Angle down Atgal

Vaiko teisių apsaugos specialistams įdomi kiekvieno vaiko nuomonė

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vyr. specialistė Joniškio rajone dalyvavo Joniškio „Saulės“ mokykloje rengiamame susitikime su devintokais. Svarbu buvo išsakyti ne tik specialistų mintis ir patarimus, bet ir išgirsti paauglių nuomones apie šeimą, apie jų elgesio problemas ir bendravimo su paaugliais galimybes bei savitumą.

,,Man svarbu sužinoti, kokia paauglių gyvenimo kasdienybė tiek šeimoje, tiek mokykloje. Svarbu, kad vaikai būtų atviri ir kai džiaugiasi, ir turėdami problemų, ir klausdami patarimų, ir tiesiog užduodami jiems rūpimus klausimus‘‘,- sako VTAS Joniškyje vyr. specialistė Sonata Sidikevičienė.

Susitikimo metu su mokiniais diskutuota apie vaikų teises ir pareigas, atsakomybę iki 16 metų ir vyresniems, minimalios ir vidutinės priežiūros priemonės skyrimą už netinkamą elgesį.

VTAS specialistams dažnokai tenka bendrauti su vaikais, linkusiais nusižengti ir jų šeimos nariais. Vaikų netinkamo elgesio apraiškos būna įvairios, t.y. bėga iš namų, nelanko arba praleidinėja pamokas, nepagarbiai elgiasi su suaugusiais arba kitais vaikais, vartoja alkoholį, rūko, vagiliauja. Kodėl netinkamai elgiasi vaikai? Priežastys būna įvairios: nepakankamas tėvų dėmesys ir rūpestis, elgesio ir emocijų sutrikimai, išmoktas netinkamas elgesys.

Pokalbio metu vaikai drąsiai reiškė savo mintis, kodėl nenori būti visose pamokose, nenori ruošti namų darbų, jaučia nuovargį. Vaikai VTAS specialistų klausė, kokias nuobaudas nusižengus gali skirti tėvai. Viena moksleivė sakė, kad tėvas už netinkamą elgesį atėmė mėnesiui telefoną, o tarp eilučių liko klausimas – ar tokia bausmė gali būti taikoma? Palietus šią temą kalbėta su vaikais, ar jie aptaria su tėvais skatinimo ir drausminimo priemones, namų taisykles (pareigas). Daugelis vaikų įvardijo, kad tėvai neaptarė su jais šių taisyklių, tėvai dažniausiai taisykles primena, kai supyksta, bausmės, vaikų manymu, būna per griežtos. Vaikai įvardino, kad tėvams trūksta laiko, mat kai pareina iš darbo, ruošia maistą, tvarko buitį ir vaikų dažniausiai neįtraukia į tą veiklą, todėl jie lieka nuošalyje, praraja santykiuose gilėja. Keli moksleiviai skundėsi, kad sunku išsėdėti pamokose, nes ne visi mokomi dalykai jiems patinka, neįdomus dėstymas arba tiesiog tingi mokytis, todėl kyla problemų dėl elgesio, jie pradeda žaisti telefonais, muistytis, tuomet gauna pastabų iš mokytojų. Keli mokiniai sakė, kad laukia 16-kos metų ir žada nebetęsti mokslų, vykti į užsienį. Dauguma vaikų sakė, kad keli klasiokai neleidžia susikaupti, triukšmauja, blaško dėmesį pamokų metu, neklauso mokytojų, elgiasi netinkamai. Moksleiviams buvo paaiškinta, kad visi vaikai turi teisę į mokslą, todėl reikia gerbti vienas kitą ir netrukdyti mokytojui vesti pamokos.

,,Daug svarbių pamąstymu parsinešiau iš susitikimo su vaikais. Vaikai vienu metu kartu yra ir klausimai ir atsakymai. Jie suaugusius gali daug ko išmokyti ir kartu iš suaugusiųjų gauti kažko naujo – žinių apie bendravimą, apie ateitį. Minčių dalybos pavyko‘‘,- sako VTAS Joniškyje vyr. specialistė Sonata Sidikevičienė.

Susitikime su Šiaulių apskrities VTAS taip pat dalyvavo ir Joniškio rajono savivaldybės administracijos Tarpinstitucinio bendradarbiavimo specialistė Eglė Damalakaitė, mokyklos psichologė Sigita Gecevičienė, klasės auklėtoja Daina Zozienė.

Po susitikimo su moksleiviais buvo aptarta siūloma kompleksinė pagalba, teikiama Joniškio rajone šeimoms, patiriančioms įvairius sunkumus.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite