REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2018 m. Rugsėjo 27 d. 16:40

Vilniaus universitete lankysis garsaus geologo Ignoto Domeikos vaikaičiai

Vilnius

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


54075

Spalio 1 dieną į Vilniaus universiteto (VU) Geomokslų institutą atvyksta vieno garsiausių Čilės geologų, Ignoto Domeikos, vaikaičiai.

Ignotas Domeika (1802–1889) – geologas, mineralogas, kalnų inžinierius, pedagogas, etnologas, mokslo visuomenės veikėjas. 1816 metais, būdamas vos keturiolikos metų, jis įstojo į Vilniaus universitetą. Studijų metu priklausė filomatų draugijai, už veiklą joje buvo įkalintas tuometinės carinės valdžios.

„Ignoto Domeikos asmenybėje dar ne viena karta ne viename pasaulio krašte regės veiklumo, tarnystės mokslui ir pažangai, begalinio vitališkumo pavyzdį… Laisvės siekio įprasminimas, teoriniai ir praktiniai mokslo darbai, akademinė bei administracinė veikla – viskas, kas šiandien pripažinta ir įvardyta kaip pasaulinės reikšmės paveldas, sietina su orios laisvės dvasia – neatskiriamu senosios Lietuvos valstybės matmeniu“, – yra sakęs Prezidentas Valdas Adamkus.

Profesorius Algimantas Grigelis, kuris sudarė knygą „Ignotas Domeika: geologas, mineralogas, kalnų inžinierius“, skirtą 215-osioms mokslininko gimimo metinėms paminėti, teigia, kad I. Domeikos sąsajos su Vilniumi niekada nenutrūko, nors jis 1838 metais emigravo į Čilę, kur tapo žymiu geologu, mineralogu, etnologu, mokymo sistemos reformatoriumi ir Santjago universiteto rektoriumi. Iš viso jis surado arba prisidėjo prie maždaug 27 naujų mineralų rūšių arba jų atmainų suradimo.

„I. Domeika kaip mokslininkas pagarsėjo savo geologijos ir mineralogijos tyrimais bei atradimais Čilėje, tačiau jis aprašė ir to krašto žmones, geografiją ir gamtą, buvo puikus chemikas analitikas, paliko gausias nepaprastai vertingas mineralų ir fosilijų kolekcijas Čilėje, Prancūzijoje, Lenkijoje“, – sakė A. Grigelis.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA