REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Birželio 14 d. 21:46

Valstybės valdomo nekilnojamojo turto išlaikymo išlaidas ketinama mažinti trečdaliu

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


6784

Vyriausybė planuoja per artimiausius metus trečdaliu sumažinti valstybės valdomo nekilnojamojo turto (NT) išlaikymo kaštus, kurie dabar siekia 180 mln. eurų per metus. Tokius planus trečiadienį atskleidė finansų ministras Vilius Šapoka, Vyriausybėje pristatęs išsamią ataskaitą apie valstybės valdomą NT, jo kokybę ir iš dalies neefektyvų panaudojimą. Konkretūs žingsniai dėl šio turto valdymo turėtų būti patvirtinti kitame Ministrų kabineto posėdyje, o pertvarka prasidėtų jau šiemet.

„Privalome iš esmės peržiūrėti sistemą ir sutvarkyti, kad šis turtas būtų valdomas šeimininko ranka, nebūtų į jį žiūrimą kaip į kažkieno turtą. Tai yra mokesčių mokėtojų turtas, patikėtas valstybės institucijoms valdyti efektyviai“, - trečiadienį po Vyriausybės posėdžio, kuriame buvo pristatyta pirmą kartą parengta valstybės valdomo NT ataskaita, žurnalistams sakė V.Šapoka.

Jo teigimu, konkrečios priemonės, kurios padėtų efektyviau valdyti valstybės NT, yra labai paprastos.

„Pradėsime nuo to, jog administracines patalpas, kurių plotas yra akivaizdžiai perteklinis daugelyje ministerijų ir valstybės institucijų, perduosime centralizuotai valdyti Turto bankui, atsisakysime perteklinų plotų. Kalbant apie turtą, kuris yra visiškai nereikalingas funkcijoms atlikti, jis taip pat privaloma tvarka bus perduotas Turto bankui ir bus realizuotas rinkoje“, - tvirtino V.Šapoka.

Pasak jo, visą tai per kelerius metus turėtų situaciją pakeisti iš esmės.

„Jeigu šiuo metu yra perduota centralizuotai valdyti tik 6 proc. (valstybės NT - BNS), tai per keletą metų pasieksime daugiau kaip 70 procentų. Atitinkamai, jeigu šiuo metu yra išleidžiama šitam turtui išlaikyti 180 mln. eurų, tai mažiausiai trečdaliu ši suma bus sumažinta“, - aiškino V.Šapoka.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Anot jo, valstybės NT valdymo optimizavimo procesas vyks etapais, jis bus pradėtas nuo institucijų, kurios neefektyviausiai valdo ir turi daugiausiai laisvo bei nenaudojamo valstybės turto. Ministro teigimu, taip pat bus siekiama, kad joms priklausantį NT efektyviau valdytų ir savivaldybės.

Turto banko parengtoje 2016 metų valstybės NT ataskaitoje nurodoma, kad valstybė turi daugiau nei 28 tūkst. nekilnojamojo turto objektų, kurių bendras plotas siekia 10,45 mln. kvadratinių metrų. Jo likutinė vertė siekia daugiau nei 3 mlrd. eurų, o išlaikymas kasmet kainuoja apie 180 mln. eurų.

80 proc. arba 8,46 mln. kvadratinių metrų viso valstybei priklausančio nekilnojamojo turto ploto naudojama patikėjimo teise ir tiesioginėms funkcijoms vykdyti, dar 15,6 proc. arba 1,63 mln. kvadratinių metrų turto perduota naudoti panaudos pagrindais, 2,4 proc. arba 250 tūkst. kvadratinių metrų turto išnuomota.

Daugiausiai vienam darbuotojui tenkančio valdomo nekilnojamojo turto ploto teko Vyriausybės kanceliarijai (69,34 kv. m), Ūkio ministerijai (42,45 kv. m), Švietimo ir mokslo ministerijai (37 kv. m), Užsienio reikalų ministerijai (36,05 kv. m), Žemės ūkio ministerijai (33,63 kv. m), Teisingumo ministerijai (32 kv. m), Kultūros ministerijai (30,12 kv. m), Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (28,34 kv. m).

Brangiausiai išlaikyti vieną kvadratinį metrą valdomo nekilnojamojo turto kainavo Vidaus reikalų (64,27 euro), Teisingumo (56,23 euro), Švietimo ir mokslo (50,3 euro), Užsienio reikalų (41,38 euro), Aplinkos (38,59 euro), Žemės ūkio (37,13 euro), Socialinės apsaugos ir darbo (36,94 euro), Kultūros (36,8 euro) ministerijoms.

2016 metų pabaigoje valstybė nuomojosi beveik 72 tūkst. kvadratinių metrų nekilnojamojo turto, kurio didžiąją dalį (62 proc.) sudarė administracinės paskirties objektai. Už nekilnojamojo turto nuomą valstybė pernai sumokėjo 6,2 mln. eurų, o iš savo nuomojamo turto gavo 7,4 mln. eurų pajamų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA