REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Kovo 16 d. 18:24

Vaikai, tarsi iš pieno plaukę

Šiauliai

Režimas. Gyvenimas su vaiku autistu priverčia tėvus griežtai laikytis vaiko nustatyto režimo: kasdien tuo pačiu metu jį kelti ir guldyti, prausti, valgydinti, rengti tais pačiais jam įprastais rūbais, nes net ir nedidelė naujovė jam įprastoje kasdienybėje sukelia didelį chaosą. (Alexas Fotos nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


75929

Laimingo, protingo, sveiko ir linksmo – kiekvienos besilaukiančios šeimos svajonė, kuriai išsipildyti neužtenka daug pastangų, juo labiau – tik noro. Sulaukusi kitokio vaiko, nei tikėtasi, šeima patiria ir neigiamą žmonių reakciją, kuri dar labiau apsunkina ir taip nelengvą jų kasdienybę.

Sutrikimas trunka visą gyvenimą

Ar pamenate pasaką „Mikė kvailutis“? Mikei senelė davė adatą, kurią jis įkišo į pro šalį važiuojantį vežimą, šieno kupeton. Tuomet tėvas kvailai pasielgusiam sūnui davė patarimą, jog adatėlę reikėjo įsisegti į kepurėlę, ji būtų nepražuvusi. Kitą kartą jis taip ir padarė.

Išmintingas kvailys ne toks jau retas personažas pasakose, o vaikų ligų gydytoja Stasė Norkuvienė sako, jog daugelis pasakų veikėjų gali būti pripažįstami autistais. Ir ne tik. Dažnam kasdienybėje yra tekę susidurti su žmogumi, kuris, atrodo, elgiasi keistai ir vadovaujasi tik jam pačiam suprantama logika.

Manoma, kad 1 proc. pasaulio žmonių turi autizmo spektro sutrikimų. Gydytoja sako, jog išties pastaruoju metu tokių vaikų daugėja, nors duomenų, kiek yra turinčių šį sutrikimą (sergančių šia liga) Lietuvoje, nėra. Tai nulemia daugelis priežasčių, tačiau vienintelio ir konkretaus atsakymo, kodėl būtent jums gandrai atnešė lauknešėlį su kitokiu vaiku, nėra.

Manoma, kad tai genetinio paveldėjimo ir aplinkos veiksnių motinai derinys. Didesnę tikimybę susilaukti vaiko su autizmo sindromu turi aukšto intelekto tėvai arba tėvai, kurių tarpusavio amžiaus skirtumas didesnis nei dešimt metų. Taip pat genetiniai sutrikimai bei įvairios chromosomų anomalijos padidina riziką susilaukti vaiko autisto.

Požymiai labai įvairūs

Gydytoja sako, jog ir šiandien dar tenka sutikti tėvų, kurie dėl kitokio vaikelio atsiradimo ar iki tol buvusio „normalaus“ vaiko pasikeitimo kaltina skiepus, tačiau skiepų poveikis autizmo atsiradimui jau seniai paneigtas mokslininkų. Iki šiol, atliekant tyrimus, nerandama ryšio tarp skiepų ir autizmo. Tai, kad daugėja autistų, „kaltinti“ turime ir kaskart gerėjančią diagnostiką, kuriai laiku patvirtinus įtarimus, galima kuo greičiau pradėti teikti pagalbą.

Fiziškai vaikai autistai dažniausiai neturi jokių išskirtinių bruožų, kurie išduotų, jog kažkas ne taip. Priešingai – tai gražūs, protingomis akimis žvelgiantys į pasaulį, atrodantys laimingi ir viską suprantantys vaikai. Tik po metų, dvejų ar trejų, nuolat stebint vaiko elgesį, paaiškėja tiesa, kad jis kitoks nei dauguma.

Tokie vaikai gali turėti išskirtinių gebėjimų. Vaikas, turintis autizmo spektro sutrikimą, gali pasižymėti itin gera mechanine atmintimi, todėl be vargo kartos girdėtas frazes, reklamas, o jūs liksite sužavėti. Autizmo paliesti vaikai labai skirtingi, tad atrasti dviejų vienodų vaikų autistų praktiškai neįmanoma.

Anot gydytojos, mažieji genijai iš tiesų neretai pasižymi labai aukštais kognityviniais gebėjimais, tačiau taip pat dažnai jų socialiniai gebėjimai yra labai menki. Vaikai su autizmo sindromu turi socialinių ir komunikavimo sutrikimų, taip pat elgesio sutrikimų: jie užsispyrę, dirglūs, dažnai suirztantys ar verkiantys lyg be priežasties, sunkiai priimantys pokyčius, nukrypimus nuo rutinos.

Požymiai būna labai įvairūs. Vaikų autistų smegenys turi daugiau jungčių tarp atskirų smegenų dalių negu normaliai besivystančių vaikų. Kuo daugiau jungčių, tuo labiau išreikšti simptomai – tai per daug jautrūs, tai dirglūs, tai kitaip priima įvairius dirgiklius. Anot gydytojos, puiku, jeigu vaikas autistas ir turi išskirtinių gabumų, tačiau net ir tuomet būtina jį ugdyti. Suradus prasmingą, tačiau siaurą veiklą, jie gali tapti geri specialistai.

Pasaulį mato kitaip

Gydytoja sako, jog naivu tikėtis romantikos kasdieniame gyvenime, auginant vaiką autistą. Atrodo, ramiai tekėjęs gyvenimas vieną rytą ima ir apvirsta aukštyn kojomis, kai iš pirmo žvilgsnio sveikas ir guvus vaikas pradeda gyventi, užsidaręs tik jam vienam suvokiamame pasaulyje, į kurį norint patekti, neužtenka vien tėvų meilės ir pastangų.

Autisto vaiko elgesį sunku nuspėti: minutę jis elgiasi ramiai, o kitą jau atlieka aplinkinių žmonių pasipiktinimą keliantį veiksmą, dėl ko neretai tėvai sulaukia visuomenės priekaištų dėl netinkamo vaiko auklėjimo. Tokie vaikai negali pagalvoti į priekį – „kas būtų, jeigu...“. Jie žino tik tai, ką patys yra patyrę ir išmokę. Sunkiai prisitaiko prie aplinkos pokyčių, labiau domisi daiktais nei žmonėmis. Vienas įdomiausių autizmo simptomų – daiktų dėliojimas griežta tvarka, tarkime, žaislų rikiavimas į eilę ir ne kitaip.

Autistų vaikų vaizdinis mąstymas skurdus ir atsilikęs, jiems sunku fantazuoti. Jie nemoka žaisti. Autistus kur kas labiau domina objektai, kurie sukasi, ridenasi ar skrenda: vilkeliai, malūnėliai, balionai, muilo burbulai ar grąžtai. Tokie vaikai niekada neklausinėja ir patys neatsako į klausimus arba atsako labai lakoniškai. Jiems sunku suvokti skirtingo tono ar veido išraiškos reikšmę. Paėmęs knygutę, perverčia jos puslapius, tačiau dėmesio paveikslėliams retai kada užtenka.

Jie nesiklauso pasakų, nežiūri filmukų arba žiūri vis tą patį. Dauguma autistų vaikų turi valgymo bei miego sutrikimų. Sunkiai prisitaiko prie aplinkos pokyčių, yra per daug ramūs arba pernelyg dirglūs, nepakankamai reaguoja į kitų žmonių balsą ar kvietimą – artimiesiems kyla klausimas „Ar girdi?“. Jie išrankūs skoniams, nes jutimai arba pernelyg užslopinti, arba per daug sustiprėję, todėl jie itin jautrūs garsui, šviesai, kvapui.

cherylholt-nuotr-baby-623417.jpg

Komandinis darbas

Autizmas mėgsta taisykles, kurių privalu laikytis ir aplinkiniams. Kai įprasta tvarka pažeidžiama, vaikas gali labai supykti. Nepaisant, jog gyvenimas su vaiku autistu priverčia tėvus griežtai laikytis vaiko nustatyto režimo: kasdien tuo pačiu metu jį kelti ir guldyti, prausti, valgydinti, rengti tais pačiais jam įprastais rūbais, nes net ir nedidelė naujovė jam įprastoje kasdienybėje sukelia didelį chaosą, dažnai tėvai nusprendžia, kad vaikas išaugs, viskas susitvarkys. Kiti priešingai – nori, kad ši diagnozė būtų kuo skubiau pripažinta, nes tuomet bus galima tvarkytis neįgalumą, už kurį mokami pinigai.

Tinkama priežiūra ir ugdymas tokiems vaikams ypač reikšmingi, tad vaiko įtraukimas į veiklas turi prasidėti nuo pat pirmųjų jo ugdymo dienų. Vėliau suvaldyti suaugusio vaiko agresiją nebus paprasta. Kur kas paprasčiau, kai pykčio banga užplūsta mažą vaiką, gali pakakti jį apglėbti ir laikyti, kol pyktis atslūgs. „Labai svarbu kuo anksčiau nustatyti autizmo sindromą, kad būtų galima laiku pradėti teikti pagalbą, siekiant pažangos“, – tikina gydytoja.

Anksčiau suaugę autistai atsidurdavo psichiatrinėse klinikose, nors iki šiol praktiškai nėra medicininio autizmo gydymo. Dabartiniu metu, anot gydytojos, galime tik pasidžiaugti, jog, laiku ir tinkamai ugdant, galima pagerinti ne tik vaiko, bet ir jo šeimos gyvenimo kokybę.

Gydytoja sako, jog komandiniame darbe ne ką mažiau svarbu ir tėvų dalyvavimas. Būtent jie stebi savo vaiką jam įprastoje aplinkoje ir su juo praleidžia didžiąją laiko dalį. Tėvai yra itin svari komandos dalis, priešingu atveju, nesant bendradarbiavimo, negalima tikėtis pažangos.

„Visuomenei būtina suvokti, kad, ugdant kitokį vaiką, svarbu, privalu jam leisti būti pilnaverčiu piliečiu bei visuomenės dalimi“, – teigia gydytoja.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA