REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Sausio 20 d. 18:15

Vonios malonumai – ne vien asmens higienai

Šiauliai

Pasiruošę vonią, nepamirškite išsijungti telefono, kad bent pusvalandį pabūtumėte tik su savimi. Jausminga muzika, švelni žvakių šviesa, kvepiančios arbatos puodelis ant vonios krašto padės atsiriboti nuo išorinio pasaulio ir suteiks jėgų bei išminties. (Bruce Mars nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


68318

Karšta vonia – puikus būdas nusiraminti po sunkios darbo dienos, atsipalaiduoti, atgaivinti išsausėjusią ir pavargusią kūno odą. Sakoma, jog voniai paruošti didelės išmonės nereikia – prileidai norimos temperatūros vandens, įpylei kelis lašelius aromatinio aliejaus ir mėgaukis į valias. Tačiau kineziterapeutė Birutė Laurinaitytė tvirtina, jog tinkamai paruošta vonia gali ne tik sugrąžinti prarastas jėgas po įtemptos darbo dienos, bet ir suteikti sveikatos.

Veikia ne tik kūną, bet ir sielą

Senovės gydytojai Hipokratas ir Avicena vonias laikė labai svarbia gydomąja priemone, tad jas rekomenduodavo savo ligoniams. To laikmečio graikams ir romėnams maudynės buvo itin svarbi gyvenimo dalis, todėl žmonės mokėjo vertinti ne tik švarą, bet ir maudynių naudą sveikatai.

„Pasilepinti kvepiančioje vonioje ne tik sveika, bet ir smagu, ypač kai už lango žiema, kai norisi visko, kas šilta“, – pritaria medikė. Maudynės vonioje atpalaiduoja visus raumenis, ne tik tuos, kuriems teko fizinis krūvis, bet ir įsitempusius dėl patirto streso. Atsipalaidavus vonioje, suaktyvėja medžiagų ir kraujo apykaita, sustiprėja nuodingų medžiagų išskyrimas per odą ir kvėpavimą.

„Dažnas pirma paguli vonioje, o tik paskui maudosi, – sako specialistė, – tačiau pirmiausia reikia švariai nuplauti kūną po dušu, o tik paskui mėgautis vonia.“ Gulint vonioje, vanduo turėtų neapsemti krūtinės ląstos aukščiau širdies lygio ir kaklo. Vandens vonių poveikis didesnis, jei jos atliekamos reguliariai kas antrą dieną – 10–15 procedūrų, geriausia prieš miegą. Paprastoje vonioje, kurios vandens temperatūra 34–36 laipsniai, rekomenduojama gulėti 10–20 minučių. Tokia vonia atgaivina ir tonizuoja.

37 laipsnių vonioje rekomenduojama gulėti 30 minučių. Per tą laiką spėja išnykti stresas, atgyja žvalumas. Kraujotakai suaktyvinti tereikia porai minučių palįsti po vėsaus vandens dušu.

37–38 laipsnių vandens temperatūra atpalaiduoja. 39 laipsnių temperatūros vonia gali pagelbėti, esant pervargimui ar peršalimui. 40–41 laipsnio vandens vonia gerina medžiagų apykaitą. Joje rekomenduojama gulėti ne ilgiau kaip 15 minučių. Tiesa, tie, kurie kenčia dėl širdies ar kraujo apykaitos problemų, su karštu vandeniu turėtų elgtis atsargiai.

Sveikatos bei džiaugsmo galima rasti ir namuose

„Kad vonia suteiktų dar daugiau malonumo ir naudos sveikatai, naudokite žolelių ekstraktus voniai, atsižvelgdami į tai, ką pagal sezoną įmanoma gamtoje rasti šviežiausio. Juos ruoškite, žinodami savo silpnąsias vietas. Žinoma, pirmiausia išsiaiškinkite, ar nesate alergiški kokiems nors augalams“, – pataria kineziterapeutė.

Norėdami sustiprinti imuninę sistemą, rinkitės žaliosios arbatos lapelius ir ramunėles, kuriose gausu vitamino C, karotino, mineralinių medžiagų. Ruošiant vonią iš smulkių vaistinių augalų, pirma pasirūpinkite dviejų sluoksnių medžiaginiu maišeliu, į jį supilkite žaliavą, dėkite į emaliuotą indą, užpilkite verdančiu vandeniu, palikite, kad prisitrauktų. Gautą nuovirą supilkite į vonią, o maišeliu su vaistine žaliava trinkite skaudamas vietas ar visą kūną. Ši vonia itin tinka tiems, kurie skundžiasi pirmaisiais peršalimo požymiais, puikiai tinka, suskaudus nugarą.

Melisos ir apelsino ekstraktas pakelia nuotaiką, ramina, stimuliuoja, gaivina, panaikina nuovargio jausmą, tinka, sutrikus miegui. Melisos lapuose gausu vitamino C, o citrusiniai vaisiai turi nuotaiką keliančių galių.

Kaštonų ir rozmarino derinys padeda išvalyti odą. Rozmarino ekstraktai priskiriami prie šildomųjų ir deginamųjų, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, suteikia džiaugsmo ir išsaugo jaunystę.

Žolių vonias, kaip ir aromatines, daryti verta ne dažniau kaip 2–3 kartus per savaitę. Po žolių vonios nereikia apsiplauti vandeniu, juolab naudoti muilo.

Ypatingų galių turi medaus ir pieno derinys. Medaus ir pieno voniai tereikia puodelio medaus ir karšto pieno. Medus tinka bet kokio tipo odai, o giliai prasiskverbdamas į poras, drėkina, maitina ir suminkština sausą odą. Jis panaikina perdžiūvusios odos šerpetojimą ir riebų blizgesį, kai oda riebi.

Medaus vonios ne tik gydo žaizdeles, pėdų įtrūkimus, bet ir atpalaiduoja kūną, ramina sielą, suteikia pasitikėjimo savimi, padeda sėkmingai užmigti. Medaus ir pieno vonios vandens temperatūra turi būti 36–37 laipsniai. Pieną galima pakeisti pieno milteliais. Kol gulėsite vonioje, įmerkite į ją pora saujų avižų pripildytą maišelį, kuriuo vėliau kruopščiai nutrinkite kūną ir nusiliekite vandeniu.

Tirpstant medui, eterinis aliejus tirpsta iš lėto

Be didelio vargo gamtoje rasite žalių kadagio šakelių. Jas užplikykite verdančiu vandeniu ir palaikykite. Gautą nuovirą supilkite į vonią, kurios temperatūra turi būti ne didesnė kaip 37 laipsniai. Šis nuoviras itin tinka mirkyti kojas, kai vargina reumatoidiniai negalavimai. Padeda šalinti organizme susikaupusias druskas, šlakus, mažina celiulitą.

Pušų spyglių, kaip ir kadagių, vonios tonizuoja, suteikia žvalumo. Ruošiant vonią, dvi saujas spyglių reikia užpilti litru vandens ir pavirti 10 minučių, perkošti, supilti į 34–35 laipsnių vonią. Mėgaukitės ja 20 minučių.

Pušų aromatas raminamai veikia centrinę nervų sistemą, tinka, sergant ateroskleroze, hipertenzija. Jų spygliuose yra dervų, organinių rūgščių, eterinių aliejų, kurie į odą prasiskverbia bemaž šimtąkart lengviau nei vanduo. Be to, eteriniai aliejai duoda dvejopą poveikį, nes į odą patenka ne tik įsiskverbdami, bet ir įkvepiant.

Beje, renkantis eterinius aliejus buteliukuose, jų pilti tiesiai į vonią negalima. Geriausia keletą eterinio aliejaus lašų įlašinti į šaukštelį medaus, dėti į servetėlę, o ją – į vonią. Tirpstant medui, eterinis aliejus tirpsta iš lėto. Eteriniam aliejui tinkamiausia 36–37 laipsnių vandens temperatūra, nes kuo vanduo karštesnis, tuo jie greičiau išgaruoja. Eteriniais aliejais praturtintoje vonioje rekomenduojama išbūti 10–20 minučių. Vertėtų žinoti, kad netinkamas eterinių aliejų dozavimas gali turėti pavojingą dirginamąjį poveikį odai, kvėpavimo takams bei apsunkinti kraujotaką.

Kraujotaką, organizmo apykaitos procesus pagerina druskų vonios, kurios daro odą lygią, standžią, padeda įveikti depresiją, naudingos, gydant sąnarių ligas, stuburo, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus. Druskų vonios normalizuoja hormonų veiklą, sustiprina imunitetą, šalina nuovargį.

„Druskų vonių nauda begalinė, tačiau jas reikia tinkamai paruošti“, – sako specialistė ir siūlo stiklinę druskos su pasirinktomis vaistažolėmis užplikyti dviem litrais karšto vandens, palaikyti uždengus 20 minučių, kad prisitrauktų, nukošti ir supilti į 37 laipsnių vandenį. Tokioje vonioje pagulėkite 15–20 minučių. Nuo peršalimo rinkitės liepžiedžius, miegui gerinti – apynius, ramybei – melisą, sudirgusiai odai nuraminti – ramunėlių ir medetkų mišinį ir t. t.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA