Angle down Atgal

,,Veganai gali padėti kiekvienam žmogui gyventi mažesniame chaose''

Visi mes turime skirtingų siekių ir atsidedame skirtingai veiklai: vieni pasineriame į studijas, kiti mėgstame keliauti, vieniems patinka naršyti internete, o kiti imamės gelbėti pasaulį. Gyvenimas Europos Sąjungoje mums teikia kone neribotas galimybes užsiimti patinkama veikla. ES iniciatyvos ir teisės aktai – tai priemonės tavo svajonėms įgyvendinti, jie gali tapti tavo įkvėpimo šaltiniu ir padėti tau atskleisti visą savo potencialą. Startuoja nauja ,,EUandME'' kampanija, kuri Jus supažindins, kaip kiekvieną iš mūsų paliečia Europos Sąjunga. Veganas Aleš Janoušek, kuris atvyko iš Čekijos ir dirba ambasadoje Lietuvoje dalinasi savo asmenine istorija.

,,Veganai gali padėti kiekvienam žmogui gyventi mažesniame chaose su planeta ir kitomis gyvomis būtybėmis" - Aleš Janoušek

Beveik metai esu veganas. Tiesą sakant, tuo dabar man pačiam sunku patikėti. Labai gerai prisimenu, kad prieš keletą metų nesidomėjau savo mitybos įpročiais, nesirūpinau, ar maistas yra sveikas, ar ingredientai yra regioniniai, ar tai yra gyvūninis produktas. Nepaisant, jog turėjau draugų, kurie buvo vegetarai, niekada neatkreipiau dėmesio į jų argumentus renkantis maistą. Ir tik tada, kuomet paragavau vegetariško patiekalo – viskas ir prasidėjo.

Prieš pusantrų metų susitikau su labai įkvepiančia asmenybe. Jis buvo veganas – valgė tik šviežius vaisius ir daržoves. Buvau sukrėstas, kad kažkas gali išgyventi taip maitindamasis. Viena vertus, aš baiminausi dėl jo sveikatos, kita vertus, turėjau abejonių dėl pačios idėjos ir labai skeptiškai į tai žiūrėjau. Tikrai stengiausi jį įtikinti, kad buvimas visavalgiu yra natūralus, tačiau atsitiko kažkas labai keista. Kuo labiau diskutavom, vis pastebėdavau, kad mano argumentai turi tam tikrų trūkumų. Po ilgų diskusijų aš priėmiau iššūkį, kad vasaros atostogų metu, maždaug šešias dienas, aš aktyviai bandysiu valgyti veganišką maistą. Po kurio laiko supratau, kad jaučiuosi daug geriau, turėjau daugiau energijos ir pajutau ramybę savame kūne. Po šio iššūkio, kaip įprasta, grįžau atgal į gyvūninės kilmės produktų dietą. Pasijutau pavargęs ir nepatenkintas savimi, palyginti su savo „veganiškomis dienomis“. Taigi, pradėjau spręsti visas šias problemas kasdien sau taikydamas sveiką augalinę-žaliavalgę mitybą. Maždaug po šešių savaičių nusprendžiau tapti vegetaru tikėdamasis, vieną dieną, būti veganu. Suvokiau, kad tai yra tas gyvenimo būdas, pagal kurį norėčiau gyventi. Žinoma, norėjau pradėti pokyčius ne iš karto, o žengti žingsnis po žingsnio. Po keturių mėnesių tapau veganu.

Esu įsitikinęs, kad veganai gali padėti kiekvienam žmogui gyventi mažesniame chaose su planeta ir kitomis gyvomis būtybėmis. Pakeitęs vienintelį įprotį, kurio dėka atsikračiau sveikatos problemų (viena iš jų – aukštas kraujospūdis) pasijaučiau tiek emociškai, tiek fiziškai stipresnis. Būdamas veganu, aš daugiau sužinojau apie gamtą ir planetą. Pastebėjau, kad naudojame per daug plastiko ir gaminame per daug, to pertekliaus rezultatas – nesibaigiančios atliekos ir aplinkos užterštumas. Nepaisant to, nuolat ieškau alternatyvų, kaip įsigyti maisto produktų be perteklinio pakavimo ir, taip, aš iš tų žmonių, kurie ne tik pastebi gatvėje numestas šiukšles, bet ir pasilenkia jas išmesti į šiukšlių dėžę. Taip, aš atskiriu atliekas, aš galiu vietoj mašinos važiuoti dviračiu. Suprantu, kad tai labai simboliška, bet viskas prasideda nuo mažų dalykų. Labai džiaugiuosi ES reglamentu, kuriuo visiems Europos Sąjungos piliečiams buvo užtikrinta galimybė gauti paprastą ir tikslią informaciją apie parduotuvėje nuperkamų maisto produktų sudėtį. Anksčiau kruopščiai etiketėje tikrinau ar sudedamosios dalys iš tiesų atitinka mano pasirinktą mitybos būdą ir ar produkte yra mano mitybai būtinų maisto medžiagų. Tai tikrai supaprastino, bet tuo pačiu ir praturtino mano galimybes rinktis ir žinoti, ką renkuosi. Taip pat pritariu, kad ES ženklinimo taisyklėms, kurios vartotojui padeda nesunkiai nustatyti, ar drabužiuose ir kosmetikoje, yra gyvūninės kilmės medžiagų – tai dar labiau palengvina mano galimybes prisidėti prie gyvūnų gerovės. Manau, kad kiekvienas gali rasti būdų kurti sveikesnį gyvenimo būdą, veganizmą ir, svarbiausia, pagarbą mūsų planetai.

Svarbiausia suvokti, kad tai, pirmiausia, yra pokytis mūsų viduje: įpročiuose, elgsenoje, mąstyme. Visuomenės sąmoningumas skatina įstatymų leidėjus, tarptautines organizacijas ieškoti būdų kaip siekti kokybiškesnio gyvenimo. Tai gali padėti žmonėms gyventi taip, jog dabartis nelemtų ligotos ateities. Jie turi į tai teisę. Dėl to, aš esu laimingas būdamas viso šio virsmo dalimi. Aš tikrai noriu tuo dalintis ir kalbėti, nes man tai svarbu – tikiuosi, kad tai svarbu ir Jums.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite