REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2018 m. Balandžio 20 d. 14:21

Ūkio ministerija nori, kad mokslininkai kurtų daugiau produktų verslui - tam skirs 622 mln. eurų

Vilnius

Reporteris OrintaŠaltinis: Etaplius.lt


35197

Ūkio ministerija siekia, kad mokslininkai projektus įgyvendintų ne tik dėl mokslinių žinių, bet kurtų naujus produktus verslui. Dėl to, siūlydama inovacijų reformą, ministerija tam ketina skirti 622 mln. eurų 2014-2020 metų Europos Sąjungos paramos.

Žadama, kad dėl to 2020 metais Lietuvos eksportas padidės 1,4 mlrd. eurų.

Pasak ūkio ministro Virginijaus Sinkevičiaus, iki šiol europinė parama buvo orientuota vien į mokslinius tyrimus, o ne į produkcijos kūrimą.

„Turime gerų mokslo ir verslo bendradarbiavimo pavyzdžių, tačiau tai reti atvejai, nes teisinė bazė yra tokia, kad mokslininkui tiesiog neapsimoka teikti paslaugas įmonėms - jo vertinimas ar karjera nepriklauso nuo verslo užsakymų, juolab nuo teikiamų paslaugų naujų produktų kūrimui“, - Eltai teigė V. Sinkevičius.

Anot jo, dabartinės paramos priemonės neskatina mokslo projektų komercializuoti.

„Šiuo metu veikiančios priemonės realiai skatina mokslinius tyrimus, kurių rezultatas - mokslinės žinios, o ne rinką pasiekiantys produktai ar paslaugos. Čia ir matome galimybę bendram verslo ir mokslo darbui - pertvarkytos priemonės paskatins mokslo žinių pavertimą naujais, rinkai reikalingais produktais“, - Eltai teigė ūkio ministras V. Sinkevičius.

Anot jo, kita problema, kad bendrovės negaudavo paramos, nes jų projektai neatitikdavo moksliškumo kriterijaus.

„Po reformos viešosios investicijos bus orientuojamos taip, kad tokių investicijų gavėjas turės sukurti arba prisidėti kuriant naują, inovatyvų produktą“, - teigė V. Sinkevičius.

Ūkio ministerijos skaičiavimu, verslas 2016 metais inovacijoms skyrė 1,3 mlrd. eurų. Taigi dėl europinės paramos verslas sutaupytų lėšų arba galėtų investuoti daugiau.

„Ekspertai vertino prielaidą, kad mokslo ir studijų institucijoms teikiant eksperimentinės plėtros paslaugas išlaisvintos verslo, efektyviau panaudotos ir sutaupytos viešojo sektoriaus lėšos bus panaudotos arba kuriant dar daugiau naujų produktų, arba stiprinant kitus verslo procesus, reikalingus sėkmingam naujų produktų komercializavimui - naujų rinkų paieškai, rinkodarai, pardavimams stiprinti ar pan.“, - teigia ministras.

Anot jo, daug potencialo kurti inovacijas ir eksportuoti naujus produktus turi regiono bendrovės, kurios iki šiol negaudavo paramos tyrimams ir inovacijoms.

„Regionuose mes turime mažų ir vidutinių įmonių, kurios tipiškai turi 30-50 darbuotojų, jų apyvarta yra 3-5 mln. eurų, tačiau dėl įvairių priežasčių tokios įmonės vis dar neturėjo prekių ir paslaugų, kurias galėtų eksportuoti, todėl mes matome šias įmones kaip labai brandų potencialų“, - tikino V. Sinkevičius.

Inovatyvių investicijų pritraukimui ketinama skirti 60 mln. eurų ES paramos, finansinių paskatų inovacijoms kurti ir plėtoti - 334 mln. eurų, inovacijų infrastruktūros plėtrai - 218 mln. eurų, o konsultavimui - 10 mln. eurų.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA