Angle down Atgal

Vyriausybė pritarė statybininko kortelei

Trečiadienį Vyriausybė posėdyje pritarė Statybos įstatymo projektui, kuriuo būtų įtvirtinama pareiga rangovui ir savarankiškai dirbančiam fiziniam asmeniui, vykdančiam individualią veiklą ir atliekančiam statybos darbus civilinių sutarčių pagrindu, atlikti statybvietėje statybos darbus tik turint vadinamąją statybininko kortelę.

Statybininko kortelės sistemos tvarkytojas būtų Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Nurodytiems asmenims nuolatinis statybininko SID kodas būtų suteikiamas neterminuotai.

Kaip teigiama Vyriausybės pažymoje, pagal įvairių institucijų vertinimus, statybų srityje neapskaitoma apie 500-700 mln. eurų pajamų. Statybų sektoriuje dirba apie 95 tūkst. darbuotojų, iš kurių apie 25 tūkst. dirba su verslo liudijimais, apie 14 tūkst. – pagal individualios veiklos pažymas. Apie 26 proc. mokesčių mokėtojų, dirbančių statybos sektoriuje, vertinami kaip rizikingi.

Statybose dirbančių darbuotojų vidutinis darbo užmokestis yra mažesnis už daugumos panašių veiklų darbuotojų vidutinį darbo užmokestį, o mažesnį už minimalią mėnesinę algą darbo užmokestį gauna apie 19 proc. statybininkų.

Statybininko kortelės klausimas toliau keliasi į Seimą.

Kaip ELTA jau rašė, Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) siekia, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. visiems darbuotojams, dirbantiems statybvietėse, kuriose darbai vyksta su statybos leidimu, būtų privaloma turėti Statybininko kortelę.

Asociacijos specialistų nuomone, statybų sektoriuje nelegaliai dirba net apie 22-23 tūkst. asmenų, todėl LSA nariai, nebegalėdami konkuruoti su tais, kurie nemoka mokesčių, 2015 m. priėmė sprendimą diegti Statybininko kortelę Lietuvos statybų rinkoje.

2018 m. keturių asociacijų lėšomis buvo sukurta sistema STATREG ir jau nuo praėjusių metų liepos mėnesio Lietuvos statybininkų asociacija pradėjo išduoti Statybininko korteles.

Statybininko (STATREG) kortelėje yra kaupiama visa darbdaviui reikalinga informacija apie darbuotoją: darbo laiko apskaita, darbovietė, turimų kompetencijų patvirtinimas, naudojamų įrankių ir medžiagų apskaita. Todėl kiekvienas kortelę turintis darbininkas gali užsakovui greitai ir paprastai įrodyti, kad turi reikiamas kompetencijas darbui atlikti.

STATREG kortelė yra išduodama, turint bent vieną patvirtintą statybos kompetenciją. Statybos kompetencijų vertinimą sudaro žinių ir įgūdžių egzaminas.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite