Angle down Atgal

Valstybės pažinimo centre - per stebuklą išsaugota jūrinė trispalvė

Šeštadienio vidudienį Prezidento kanceliarijos Valstybės pažinimo centre atidaroma paroda „Trispalvė jūroje saugo“. Joje - galimybė pamatyti išsaugotą pirmojo Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona“ vėliavą.

Tai ypatinga trispalvė - viena iš nedaugelio, galbūt ir vienintelė, tarpukario Lietuvos kariuomenės vėliava, neatitekusi sovietams. Kaip atgimsiančios valstybės viltį ją išsaugojo laivo karininkai.

Ši paroda į sostinę atkeliavo iš Lietuvos jūrų muziejaus, kurią jis pasiskolino iš kolekcininko Henry Gaidžio. Parodos atidarymo dieną vyks pokalbis su istoriku Gintautu Surgailiu apie laivo „Prezidentas Smetona“ istoriją, o vėliau bus rengiami edukaciniai užsiėmimai šeimoms, kuriuos ves Lietuvos jūrų muziejaus ir Valstybės pažinimo centro edukatoriai.

Tarpukariu Lietuvos karinį laivyną, įsteigtą 1935 m. rugpjūčio 1d., sudarė tik vienas laivas - minų traleris „Prezidentas Smetona“. Jame tų pačių metų spalio 26 d. pirmą kartą iškelta Lietuvos karinio laivyno vėliava. 1940 m. liepos pabaigoje sovietų kariams užėmus karo laivą „Prezidentas Smetona“ ir pareikalavus pakeisti trispalvę į raudoną vėliavą, pajūryje vyko tylus, bet reikšmingas pasipriešinimas okupantams.

Užėmus karo laivą „Prezidentas Smetona“, trys jo karininkai - laivo vadas Povilas Labanauskas, Vytautas Kuizinas ir Ričardas Bernardas Nakas - nedidele jachta išplaukė iš Šventosios uosto. Su savimi jie pasiėmė ir laivo trispalvę. Šią istorinę vėliavą išsaugojo laivo „Prezidentas Smetona“ kapitonas P. Labanauskas. Praėjus penkiasdešimčiai metų Lietuvos karinio jūrų laivyno vėliava atsidūrė Baltimorėje gimusio Lietuvos istorinės ginkluotės ir kariuomenės atributų kolekcininko Henry Gaidžio rankose. Jis metams šį eksponatą paskolino Lietuvai valstybingumo atkūrimo 100-mečio proga. Lietuvos jūrų muziejaus iniciatyva 2017 m. pabaigoje ji buvo parsiųsta iš JAV. Taip daugiau nei po 80 metų ši vėliava grįžo į savo uostą.

Interaktyvioje parodoje „Trispalvė jūroje saugo“ centro lankytojai pamatys karininkų išsaugotą vėliavą, laivo maketą, nuotraukas, taip pat galės pasiklausyti tarpukario Lietuvos karinio jūrų laivyno jūrininkų maldos, kuri skambėdavo kiekvieną dieną pakeliant ir nuleidžiant vėliavą.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite