Angle down Atgal

Valstybė davė, Savivaldybė „atėmė“ – suklaidinta šiaulietė prarado tūkstančius eurų

Motinoms, išauginusioms penkis ir daugiau vaikų, Lietuvoje skiriama beveik 200 Eur mėnesinė šalpos kompensacija. Ji mokama, likus penkeriems metams iki pensinio amžiaus. Į redakciją kreipėsi 65 metų šiaulietės vaikai: jų mama išaugino penkias atžalas, iki pensijos jai liko mažiau nei pusmetis, tačiau iš minėtosios kompensacijos ji negavo nė cento.

Suklaidino specialistė

Apie priklausančią kompensaciją šiaulietė sužinojo prieš gerą dešimtmetį, besilankydama „Sodroje“. Šios įstaigos darbuotoja paaiškino, kad dėl kompensacijos reikėtų kreiptis į Šiaulių miesto savivaldybės Socialinių reikalų departamento Socialinių išmokų ir kompensacijų skyrių.

Likus penkeriems metams iki senatvės pensijos, moteris taip ir padarė. Tačiau, kaip pasakoja jos vaikai, skyriaus specialistė mamai paaiškino, kad tvarka yra pasikeitusi ir pinigai nebeskiriami. Prieš dvejus metus šiaulietė dar kartą lankėsi „Sodroje“, norėjo pasitikslinti dėl senatvės pensijos – apie daugiavaikėms mamoms skiriamą kompensaciją niekas nebeužsiminė.

Evil Erin nuotr.
Evil Erin nuotr.

Susigrąžinti pinigų nėra kaip

Kai šiais metais šiaulietė pradėjo tvarkyti dokumentus dėl senatvės pensijos, sužinojo, kad kompensacija jai vis tik turėjo būti mokama. Apie tai moterį vėlgi informavo „Sodros“ darbuotoja, nes nuo šių metų sausio mėnesio būtent ši įstaiga iš Savivaldybės perėmė šalpos kompensacijų skyrimo ir mokėjimo funkcijas.

Kompensacijos dydis – 1,5 šalpos pensijų bazės dydžio, t. y. beveik 200 Eur per mėnesį. Teisės aktuose nustatyta, kad negalima prašyti kompensacijų už ilgesnį nei 12 paskutinių mėnesių laikotarpį, taigi susigrąžinti beveik 10 tūkst. Eur
siekiančią sumą (skaičiuojant pagal dabartinį indeksą) šiaulietei nėra kaip.

Jos vaikai piktinasi ne tik dėl prarastų mamos pinigų, bet ir sugedusio telefono principu dalytų patarimų. „Pikta, kad Savivaldybėje kažkas suklaidino mamą ir pasakė, jog tokių kompensacijų nebeliko, apeliuodami į tuo metu vykusią pensijų reformą ir kilusią suirutę. Matyt, nežinojo arba neišmanė, kas ir kaip keisis po reformos. Taip pat pikta, kad gyvų pokalbių metu įstaigų darbuotojai gali prikalbėti ko tik nori ir dabar neaišku, kas ir ką sakė mūsų mamai. Arba ko nesakė“, – nusivylimo valdininkais neslepia šiaulietės sūnus.

Savivaldybė: sudėtinga komentuoti

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento direktorius Deividas Petrolevičius aiškina, kad atrasti siūlo galą nėra kaip.

„Šiuo konkrečiu atveju sudėtinga komentuoti. Skyrius neturi informacijos, ar asmuo kreipėsi į skyrių ir ar jam galimai buvo suteikta neteisinga informacija. Taip pat – ar asmuo buvo pateikęs prašymą? Ar buvo gavęs atsakymą? Kiekvienas asmuo, Socialinių išmokų ir kompensacijų skyriui pateikęs prašymą, apie priimtą sprendimą yra informuojamas prašyme nurodytu informavimu būdu, pavyzdžiui, elektroniniu paštu, paštu“, – teigia jis.

D. Petrolevičius patikslina, kad teisę gauti šalpos kompensaciją turi motinos, kurios iki 1995 m. sausio 1 d. pagimdė penkis ir daugiau vaikų ir išaugino juos iki aštuonerių metų. Taip pat tie tėvai (įtėviai), kurie iki 1995 m. sausio 1 d. ne mažiau kaip aštuonerius metus slaugė namuose neįgalius vaikus arba vaikus, pripažintus I ir II grupės neįgaliaisiais nuo vaikystės arba tapusius I ir II grupės neįgaliaisiais iki 18 metų. Šalpos kompensacijos skiriamos ir mokamos, kai asmenims sukanka amžius, penkeriais metais mažesnis už senatvės pensijos amžių, arba kai jie pripažįstami nedarbingais ar iš dalies darbingais asmenimis, netekusiais 60 proc. ir daugiau darbingumo.

Šiaulių mieste šalpos kompensacijas iki šių metų sausio 1 d. gavo 24 asmenys.

Katy Warner nuotr.
Katy Warner nuotr.

Ministerija: kompensacijų skyrimas niekada nebuvo nutrauktas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai teigia, kad šiaulietė atitiko visas nurodytas sąlygas šalpos kompensacijai gauti, todėl jai ši kompensacija galėjo būti paskirta.

„Šalpos kompensacijos daugiavaikėms motinoms skiriamos ir mokamos nuo 1995 m. ir jų skyrimas niekada nebuvo nutrauktas. Jeigu šalpos kompensaciją buvo atsakyta skirti neteisėtai, vienintelis kelias ją atgauti – teismo būdu“, – rašoma jų komentare.

Anot ministerijos atstovų, informacija apie galimybę gauti šalpos kompensacijas skelbiama ministerijos tinklalapyje, dėl jų konsultuoja savivaldybių administracijos, „Sodra“, nevyriausybinio sektoriaus įstaigos, atstovaujančios skirtingų visuomenės grupių (pvz., neįgaliųjų, gausių šeimų) interesams. Įsigaliojus pakeitimams socialinių išmokų srityje, išplatinami pranešimai spaudai, naujausia informacija skelbiama ministerijos interneto tinklalapyje, per kitas visuomenės informavimo priemones: televiziją, radiją ir pan.

„Kartu primename, kad motinai arba tėvui, išauginusiems penkis ir daugiau vaikų iki aštuonerių metų, atitinkantiems Valstybinių pensijų įstatyme nustatytas sąlygas, gali būti paskirta antrojo laipsnio valstybinė pensija (116 Eur). Dokumentus šiai pensijai skirti priima savivaldybių administracijų Socialinės paramos skyriai, o skiria Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos“, – teigia atstovai.

comment Skaitytojų komentarai (2)

Taip pat skaitykite