REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Vasario 12 d. 14:49

Valstybingumas ekskursijoje – neišsemiama tema ar atsakomybė?

Šiauliai

Linos Pčelincevaitės nuotr.

Kristina ŠapytėŠaltinis: Etaplius.lt


165049

Tiek Vasario 16-oji, tiek Kovo 11-oji mums svarbios dienos, kurias pažymime kuo įvairiausiai. Vienas būdų – dalyvavimas šventinėje ekskursijoje. Šiaulių turizmo informacijos centras pakalbino kelis Šiaulių miesto gidus, kurie dalijosi mintimis apie valstybingumo temą ekskursijoje.

plakatas-vasario-16.jpg

Slidu ar neišvengiama?

Gidų klausėme ar valstybingumas – saugi ar slidi tema ekskursijoje. Populiarumo nestokojančių ekskursijų autorius gidas Saulius Stasiūnas teigė, kad valstybingumas – gali būti pamatinė tema ekskursijoje. Tuo tarpu, jo ekskursijose ši tema atsirado visiškai atsitiktinai. „Prieš šešetą metų pokalbyje su gerai pažįstamu žmogumi išgirdau keistai skambėjusį dalyką, kad viename Žemaitijos užkampyje vyksta vasario 16-osios minėjimai, kur žmonės renkasi jau beveik šimtą metų! Prieš šešerius metus pirmą kartą nuvykome į Brėvikius, dvarelį šalia Alsėdžių, ir atradome pasipuošusius trispalvėmis žmones, nerežisuotą šventę, patį atviriausią bendravimą, pakilią nuotaiką, signataro Stanislovo Narutavičiaus numintą gimtųjų namų slenkstį  ir ... Nepriklausomybės dvasią. Nupasakoti tai labai sudėtinga, todėl kiekvienais metais vasario 16 dieną kviečiu šiauliečius pasitikti aušrą Lieporių signatarų alėjoje ir tada vykti į šį išskirtinį Žemaitijos kampelį. Ši vieta neįtikėtinai atgyja tik kartą metuose!  Tai vienas iš mūsų valstybingumo „lopšių“, - pasakojo gidas S. Stasiūnas. Deja, dėl karantino metu galiojančių ribojimų, šiemet teks praleisti šį unikalų minėjimą.

UNESCO klubo premijos laureatas, istorikas, gidas Giedrius Gaidamavičius sakosi niekada nesusimąstęs apie tai, kaip veikia valstybingumo tema ekskursijoje. Galbūt dėl to, kad jo ekskursija „Šimtmečio Šiauliai“ dažniausiai buvo vedama per Vasario 16-ąją, kai daugelis žmonių yra tam tikroje euforijoje. „Mano ekskursija skirta prieš daugiau nei 100 metų vykusiam valstybingumo atkūrimui. Nebėra žmonių, kurie kažkaip būtų dalyvavę tuose įvykiuose ir turėtų savo kažkokias patirtis (kurios ne visuomet gali būti teigiamos). Galbūt sunkiau tiems, kas veda ekskursijas apie 1990 m. vykusį valstybingumo atkūrimą. Tada galbūt ir gali „prasimušti“ asmeninės nuoskaudos, nerealizuoti lūkesčiai, galų gale visokie „aš ten buvau, taip nebuvo“ ir pan. Taigi, apibendrinant – valstybingumo temos saugumas ir slidumas priklauso nuo temos, kampo, distancijos nuo įvykių. Bet čia galbūt ir kitoms temoms tas galioja“, - samprotavo gidas, kurio ekskursija „Šimtmečio Šiauliai“ pristatoma ir atskiru leidiniu.

G. Gaidamavičiaus vedamose ekskursijose valstybingumo tema atsirado susidėliojus aplinkybėms – baigtos istorijos studijos, visada domėjosi Šiaulių miesto ir šalies istorija, patriotiškumo jausmas, noras ir kitus supažindinti su galbūt nežinomais istorijos momentais. „2016-2017 m. lankiau Šiaulių TIC rengiamus gidų kursus, tuo metu kaip tik artėjo valstybingumo šimtmetis, netrūko diskusijų, ažiotažo. Žinojau, kad valstybinių švenčių metu pažintinės ekskursijos valstybingumo tematika vedamos Vilniuje, Kaune. Pagalvojau, kodėl negalėtų tokios ekskursijos turėti ir Šiauliai – juk XIX-XX a. sandūroje, valstybingumo atkūrimo fone, tarpukariu įvykių čia taip pat netrūko. Gal tokia ekskursija ir nebūtų komerciškai pelninga, bet bent valstybinių švenčių metu sulauktų šiauliečių dėmesio, galbūt susidomėtų mokytojai ir atvestų mokinius“, - prisiminė gidas, kurio ekskursija „Šimtmečio Šiauliai“ paskutinius 3 metus per kiekvieną Vasario 16-osios šventę tapdavo vienu pagrindinių šventės akcentų.

 

Ta pati ekskursija – klausimai vis nauji

Abu kalbinti gidai prisipažino, kad ruošiantis ekskursijoms ne tik kyla įvairiausių klausimų apie mūsų šalies istoriją, bet ir aptinkama nustebinančių faktų apie Lietuvos valstybę, o ką jau kalbėti apie vis „papildančius“ ekskursiją ekskursantus. 

Saulius Stasiūnas prisipažįsta, kad jam vis dar aktualus klausimas – kas parašė Lietuvos Nepriklausomybės deklaracijos tekstą? „Perrašiusiojo asmenybę nustatėme iš rašysenos, o kieno buvo pirminė, tikslioji, taip toli mus nuvedusi mintis, išreikšta siūlant visai tarybai esminį valstybės dokumentą? Ekskursijoje su ekskursantais aptarinėjame galimas versijas ir net sąmokslo teorijas“, - pasakojo S. Stasiūnas.

Istorijos mokytoja, gidė Elvyra Rickevičiūtė – savo šalies patriotė, kuriai svarbi jos šalies istorija. Ji sako, kad jeigu pažiūri į istorijos ,,gylį“, atrandi daug svarbių ir įdomių dalykų. „Ekskursijų metu labai įdomu bendrauti, išgirsti papildymų, nuomonių, klausimų pajuokavimų – tai ekskursijos „druska“,- teigė E. Rickevičiūtė, kurios ekskursijos persunktos miesto, šalies istorijos detalėmis.

G. Gaidamavičius atvirauja, kad ekskursijoje įsimena momentai, kai perėjimai nuo vieno objekto prie kito virsta pokalbiu ar diskusija su ekskursantais: „kartais netgi nespėji su visais norinčiais pabendrauti. Vadinasi, žmonės ne tik atėjo pasivaikščioti, praleisti laiko, bet ir atidžiai klausėsi. Gidui toks grįžtamasis ryšys visada malonus.“

O kaip švęsti šiemet?

Masinių valstybingumo švenčių minėjimų šiemet nebus, bet savo meilę šaliai ir miestui galite didinti juos geriau pažindami. Tad čiupkite savo telefoną ir leiskitės pažinti ir iš naujo įsimylėti savojo miesto!

Papildykite savo telefonus programėle „Action Bound“ ir leiskitės į pažinimo ir atradimų kelionę. Šiaulių turizmo informacijos centras kartu su skautu, mokytoju R. Pozniakovu sukūrė tris išskirtinius maršrutus, kuriuose patikrinsite, atnaujinsite, o gal ir papildysite žinias apie Šiaulius.

Sukurti net trys maršrutai (vienas jų anglų kalba), kuriuos įveikti galima pėsčiomis, bėgte, dviračiu ar net slidėmis gaudant vėją.

1. „Pažink Šiaulius važiuodamas dviračiu“ – slidėmis ar dviračiu po Šiaulių miesto apylinkes – maršrutas driekiasi per senąją miesto dalį, nukeliaujama į žaliąsias miesto erdves. Numatoma trukmė: 2 val. slidėmis ar dviračiu, 3 val. pėsčiomis.

2. „Sąjūdis. Roko lydimi, laisvo žodžio vedami“ – žaidimas tautine tematika. Kur Sąjūdis veikė Šiauliuose? Kokios svarbiausios vietos? Numanoma trukmė – 2 val.

3. „Welcome to Šiauliai“ – parengtas trumpas turas po miestą anglų kalba. Trukmė apie 1-1,5 val.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA