Netikėtumai. „Tikimės žiūrovų palaikymo ir susidomėjimo. Esame pusiaukelėje – žiūrovų laukia dar daugiau staigmenų. Prekybinės kultūros braižas išliks ir lydės mus visą sezoną. Kviesime žmones diskutuoti, ar teatras gali pasiūlyti tai, ko kitur nėra“, – pasakoja VŠDT direktorius A. Žvinys. (Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.)
Angle down Atgal

VŠDT sezonas: nusipirkite maisto sielai (vaizdo reportažas)

Ant Valstybinio Šiaulių dramos teatro (VŠDT) pastato rėkte rėkia ryškios iškabos apie naują parduotuvę. Šiauliečiai gūžčioja pečiais svarstydami: nejaugi teatro patalpose tikrai įsikurs prekyvietė, o gal tai naujo spektaklio pavadinimas? VŠDT direktorius Aurimas Žvinys intriguoja – šį sezoną teatro kolektyvas išties kvies miestiečius užsukti ir įsigyti emocijų, įspūdžių, jausmų, mainais už tai pateikiant siekio dvasiškai praturtėti valiutą.

Drastišku sprendimu budins visuomenę

Šį vakarą, vaikštinėdami miesto centre, nepabijokite užeiti į VŠDT parduotuvės atidarymą – įsigysite tai, ko kitur nerasite. Jei šiandien negalite ar „prekių“ norėsis dar – ji bus atvira viso sezono metu, siūlydama tiek laiko patikrintą, tiek niekur neregėtą asortimentą. Tik nepamirškite pasiimti valiutos – siekio dvasiškai praturtėti, tobulėti ir noro jausti bendražmogiškus santykius ir žmonėms būdingus jausmus.

Šiuo netikėtu parduotuvės motyvu VŠDT pasitinka naująjį sezoną. Drąsus, provokuojantis, netgi drastiškas projektas orientuotas į visuomenę. „Tai ne vien tik reklama ar sezono pristatymas, kartu tai ir vieša akcija, tam tikra visuomenės provokacija, dialogo, diskusijos kvietimas, tam tikras performansas, išeinantis iš tradicinio teatro scenos į miestą. Visas miestas paverčiamas vaidybos aikštele, o miestietis tampa šio proceso dalyviu“, – pasakoja VŠDT vadovas.

A. Žvinys neslepia, kad sprendimas – avantiūriškas ir net chuliganiškas, tačiau turintis konkrečią žinutę: „Šiame laikotarpyje, kai absoliučiai viskas yra vartojama, kokią vietą užima kultūra ir menas? Ar iš tiesų menas irgi yra vartojamos kultūros produktas? Ar tarp meno, kultūros ir pramogos laisvalaikiu yra visiškos lygybės ženklas?“

Į šią diskusiją įsitraukti ir skatinami šiauliečiai. Įsisukęs verslo sektoriaus mechanizmas taip stipriai pakeitė gyvenimo būdą, kad į prekybos centrus einame ne tik apsipirkti, bet praleisti šeimos laisvalaikio, kultūros centrus ir teatrus palikę už borto.

„Mano galva, žmonės šiek tiek pasiklydo. Tad, siekdami pažadinti visuomenę ir paskatinti suklusti, mes specialiai perėmėme drastišką priemonę ir kviečiame į diskusiją – ar viskas yra parduodama?“ – aiškina pašnekovas.

Gausa. VŠDT sezonas žada būti intriguojantis ir intensyvus. Aktoriai ir režisieriai dirba labai įtemptai, nes žiūrovams ruošia net šešias premjeras. „Tai yra labai daug“, – džiaugiasi A. Žvinys. (Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.)
Gausa. VŠDT sezonas žada būti intriguojantis ir intensyvus. Aktoriai ir režisieriai dirba labai įtemptai, nes žiūrovams ruošia net šešias premjeras. „Tai yra labai daug“, – džiaugiasi A. Žvinys. (Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.)

Prieš akis – net šešios premjeros

VŠDT reklaminis šūkis skelbia – „Tai, ko kitur nenusipirksi“. Ko būtent? „Teatre susitinka gyvas žmogus – aktorius su gyvu žmogumi – žiūrovu ir, pasitelkę raiškos formas, vienas su kitu pasidalija išgyvenimais, emocijomis, potyriais, jausmais – pačiais įvairiausiais: nuo meilės iki neapykantos, nuo atjautos iki pasibaisėjimo…“ – dėsto VŠDT direktorius.

Apsilankę teatro spektakliuose, viso to gausite su kaupu, mat sezonas žada būti intriguojantis ir intensyvus. Aktoriai ir režisieriai dirba labai įtemptai, nes žiūrovams ruošia net šešias premjeras. „Tai yra labai daug“, – džiaugiasi A. Žvinys.

Pirmoji premjera žiūrovų dėmesį prikaustys jau šįvakar – tai Pauliaus Ignatavičiaus režisuota pjesė „Vasarvidžio nakties sapnas“ pagal Vilijamo Šekspyro kūrinį. Spalio pabaigoje teatro salėje bus ypač laukiamas jaunimas – jiems skiriamas spektaklis „Memofutura“, režisuojamas Jono Tertelio.

Gruodžio viduryje, artėjant kalėdiniam periodui, dienos šviesą išvys spektaklis mažiesiems žiūrovams. „Jame pakviesime susipažinti su labai daug lietuviškų pasakų. Vienas pagrindinis herojus keliaus per įvairias lietuvių liaudies pasakas ir ieškos savo atsakymų“, – pasakoja VŠDT vadovas.

Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.
Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.

Daugiausia malonaus nerimo, pasak A. Žvinio, kelia sausio vidurio premjera. Šiauliečiai turės progą įvertinti dviejų didelių grandų bendrą darbą. Jėgas suvienijo garsus Lietuvos režisierius Oskaras Koršunovas ir šiauliečiams puikiai pažįstamas rašytojas Rimantas Kmita, spektaklyje „Remyga“ debiutuosiantis kaip dramaturgas.

„Spektaklis išties bus neeilinis, įspūdingas tuo, kad visų pirma tai bus didelių meistrų darbas – O. Koršunovo režisūra ir R. Kmitos rašytas tekstas. Antra – jis bus visiškai apie Šiaulius“, – atskleidžia pašnekovas.

Pagrindinio herojaus Remygos kelyje susipins tikros, autentiškos istorijos, skirtingu laiku įvykę reikšmingi Šiauliams įvykiai. A. Žvinys tikisi, kad spektaklis turėtų sužadinti prisiminimus vyresnio amžiaus žiūrovams, mat spektaklio laikotarpis apima 1988–1995 metus.

„Tai ypatingas, labai ryškus periodas ir Lietuvai: nuo Baltijos kelio, Sąjūdžio, nepriklausomybės atgavimo iki pirmųjų nepriklausomos šalies savarankiškų žingsnių. Tai bus apie verslą, nusikaltimus, politiką, kasdienio žmogaus gyvenimą. Manau, kad Šiaulių publikai turėtų būti itin įdomus spektaklis“, – viliasi teatro vadovas.

Dar vieną premjerą VŠDT pristatys prieš Teatro dieną kovo mėnesį. Režisierius Agnius Jankevičius ruošia spektaklį pagal šiuolaikinio modernaus dramaturgo Michailo Durnenkovo pjesę „Ežeras“. Kas įvyktų su mūsų sociumu, jei mes vienai dienai leistume nepaisyti jokių taisyklių ir prarastume savo suformuotus kultūrinius, vertybinius svertus? Būtent šią temą gvildens spektaklio aktoriai.

Ir paskutinioji premjera bus pristatoma jau, ko gero, kitų metų rugsėjo mėnesį – Alekso Gildos „Apvaliojo stalo riteriai“. Tai spektaklis pagal keltų legendą apie karalių Artūrą ir burtininką Merliną, kurie, vedami stiprios idėjos, suvienijo bendraminčių ratą, kad suformuotų tobulą visuomenę.

„Iš esmės tai apie šiuolaikinį fanatišką nėrimą į tam tikrą idėją. Ir dabar visuomenė mėgsta ugningai ir staigiai susivienyti dėl kažkokios idėjos. Ji graži, bet neilgalaikė ir subliūkšta dėl tam tikrų priežasčių“, – pasakoja A. Žvinys.

Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.
Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.

Laukia jaunimo

Vartotojiško laikmečio problemos, kurios bus plėtojamos naujajame sezone, ypač aktualios ir artimos jaunimui. Gal šios temos taps kabliuku didesnei daliai jaunų žmonių ateiti į teatro sales?

„Taip, orientuojamės į jaunimą, bandome jį kiekvienąkart prikviesti, pritraukti, užsiauginti ar užkrėsti teatro liga, virusu, kad jie galėtų bent jau pamatyti skirtumą tarp didžiojo prekybos centro ir teatro. Galbūt suprastų, kad kultūra ir teatras gali duoti daug daugiau ir įvairesnių išgyvenimų nei socialiniai tinklai ar vaikščiojimas po prekybos centrą“, – viliasi pašnekovas.

Beje, naujasis sezonas teatro vadovą džiugina ir bendradarbiavimu su naujais režisieriais bei aktoriais. „Šį sezoną dirbs režisieriai, kurie VŠDT darbuosis pirmąkart, nepriklausomai nuo to, kad tai labai perspektyvūs, jau žinomi Lietuvoje režisieriai ar net scenos grandai. Jų pavardės mūsų publikai bus naujos, o ir kolektyvą stengiamės atnaujinti“, – sako A. Žvinys.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite