Ričardo Pasiliausko nuotr.
Angle down Atgal

Veikli bendruomenė stengiasi keisti Patašinės kaimo veidą

Neseniai vykusiame Marijampolės savivaldybės Patašinės kaimo bendruomenės ataskaitiniame susirinkime bendruomenės nariai ir pirmininkė Rasa Alaburdienė turėjo kuo pasidžiaugti ir apie ką pasikalbėti. Bendruomenės pastangomis gražėja viešosios kaimo erdvės, gerėja vietos žmonių gyvenimo kokybė.

Vietoj šventės – akcija „Papuoškime kaimą“

Spalio pabaigoje Patašinės kaimo, įsikūrusio Marijampolės priemiestyje, gyventojai, pakviesti bendruomenės valdybos, dalyvavo akcijoje „Papuoškime kaimą“ ir nestokodami išradingumo, fantazijos viešąsias Patašinės erdves ir savo sodybas papuošė įvairiausio dydžio ir formų moliūgais. Tokią akciją bendruomenė šiemet surengė vietoj tradicine tapusios penkerius metus vis vykdavusios rudeninės Moliūgų šventės.

„Šiemet taip jau nutiko, kad dėl kuklių bendruomenės finansinių galimybių buvome priversti rinktis – arba organizuojame Moliūgų šventę, arba įsigyjame žoliapjovę, – pasakojo ataskaitinio susirinkimo išvakarėse Patašinėje aplankyta R. Alaburdienė. – Nutarėme, kad žoliapjovė labiau reikalinga. Juolab kad bendruomenė kaime prižiūri nemažus viešųjų erdvių plotus. Tad vietoje Moliūgų šventės inicijavome akciją „Papuoškime kaimą“. O surengti didžiulę Moliūgų šventę planuojame kitą rudenį, nes tikimės, kad su dar dviem kaimo bendruomenėmis gausime finansinę paramą ir galėsime įgyvendinti bendrą projektą Marijampolės vietos veiklos grupės parengtai 2015–2023 metų kaimo plėtros strategijai realizuoti.“

Bendruomenės pirmininkės teigimu, rengdamiesi šiai šventei kitais metais vietos bendruomenininkai planuoja bandyti moliūgų priauginti bendruomenės namų kieme ant šieno „kitkų“ ir šiaudų ritinių. Anot Rasos, tai visai nesudėtinga technologija – tereikia sunokusius moliūgus sudėti ant kitkų ir ritinių. „Kai moliūgai sutreš, jų sėklos pasklis po visą „kitką“, o paskui pavasarį sudygs ir augs“, – teigė Rasa.

Įrengė lauko treniruoklių zoną

Baigiantis šių metų vasarai pastebimų pokyčių įvyko ir bendruomenės prižiūrimame sklype prie pagrindinės kaimo gatvės. Aptvertoje teritorijoje, kurioje vietos bendruomenės iniciatyva ir rūpesčiu buvo įrengtos krepšinio ir tinklinio aikštelės, taip pat kampelis mažiesiems Patašinės gyventojams pažaisti, atsirado ir lauko treniruoklių zona. Joje kaimo žmonių fiziniam aktyvumui skatinti buvo sumontuoti šeši lauko treniruokliai ir sūpynės vaikams.

Bendruomenės pirmininkės R. Alaburdienės teigimu, lauko treniruoklius ir sūpynes bendruomenė įsigijo už šiais metais per Žemės ūkio ministeriją bendruomenėms stiprinti skirtą valstybės paramą. Ministerijai pateiktam Patašinės kaimo bendruomenės projektui „Sporto zonos įrengimas, pritaikant ją bendruomenės poreikiams“ įgyvendinti buvo paskirta 5650 eurų valstybės parama.

„Teikdama šio projekto paraišką daugiausia galvojau apie vidutinio amžiaus ir vyresnius žmones, nes ir Marijampolėje, ir kituose miestuose esu pastebėjusi, kad viešose erdvėse pastatytais treniruokliais itin noriai naudojasi būtent šių amžiaus grupių žmonės, – sakė Rasa, – tačiau pas mus, Patašinėje, kol kas naujaisiais treniruokliais naudojasi tik jaunimas ir vaikai. Gali būti, kad kaime vyresni žmonės tiesiog neturi tam laiko, nes daug dirba savo sodybose ir ūkiuose.“

Bendruomenės namų fasadą reikės remontuoti

Pasakodama apie veiklą R. Alaburdienė pasidžiaugė, kad bendruomenė jau turi bendruomenės namus, nes įgijo teisę naudotis parapijai priklausančiomis patalpomis, kuriose anksčiau veikė į daugiafunkcį centrą išsikėlęs vaikų dienos centras. Šiemet būtent šio pastato kieme jau vyko ir tradicinė bendruomenės vasaros šventė. Ankstesniais metais neturėdami dideliems renginiams tinkamų patalpų organizuodavo juos tiesiog bendruomenės sporto aikštyne.

R. Alaburdienės teigimu, šalia kaimo bažnytėlės kadaise pastatyto ir jos iniciatyva, padedant Nyderlandų labdaros ir paramos fondui, suremontuoto bei vaikų dienos centro reikmėms pritaikyto pastato fasadą vėl teks remontuoti. Mat dalį plastikinių lentelių, kuriomis pastatas apkaltas, sulaužė jaunimas, nežinantis kur pozityviai panaudoti susikaupusią energiją.

Bendruomenės namų fasadui remontuoti reikalingoms medžiagoms įsigyti bendruomenė panaudos per Marijampolės savivaldybės administraciją bendruomenei skirtas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšas bendruomeninei veiklai stiprinti. „Rašėme projektą ir mūsų bendruomenei buvo skirti 525 eurai, – sakė Rasa. – Juos ir panaudosime reikiamoms statybinėms medžiagoms įsigyti, o darbus atliksime patys.“

Kitais metais bendruomenei galbūt pavyks pasitvarkyti ir bendruomenės namų kiemą. Mat pavyko prisiprašyti, kad naują šaligatvį pagrindinėje kaimo gatvėje tiesę statybininkai bendruomenei leistų pasiimti senojo šaligatvio plyteles. Būtent jas ir planuojama panaudoti bendruomenės namų kiemui iškloti.

Planuose – automobilių stovėjimo aikštelė

R. Alaburdienė pasakojo, kad bendruomenė turi ir daugiau minčių veiklai plėtoti, Patašinės kaimo viešosioms erdvėms tvarkyti. Pavyzdžiui, bendruomenė jau yra kreipusis į Marijampolės savivaldybės administraciją prašydama suformuoti sklypą nugriautų savavališkai pastatytų garažų vietoje. Šiame sklype norėtų įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, kurioje savo automobilius galėtų statyti sportuoti į bendruomenės sporto aikštyną atvykę žmonės, o galbūt ir kaimynystėje esančios siuvimo įmonės darbuotojai.

„Mes galėtume tai įmonei aikštelę net nuomoti ir taip užsidirbti lėšų veiklai plėtoti“, – sakė pirmininkė.

Bendruomenė taip pat svarsto, kokio projekto galėtų imtis vietos žmonių verslumui didinti ir Marijampolės VVG naujajai kaimo plėtros strategijai realizuoti.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite