REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 19 d. 10:35

Vaikų atostogų traumų sezonas tęsiasi

Šiauliai

Neretai, patyrus traumą, išoriškai nematyti jokių sužalojimų, tad tėvai pas gydytojus neskuba. Tačiau visada reikia pagalvoti apie galimas vidaus organų traumas, kurios kelia pavojų gyvybei.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


91959

Vasara ir toliau lepina puikiu oru, tad atostogaujantys vaikai vis daugiau pramogauja lauke. Jie, važinėdami riedučiais ar paspirtukais, dviračiais ar riedlentėmis, ne tik stebina, bet ir gąsdina dažną praeivį savo išmoktais triukais, kuriuos atliekant suklupti ar pargriūti yra natūralus savo galimybių pažinimo procesas. Aktyvias pramogas lydi ir didesnė traumų rizika, o pačios pavojingiausios gali baigtis netgi mirtimi.

Vaikų saugumu turi pasirūpinti tėvai

Greitosios medicinos pagalbos felčerė Audronė Tasikonienė sako, kad nors neįmanoma uždrausti vaikams lipti, bėgti, eksperimentuoti, tačiau tėvų užduotis – supažindinti savo atžalas su saugos taisyklėmis, jog tai jie darytų saugiai.

Dažniausios patiriamos vaikų traumos: sumušimai, nubrozdinimai, žaizdos, čiurnos patempimai, įvairūs lūžiai. Kuo gilesnė žaizda, tuo didesnis odos ir audinių pažeidimas. Net ir negili žaizda yra atvira įvairioms infekcijoms, tad ją būtina sutvarkyti.

Dezinfekuokite žaizdą antiseptine priemone. Anksčiau taip mėgtas vandenilio peroksidas dabar rekomenduojamas tik negilioms, mažai kraujuojančioms žaizdoms, nes putodamas jis išplauna ne tik nešvarumus, bet ir kraujavimą stabdančius krešulius. Dezinfekavus pravartu uždėti švarų tvarstį ir apibintuoti. Ar reikia vykti į ligoninę? Žaizdoje gali būti žemių, o kad tinkamai ją išplautumėte, reikia turėti tinkamų priemonių. Žaizdos negalima plauti bet kaip, tad pirmą perrišimą geriausia patikėti medikams.

Sąnarius, sausgysles pasitempiama ištikus traumai arba staiga stipriai įtempus raumenis. Sužalota vieta dažniausiai patinsta. Sausgyslėms ir raiščiams užgyti prireikia maždaug trijų savaičių. Medikė sako, jog labai svarbu, kaip jūs patys suteiksite pirmąją pagalbą, nes nuo jos priklauso ne tik nukentėjusiojo savijauta, bet ir kaip gis pažeista vieta.

Pirmą parą tinka šaldomieji kompresai, kurie slopina skausmą, mažina patinimą. Tai gali būti šlapias rankšluostis ar ledo gabalėliai, įvynioti į kokį nors švarų audinį, medžiagos gabalą.

Šaldantį kompresą, laikomą penkiolika minučių, ant sužeistos vietos galima dėti 6–8 kartus per dieną. Pirmas tris paras po traumos nenaudokite jokių šildančių priemonių, jos tik paskatins tolimesnį tinimą ir sugrąžins skausmą, masažas taip pat netinka.

Vieni dažniausiai pasitaikančių sužalojimų yra raiščių patempimai. Šiuo atžvilgiu labai svarbi patogi avalynė lauke. Jei vaikas lauke sportuos, važinės paspirtuku ar pan., būtini gerai prigludę sportiniai bateliai. Jokiu būdu ne pamėgtieji kroksai – kad koja neišslystų iš avalynės.

Pavojingiausios – galvos traumos. Jas neretai lydi stuburo pažeidimai, todėl nukentėjusiojo tokiais atvejais nevalia judinti. Reikia kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą. Atvykę medikai įmobilizuos kaklo slankstelius ir apsaugos stuburą nuo galimo sunkesnio pažeidimo.

Rūpindamiesi savo vaikų sveikata, pasirūpinkite, kad, važinėdami dviračiais, riedlente, riedučiais, paspirtukais ir kt., vaikai nepamirštų šalmo ir alkūnių bei kelių apsaugos priemonių, kurios sukurtos ne dėl grožio, o išties atlieka svarbią funkciją. Reikalingos ir pirštinės, kad vairas neslystų. „Kad ir kaip juokingai skamba pirštinės vasarą, vaikams jos net labai patinka“, – sako medikė.

Labai svarbu traumą įvertinti kuo anksčiau. Patyrus ilgųjų kaulų lūžį, ypač svarbi kuo ankstesnė diagnostika, todėl delsti kreiptis pagalbos į medikus tikrai neverta. Esant vaikų kaulų lūžiui, dažnai pažeidžiamos kaulų augimo zonos, tad ankstyvas gydymas sumažina kaulo augimo sutrikimo riziką ir deformacijas ateityje. Lūžus rankai ar kojai, svarbu nebandyti patiems galūnės tiesinti ar kitaip taisyti.

Neretai, patyrus traumą, išoriškai nematyti jokių sužalojimų, tad tėvai pas gydytojus neskuba, bet visada reikia pagalvoti apie galimas vidaus organų traumas, kurios kelia pavojų gyvybei. Reikšmingiausia pirmoji para po susižalojimo, o patyrus stambesnių kraujagyslių sužalojimų, svarbiausios kelios pirmosios valandos.

Medikė ragina suvokti, kad kiekvienas turime dirbti savo darbą: nereikia stengtis gydytis pačiam ar pasikliauti praėjusio amžiaus senolių patarimais. Maža to, nereikia bandyti rasti visų atsakymų internete. Tad jei nutiko bėda, įtariama rimtesnė galvos trauma, lūžis, nedelsdami vežkite vaiką pas specialistą.

Patyrus pjautinę žaizdą, pagalbą teikti reikia pradėti nuo kraujavimo stabdymo. Kai žaizda gili ir kraujavimas nesiliauja, būtina važiuoti į artimiausią medicinos įstaigą.

Nerūpestingumo kaina – įvairios traumos

Anot medikės, frazė „Laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje“ turėtų būti visiems tėvams įgrisusi, kaip sakoma, iki kaulų smegenų, tačiau daugumoje namų pavojingi produktai vaikams lengvai patenka į rankas. Tai buitinė chemija, įvairūs vaistai ir kt.

Moteris stebisi, jog neretai tėvai chemines priemones perpila į butelius, atlikusius nuo mėgstamų vaikų gėrimų. Saugiausia juos, auginant mažus vaikus, pirkti su sandariai uždaromais dangteliais ir laikyti spintelėse, pakabintose aukščiau nuo žemės. Vaistai, anot specialistės, išvis turėtų būti patraukti kuo toliau nuo vaikų akių.

Vasaros metu dažnuose namuose vaikams leidžiama daugiau nei įprastai. Ypač atostogų metu taisyklės ir dienos režimas būna ne toks griežtas, tad vaikai laksto su saldainiais ar kito maisto kąsniu burnoje. Anot specialistės, kai kurių taisyklių geriau nepažeisti net ir atostogų metu. Valgyti prie stalo, ramiai sėdint ir šnekučiuojantis, kur kas saugiau, ypač kai laiku nesuteikta pirmoji pagalba užspringimo atveju gali kainuoti vaiko gyvybę.

Vienos skausmingiausių – nudegimų traumos. Vaikų odelė kur kas švelnesnė nei suaugusiųjų, tad saulėje nudega greitai, bet gyja lėtai. Pasitaiko ir nudegimų atvira liepsna, t. y. šokinėjant per laužą, bandant panaudoti neaiškios kilmės degiąsias medžiagas.

Patyrus nedegimų traumas, labai svarbu nenaudoti skysčių, kurių sudėtyje yra spirito. Saulėje nudegusią vietą reikia vėsinti šaltu vandeniu, dėti ledo ar šaltus kompresus – tokiu būdu apsaugomi gilesni audiniai, sumažinamas tinimas ir skausmas. Nudegimams malšinti netinka jokios liaudiškos priemonės: barstymas miltais, buitiniai riebalai, riebaliniu pagrindu pagaminti kremai ir pan. Šios priemonės trukdo žaizdai gyti, didina skausmą ir uždegimą, neretai tampa net žaizdos infekcijos priežastimi.

Atkreipkite dėmesį, kad ne veltui vaikų rūbai ir žaislai turėtų būti nedegūs. Net jei vaikas priartėtų prie atviros ugnies (visi mėgstame šiltu oru išsikepti kepsnių laužavietėse), jo rūbai ar mėgstamiausias žaislas neužsiliepsnotų ir nevirstų fakelu.

Išsiruošus į pikniką gamtoje, labai svarbu neimti greitai gendančių produktų. Jeigu pajutote pirmuosius apsinuodijimo požymius, reikia gerti negazuoto vandens, vien juo neapsiribojant. Suaugusiesiems būtina atminti, kad apnuodytas organizmas netenka daug skysčių, todėl galimi rimtesni negalavimai: inkstų nepakankamumas, kepenų ir širdies veiklos, nervų sistemos sutrikimai. Kai apsinuodijimo simptomai nepraeina per parą, kuo skubiau pagalbos kreipkitės į medikus.

Kasmet pasitaiko traumų dėl šunų, rečiau – kačių įkandimų. Šios nelaimės nutinka todėl, kad vaikai esti patiklūs ir neatsargūs, manydami, jog svetimi gyvūnai jų nepuls. Pasitaiko atvejų, kuomet vaikai savo augintinius taip suerzina, kad šie ima gintis dantimis. Kąstines žaizdas būtina siūti ir paskiepyti vaiką nuo pasiutligės. Siekiant išvengti tokių nelaimių, svarbu kaskart vaikams priminti, kad neerzintų augintinių, o gatvėse stengtųsi išvengti nedraugiško kontakto su valkataujančiais šunimis.

Maudytis vandens telkiniuose neturėtų nepilnamečiai vaikai be suaugusiųjų priežiūros. Ypač nesaugu maudytis nežinomame vandens telkinyje. Sunkiausios patiriamos traumos – kai neriant galva atsitrenkiama į dugną. Tokiu būdu galima patirti ne tik galvos traumą, bet ir susižaloti vidaus organus. Nuo smūgio neretai lūžta arba išnyra kaklo slanksteliai, pažeidžiamos nugaros smegenys. Tai, anot specialistės, labai sunkios, neretai ir vaiko gyvybę kainuojančios traumos.

Pirmiausia vaiką reikia itin atsargiai ir kuo skubiau ištraukti iš vandens. Traukiant svarbu prilaikyti kaklą. Geriausia paguldyti lygioje vietoje, o laukiant medikų, vaiko nejudinti.

Medikė sako, jog, net ir pramogaujant pasyviai, traumos neišvengiamos, jeigu elgsitės neatsakingai. Poilsiaudami prie vandens telkinių, tėvai neretai moko vaikus žvejoti. Įsisegęs į pirštą meškerės kabliukas – dažnai pasitaikanti trauma.

Suaugusiesiems svarbu žinoti, kad kabliuko patiems traukti negalima, nes taip tik dar labiau sužalosite jau ir taip traumuotus audinius. Tokiu atveju tik gydytojai gydymo įstaigoje svetimkūnį pašalins saugiai. Vadinasi, neišvengiamai tenka vykti į ligoninę, o norintiesiems, kad traumų ir skausmo būtų mažiau, medikė pataria rūpestingiau prižiūrėti savo atžalas.

Jei visgi vaiko nepavyko apsaugoti, draudimo teikiamos papildomos išmokos gali padėti garantuoti greitesnį vaiko gijimą (brangesni ar geresni vaistai, geresnės procedūros, mokamos reabilitacijos, dantų implantai ir pan.).

img-53835.jpg

Vaikus apdraudžia ir tėvai, ir seneliai

Komentuoja PZU Produktų ir rizikos valdymo skyriaus vadovė Brigita Poškuvienė:

– Vaikų draudimas – populiari paslauga. Ypač dažnai ja naudojasi jauni tėvai, sulaukę pirmojo vaiko. Vaikus apdrausti linkę ne tik tėvai, bet ir jų seneliai.

Jeigu vaikas yra aktyvus, judrus, tuomet ir traumų tikimybė didesnė. Dažniausiai pasitaikančios traumos: raiščių patempimas, trūkimas, plyšimas, dantukų išmušimas, kaktos praskėlimas. Traumoms įtakos turi sezoniškumas. Pavyzdžiui, žiemą padaugėja rankų, kojų lūžių, galvos sutrenkimų. Vaikų traumos švelnesnės, bet dažnesnės. Jeigu suaugusieji lūžį patiria vieną kartą per dešimt metų, vaikams, žiūrėk, nelaimė nutikti gali ir kasmet.

Žinoma, vaikams gydymo paslaugos yra nemokamos. Bet jeigu tėvai nori paspartinti vaiko reabilitaciją, įsigyti papildomų procedūrų, vaistų, nekompensuojamų iš ligonių kasų, draudimo išmoka labai praverčia. Kaip ir tada, kai tėvai nenori laukti eilėje ir naudojasi greitai teikiamomis privačiomis medicinos paslaugomis.

Draudimo įmoka priklauso nuo to, kokia suma yra priimtina tėvams. Taip pat nuo vaiko gyvenimo būdo. Tarkime, jeigu vaikas lanko ledo ritulio, kovos menų būrelius, draudimo įmoka gali būti šiek tiek didesnė.

UAB „PZU Lietuva gyvybės draudimas“ – gyvybės draudimo paslaugas teikianti bendrovė, įkurta 2001 metais kaip PZU prekės ženklo atstovė Lietuvoje. Įmonė siūlo gyvybės draudimo paslaugas. Galima apsidrausti ir kaupti kapitalą.

Daugiau informacijos: tel. 19191, www.pzugd.lt.

Remiamas turinys



REDAKCIJA REKOMENDUOJA