta 5,127 mln. tonų, arba 17,1 proc. daugiau nei pernai, kai derlius siekė 4,379 mln. tonų.

Apie du trečdaliai Lietuvoje užaugintų grūdų eksportuojama.

Pasaulyje – šiek tiek didesnis derlius

Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) liepos mėn. duomenimis, 2019 m. bendras grūdų derlius pasaulyje prognozuojamas 2 mlrd. 685,4 mln. tonų, ir tai būtų 1,2 proc. daugiau, palyginti su 2018 m.

Kviečių derlius pasaulyje 2019 m. prognozuojamas 5,6 proc. didesnis nei 2018 m. ir turėtų sudaryti 770,8 mln. tonų. Kitų grūdų derlius gali būti mažesnis 0,5 proc. ir sudaryti 1 398,3 mln. tonų.

Naujausia FAO analitikų prognozė rodo, kad ES šalyse bendras grūdų derlius 2019 m. turėtų sudaryti 317,7 mln. tonų, tai būtų 7,9 proc. daugiau nei 2018 m. Iš to skaičiaus kviečių derlius 2019 m. turėtų sudaryti 153,0 mln. tonų (2018 m. buvo 137,5 mln. tonų). Miežių derlius ES šalyse 2019 m. turėtų būti 61 mln. tonų, t. y. didesnis už vidutinį, nepaisant šiaurinėje Europos dalyje buvusios sausros. Didesnis miežių derlius prognozuojamas dėl metai iš metų didėjančių miežių pasėlių plotų.

FAO duomenimis, Rusijoje 2019 m. grūdų derlius turėtų sudaryti 123,9 mln. tonų, tai būtų 12,8 proc. didesnis derlius, palyginti su 2018 m. ir 9,7 proc. didesnis už pastarųjų penkerių metų vidurkį (112,9 mln. tonų). Kviečių derlius iš minėto skaičiaus 2019 m. turėtų sudaryti 82,0 mln. tonų, tai 13,7 proc. daugiau negu 2018 m. Rusijoje didesnis kviečių derlius prognozuojamas dėl didesnių žieminių kviečių pasėlių plotų, kurie turėtų kompensuoti vasarinių kviečių plotų sumažėjimą.

Ukrainoje 2019 m. visų grūdų derlius turėtų sudaryti 69,4 mln. tonų, tai būtų 0,1 proc. didesnis, palyginti su 2018 m. Grūdų derliaus padidėjimą gali lemti didesnis kukurūzų derlius, kuris turėtų sudaryti 33,0 mln. t ir būtų vienas didžiausių per pastaruosius kelerius metus. 2019 m. kviečių derlius Ukrainoje turėtų sudaryti 26,5 mln. tonų ir tai būtų 7,7 proc. didesnis, palyginti su 2018 m. ir labai artimas pastarųjų penkerių metų vidurkiui.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA