Angle down Atgal

Zarasuose - paminklas Holokausto aukoms atminti

Į Bukonto gatvės skverelį susirinko zarasiškiai, kur vyko paminklo Holokausto aukoms atminti.

Į renginio dalyvius kreipėsi jo vedėjas muziejininkas Vasilijus Trusovas. Jis papasakojo susirinkusiems apie Holokausto aukas, priminė tragišką žydų likimą mūsų krašte, kai tūkstančiai žydų buvo išvaryti į Krakynės mišką ir brutaliai nužudyti. Dabar į mūsų kraštą sugrįžta istorinė atmintis. Mes visi suvokiame Holokaustą, jo mastus, suprantame šios tautos kultūrą ir istoriją ir sužinome apie žmoniškąjį potencialią, kurio neteko mūsų kraštas.

Skverelyje suskamba graudi Moriso Kirznerio smuiko muzika. Pastatytą paminklą atidengia rajono Savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, jo pavaduotojas Arnoldas Abramavičius, Išeivių iš Zarasų Izraelyje komiteto pirmininkas Griša Deič, išeivis iš Zarasų Zamanas Cibelis.

Po paminklo atidengimo nuskamba kantoriaus malda.

Prie mikrofono rajono Savivaldybės meras Nikolajus Gusevas. Jis sako, kad šios dienos renginys tai apie skausmą ir didžiulę netektį, dar viena proga ir galimybė prisiminti ir deramai pagerbti buvusius mūsų krašto ir šalies gyventojus. Būtina, sakė meras, kad ateityje masinių žudynių kape Krakynės miške aukų vardai ir pavardės būtų surašyti ir įamžinti.

Su didžiuliu susijaudinimu apie aukas kalbėjo išeiviai iš Zarasų Griša Deič ir Salmanas Cibelis. Jie pasakė, kad šiandien, šioje vietoje išreiškiame pagarbą šiame krašte buvusiai labai aktyviai, energingai žydų bendruomenei. Čia daug amžių lietuviai ir žydai gyveno kartu, šalia vienas kito, gyveno Lietuvoje ir dirbo Lietuvai. Ši diena taip pat liudija, kad prieš septyniasdešimt aštuonerius metus šiame nuostabiai gražiame krašte vyko baisūs dalykai.

Prieš pustrečių metų gimė graži idėja pagerbti Holokausto aukų atminimą Zarasų krašte. Šis sumanymas sėkmingai buvo įgyvendintas. Kalbėtojai dėkojo rajono Savivaldybės merui Nikolajus Gusevui, jo pavaduotojui Arnoldui Abramavičiui už sėkmingą šio sumanymo įgyvendinimą.

Padėkos žodžius rajono vadovams, visai rajono Savivaldybei tarė už gražų Holokausto aukų atminimo įamžinimą pasakė JAV ambasadoriaus pavaduotojas Marcus Micheli.

Savo kalboje šio renginio metu jau istorija tapusius įvykius priminė Lietuvos Respublikos Seimo narys Algimantas Dumbrava, rajono Savivaldybės mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius. Arnoldas Abramavičius perskaitė Izraelio ambasadoriaus Lietuvoje Jossi Levi laišką, kuriame gerai įvertino zarasiškių pastangas saugant Holokausto aukų atminimą.

Prie atidengto paminklo žydų tautos tragediją dar sykį priminė Zarasų krašto muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė.

Naujo paminklas papėdėje buvo padėtos gėlės ir vainikai.

Po paminklo atidarymo renginio Holokausto aukų pagerbimo dalyviai susirinko į Zarasų krašto muziejų, kur vyko fotografijų parodos ,,Zarasų krašto žydai“ pristatymas. Jo metu dalyviai surado nuotraukose daug žinomų žmonių. O po to Zarasų viešojoje bibliotekoje vyko koncertas „In memoriam“. Dalyvavo Borisas Kirzneris (smuikas), Darius Bagdonavičius (akordeonas), Povilas Jurkša (trombonas).

Prieš Holokausto aukų atminimo pagerbimą JAV ambasadoriaus pavaduotojas Marcus Micheli, ambasados darbuotojai lankėsi rajono Savivaldybėje, susitiko su meru Nikolajumi Gusevu, kitais rajono vadovais ir aptarė tolimesnio bendradarbiavimo perspektyvas. Ambasados darbuotojai taip pat susitiko su Zarasų krašto jaunimu.


Petras Ivanovas
Autoriaus nuotraukos

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite