REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Balandžio 17 d. 08:34

Nespėjus susitarti dėl žvejybos Maroke, grėstų dideli nuostoliai

Vilnius

pixabay.com nuotr.

Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt


34730

Deryboms dėl žvejybos kvotų Maroke prasidedant gerokai vėliau nei tikėtasi, baiminamasi, kad tai galėtų reikšti nuostolius Lietuvos žvejybos sektoriui.

Europos Sąjunga, vadovaujama Lietuvos, su Maroku susitarti turi iki liepos 14 dienos, kuomet baigia galioti dabartinis protokolas. To nepadarius, Lietuvos, kuri yra viena aktyviausiai žvejojančių valstybių šioje šalyje, žvejams gresia prastovos ir nuostoliai.

„Tokia situacija yra išskirtinė, tačiau mes tikimės, kad pavyks laiku susitarti. (...) Mums jau yra buvę, kad nepavyko to laiku padaryti, ir tuomet prastovos kainuoja labai didelius pinigus, tai tikrai atsilieptų bendrovėms“, - Eltai sakė žemės ūkio viceministras Artūras Bogdanovas.

Lietuvai priklauso beveik 26 proc. visos Maroke ES gaunamos pelaginių žuvų kvotos - iš viso 20,7 tūkst. tonų. Lietuvos pelaginių žuvų sugavimai šiuose vandenyse sudaro vidutiniškai 30 proc. visų metinių Lietuvos sugavimų. Taigi, pasak A. Bogdanovo, užsitęsusios derybos smarkiai atsilieptų Lietuvai.

Pasak jo, trečiadienį Maroke prasidės derybos, o ES delegacijai vadovaus Lietuva. Tačiau, anot viceministro, rezultatų tikėtis dar nereikėtų, nes derybos „taip greitai nevyksta“.

Naujos derybos turėjo būti pradėtos jau šių metų pradžioje, bet buvo sustabdytos dėl neaiškaus Vakarų Sacharos teisinio statuso. Europos Teisingumo Teismas paliko galioti ankstesnę nutartį, kad laisvosios prekybos susitarimai tarp ES ir Maroko negalioja Vakarų Sacharoje. Išsprendus šį klausimą ir gavus ES Tarybos pritarimą parengtam derybiniam mandatui, derybos su Maroko Karalyste dėl protokolo atnaujinimo ir sąlygų žvejybai prasidės šią savaitę.

ES žvejybos laivyno veikla Maroko vandenyse nutrūko dar 2011 metų pabaigoje, kai Europos Parlamentas nepritarė žvejybos protokolo su Maroku sudarymui. Žvejyba buvo atnaujinta tik 2014 metais.

Artūras Ketlerius (ELTA)



REDAKCIJA REKOMENDUOJA