REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Spalio 8 d. 10:15

„Vėžys – ne nuosprendis“

Marijampolė

R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


55298

Marijampolės profesinio rengimo centro direktoriaus pavaduotoja ugdymui Irena Mikalavičienė šį rudenį pasitinka turėdama ne tik daug profesinės veiklos, bet ir visuomeninės. Moteris Marijampolės regione kuria asociaciją, kuri teiks pagalbą onkologinėmis ligomis susirgusiems gyventojams. Tokios asociacijos jau yra daugelyje Lietuvos regionų, o Suvalkijoje dar ne.

Pati patyrė, ką reiškia onkologinė liga

Imtis savanoriavimo šioje srityje Ireną Mikalavičienę paskatino pačios patirti išgyvenimai. Prieš porą metų moteriai buvo diagnozuotas vėžys. Irena įveikė ligą, išgyveno sunkų gydymą ir nori padėti visiems, kam tenka susidurti su tokiais išbandymais. „Išgirdus vėžio diagnozę gyvenimas pasikeičia 180 laipsnių kampu. Tuomet labai svarbu artimųjų, aplinkinių palaikymas, pagalba ir tikėjimas, kad tu pasveiksi. O kas geriau gali padėti sergančiam negu tas, kuris tokią ligą jau įveikė“, – sako Irena. Anot moters, asociacijos tikslas – suburti tokius išgyvenimus patyrusius žmones, kad jie teiktų pagalbą tiems, kuriems liga dar tik diagnozuojama, kurie gydosi.

Dalinimasis patirtimi, patarimai, ką daryti, kur kreiptis, kai tau bloga, kur ieškoti pagalbos, pagaliau supratimas, palaikymas, buvimas šalia, kai žemė slysta iš po kojų, yra neįkainojami dalykai. „Noriu pasakyti savo likimo žmonėms, kad išgirdus diagnozę nereikia nuleisti rankų. Vėžys šiandien išgydomas. Jūs galite gyventi visavertį gyvenimą. Tik nepulkite į depresiją, nelikite vieni“, – sako Irena.

Anot jos, labiausiai žeidžia aplinkinių žvilgsniai. „Išgirdę, kad tu susirgai vėžiu, žvelgia į tave, lyg tuojau pat numirtum. „Noriu pasakyti, kad vėžys – dar ne nuosprendis. Kiekvienas privalome turėti tikslą pasveikti ir eiti link jo“.

Ligą pranašavo nuovargis

Moteris prisimena, kad pirmieji ligos pranašai buvo nepaaiškinamas nuovargis, dingęs apetitas, silpnumas. „Darbo tuo metu turėjau daug. Kaip tik buvau įsikrausčius į namelį, tad viską suverčiau nuovargiui, rūpesčiams. Vieną dieną kūno ženklai privertė kreiptis į gydytoją“, – ligos pradžią prisiminė Irena. Anot moters, ją nukreipė pas onkologę. Atliko mamogramą, krūtų ekoskopiją ir pasakė, kad nieko blogo nėra. Nerimas nedavė ramybės, todėl Irena nusprendė dar kartą išsitirti. Nuvažiavo pasitikrinti į Kauno klinikas pas gydytoją mamologą-chirurgą prof. Algirdą Boguševičių. Jis aptiko krūtyje guzelius, Irena gavo nukreipimą į Onkologinį skyrių. Jai buvo atlikta planinė operacija.

Atvykusi atsakymo pas profesorių Irena išgirdo, kad gydytojas turi blogą žinią – jai diagnozuotas gana pavojingas krūties vėžys.

Negalėjo patikėti

Pasak Irenos, jos reakcija į šią žinią buvo keista. Moteris negalėjo tuo patikėti, suvokti, kad tai vyksta su ja, kad jai diagnozuota ši liga. „Automatiškai paklausiau profesoriaus, ką man daryti. Jis atsakė paprastai: „Registruokitės pas onkologus, kuo greičiau pradėsite gydymą, tuo greičiau baigsite“, ir užrašė ant lapelio gydytojos pavardę“.

Irena iš karto nuėjo į Onkologijos skyrių, susirado nurodytą gydytoją. Po savaitės gydytojų konsiliumas paskyrė moteriai gydymą: chemoterapijos, spindulinės terapijos ir biologinės terapijos kursus. Anot Irenos, sunkiausia buvo atlaikyti chemoterapiją. „Po pirmo seanso supratau, kad tikrai sergu, kad man reikės labai daug ištverti. Būdavo taip bloga, taip silpna, kad iš antrojo aukšto į pirmąjį laiptais vos įstengdavau nulipti. Atsigaudavau po savaitės ir tai tik truputį, bet niekada nepraradau vilties“, – prisimena moteris.

Gydymą jai pradėjo 2016 metų kovą, o baigė tik 2017-ųjų gegužę. Nedarbingumą Irena turėjo metus ir 3 mėnesius.

„Visą šį laiką labai domėjausi savo liga. Daug skaičiau, ieškojau informacijos, kaip padėti sau. Daug bendravau su tais, kurie gydėsi tokią pat ligą. Niekada nebuvau viena. Labai padėjo gydytojos Jurgitos Gudaitienės patarimai, konsultacijos, kaip gyventi, kaip maitintis. Pasikeitė mityba, valgau daug daržovių, šarminu maistą. Stengiuosi kuo daugiau judėti, būti lauke“, – pasakojo moteris. Anot jos, juk pagrindiniai vėžį sukeliantys faktoriai: stresas, aplinka, netinkamas maistas.

Irena dabar visiškai nevalgo saldumynų, nes jie skatina vėžinių ląstelių vystymąsi. Prieš ligą ji buvo vegetarė, o dabar valgo mėsą. Jokių miltinių patiekalų, jokių B grupės vitaminų nėra jos racione. Ir savo namiškiams rekomenduoja maitintis sveikai. Moteris pradėjo sportuoti, lanko sporto klubą. Liga įveikta, tačiau Irena neslepia, kad nerimo akimirkų, jog ji gali atsinaujinti, būna. Ypač blogai pasijunta, kai važiuoja į profilaktinius pasitikrinimus. Todėl stengiasi džiaugtis kiekviena akimirka, dieną pradeda padėka Dievui už tai, kad gyvena. Irena nori padėkoti vaikams, artimiesiems, draugams ir bendradarbiams, kurie ligos metu buvo nuolat šalia. Moteris, kad padėtų kitiems, nedvejodama ėmėsi Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos kūrimo Marijampolės regione.

Teikia visokeriopą paramą

Anot Irenos, asociacija vėžiu sergantiems žmonėms teikia visokeriopą paramą. Jiems išduodamos POLA (pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija) kortelės. Šių kortelių turėtojams teikiamos nemokamos psichologinės, juridinės konsultacijos. Kortelė suteikia galimybę pasinaudoti nuolaidomis įvairioms prekėms ir paslaugoms, gauti kvietimus į POLA ir partnerių organizuojamus seminarus, mokymus, renginius. Internete yra speciali svetainė POLA.lt, kur galima rasti labai daug reikalingos informacijos.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociaciją Lietuvoje remia daugiau kaip 90 verslo partnerių, kurie suteikia nuolaidas iki 75 proc., o keletas teikia paslaugas visai nemokamai. Tai ir vaistinės, ir optikos salonai, ir sanatorijos. „POLA kortelė skirta tam, kad našta susidūrus su vėžiu, būtų kuo mažesnė. Pati turėjau progos įsitikinti, koks didelis finansinės naštos palengvinimas turint šią kortelę. Pirkau vaistų, sumokėjau per penkis eurus. Be kortelės būčiau mokėjusi trisdešimt eurų“, – pasakojo Irena.

Marijampolėje pradėta kurti Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija „Rūpestėlis“, aptarnaus visą regioną: Marijampolės, Kazlų Rūdos, Kalvarijos, Šakių ir Vilkaviškio savivaldybes. Ji vienija per 200 sergančiųjų „Turiu iniciatyvių, geranoriškų savanorių pagalbininkų. Jie labai prisideda prie Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos veiklos, kuri nuolat plečiama. Planuojama ne tik teikti moralinę pagalbą, bet rengti bendras ekskursijas, išvykas, renginius. Irena džiaugiasi, kad pavyko iškovoti vėžiu sergantiems žmonėms transporto lengvatą Marijampolės savivaldybėje. Už tai ji dėkinga Marijampolės savivaldybės vadovams, Tarybos nariams. Jų sprendimu Marijampolės savivaldybėje miesto ir priemiesčio autobusais POLA kortelės turėtojams bilieto kainai suteikta 80 proc. nuolaida. Tokias nuolaidas onkologiniai ligoniai turi tik trijose Lietuvos savivaldybėse.

Irenos Mikalavičienės telefonas (8 614) 09777, elektroninis paštas: irena.mikalaviciene@gmail.com Kiekvienas, kuriam tik reikia pagalbos, gali rašyti, skambinti. Be to, kiekvieną trečiadienį Marijampolės centrinio pašto fojė nuo 12 iki 13 val. galima pasiimti POLA kortelę.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA