REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Kovo 22 d. 09:02

Turisto mokestis susilaukė paslaugų teikėjų pasipriešinimo

Utena

Anykščių AnykštaŠaltinis: Etaplius.lt


169009

Kovo 17 dieną, trečiadienį, Anykščių rajono savivaldybė kartu su Anykščių turizmo ir verslo informacijos centru surengė nuotolinį pasitarimą dėl turisto mokesčio įvedimo.

Jau šį mėnesį sprendimo projektą dėl tokio mokesčio įvedimo planuojama teikti tvirtinti Anykščių rajono tarybai.Į susitikimą buvo pakviesti daugiau kaip 40-ties  Anykščių rajone veikiančių apgyvendinimo įstaigų atstovai, tačiau pasitarime dalyvavo vos dešimt, kiti buvo valdininkai. Didžioji dalis jų ragino neskubėti įvesti turisto mokesčio, išsakė daugybę pastabų, o susitikimo pabaigoje atrodė sutrikę, kai suprato, kad diskusijoje dalyvauja tik dėl to, kad valdininkai „užsidėtų varnelę“.

Diskusijos apie naują mokestį vyko už uždarų durų

Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius susitikime sakė, kad pirmosios  kalbos savivaldybės kabinetuose apie turisto mokestį kilo maždaug prieš septynerius metus.

„Visą laiką nebuvau tokio mokesčio entuziastas, sakydavau, kad turi atsirasti daugiau paslaugų teikėjų ir tada jau galima galvoti apie tokį mokestį. Šiais metais ne vienas politikas ir ne tik politikas anykštėnas kalbėjo apie tai, kokia nauda iš turisto, jei jis nieko nepalieka miestui.

Kadangi atsirado tokių pasiūlymų iš politikų ir ne tik politikų pusės, mes inicijuojame tokias diskusijas“, - kalbėjo S.Obelevičius.

Nepatogumų beveik nemato

Meras dėstė, kad turistams skirtas mokestis yra visuose kurortuose bei didmiesčiuose, dažniausiai jis yra vadinamas „pagalvės mokesčiu“ ir siekia vienam asmeniui 1 Eur. Be to, anot mero S.Obelevičiaus, tokį mokestį yra paprasta administruoti.

„Matau tokią vienintelę turisto mokesčio neigiamybę. Turbūt paslaugos administratoriui atsiranda šiek tiek nepatogumų administruojant šį mokestį“, - tęsė jis.

Už surinktus pinigus tvarkys infrastruktūrą

Anykščių rajono meras S.Obelevičius taip pat bandė atsakyti į klausimą, kodėl turisto mokestis yra reikalingas.

„Pasiėmiau statistinius duomenis, kuriuose matyti, kiek savivaldybei atsieina infrastruktūros priežiūra. Kasmet jos priežiūrai pinigų reikia daugiau ir daugiau. 2020 metais pėsčiųjų ir dviračių takų priežiūrai išleidome 20 tūkst. Eur, parkavimo vietų priežiūrai - 5 tūkst. Eur, aplinkos tvarkymui - 20 tūkst. Eur, vietinės reikšmės kelių priežiūrai - 50 tūkst. Eur.

Dar 170 tūkst. Eur buvo išleista želdynams.Tai yra tikrai didžiuliai pinigai, kurių reikia kasmet vis daugiau, o jų biudžete, deja, ne daugėja, o atvirkščiai – mažėja“, - aiškino S.Obelevičius.

Jis sakė, kad turisto mokestis yra galimybė bent kiek surinkti pinigų infrastruktūros priežiūrai ir įvardijo, kad tai galėtų būti keliasdešimt tūkstančių eurų. Meras S.Obelevičius tikino, kad surinkti pinigai būtų naudojami „aiškiai ir pagal paskirtį“.

Išaugo viešųjų erdvių tvarkymo kaštai

Anykščių rajono mero pavaduotojas Dainius Žiogelis kalbėjo, kad pernai po karantino, vasarą, dėl išaugusio miesto lankytojų skaičiaus labai pasijuto viešųjų erdvių tvarkymo „pabrangimas“.

„Apie 30 proc. iš karto padidėjo šiukšlių kiekis. Aišku, kad tai ne vien atvažiavusiųjų sąskaita, bet didžiąja dalimi - taip. Reikėjo tvarkyti sulūžusį gabaliuką kairiojo Šventosios upės tako ir tai parodė, kad sutvakyti 80 metrų kainuoja 3 - 4 tūkst. Eur.

O šiemet turbūt reikės jau šimtais metrų keisti supuvusį taką. Čia tik vienas pavyzdys. Dėl didžiulio snygio pasekmių miestas vis dar yra tvarkomas, sulaukiame didžiulių sąskaitų už tvarkomus lūžusius medžius, šakas“, - kalbėjo vicemeras.

Mokestis įsigaliotų nuo liepos

D.Žiogelis, kuris yra savivaldybės Turizmo komisijos pirmininkas, sakė, kad Turizmo komisijoje dėl turisto mokesčio įvedimo pasipriešinimo nebuvo jau iš pirmo karto.

Vicemeras sakė, kad turisto mokesčio nemokėtų visi asmenys iki 18 metų, dėl reabilitacijos paslaugų atvykę žmonės, be to, turisto mokestis nebūtų imamas karantino laikotarpiu.

Anykščių rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir komunikacijos skyriaus vedėja Audronė Pajarskienė sakė, kad savivaldybės vadovų siūlomą turisto mokestį reikėtų vadinti „turisto rinkliava“.

Jei Anykščių rajono taryba tokiam mokesčiui pritartų, pasak jos, jis įsigaliotų nuo šių metų liepos 1 dienos, apgyvendinimo paslaugų teikėjai už surinktą turisto mokestį turėtų atsiskaityti kas ketvirtį.

Ragina nekelti puotos prie lavono

Dar prieš šį pasitarimą „Anykšta“ teiravosi, ką apie planuojamą įvesti turisto mokestį mano Debeikių seniūnijoje kaimo turizmo paslaugas teikianti Gitana Mileikaitė.

„Pandemijos akivaizdoje, kai turizmo sektorius susiduria su neregėto mąsto iššūkiais, kyla daug klausimų, ar šio naujo mokesčio įvedimas apskritai yra savalaikis ir būtinas. Kai kitose šalyse tam, kad turizmo „numiręs“ sektorius pajudėtų iš mirties taško, yra sumokama turistui, kad tik jis atvyktų pas juos, nuperkami bilietai, skatinamos įvairios lengvatos ir pan., mūsų rajono valdžios koridoriuose gimsta idėja iškelti puotą prie lavono ir galutinai iškraustyti kišenes.

Kelintą kartą tenka nusivilti, kad „geniali idėja“ kilo liberalių politikų gretose, kurie pagal savo deklaruotas rinkimines programas yra kardinaliai prieš perteklinių mokesčių didinimą, turėtų palaikyti ir skatinti smulkųjį verslą, o čia dabar „numes“ mirusiojo gaivinimą ant pačio mirusiojo pečių ir dar paprašys už tai susimokėti.

Mano ironija būtų šmaikšti, bet, šiuo atveju, tai nebejuokinga. Užuot pasukę galvas, kaip atgaivinti merdintį sektorių, kaip paskatinti turistus konkurencinėje kovoje pasirinkti Anykščius, mūsų valdžia siunčia akivaizdžią žinutę, kad jūsų čia niekas nelaukia, mes atvykstančius apmokestinsime dar ir papildomu mokesčiu. Jei šis mokestis būtų ekonominio pakilimo metu svarstomas, tada kitas reikalas.

Apskritai pats mokestis nėra naujiena, aš pati prieš kurį laiką pasisakiau ir palaikyčiau pačią idėją, jei tokio surinkto mokesčio pinigai būtų tikslingai ir skaidriai panaudoti.

Siūlyčiau biudžeto lopymo skyles kamšyti ne įvedant naująjį mokestį, kurio administracinius kaštus, mokesčio surinkimo organizavimą permetant ant smulkaus verslo pečių, o elementariai padidinti savivaldybės pavaldžių įstaigų bilietų kainas, integruojant juose ir tą trokštamą naują mokestį“, - komentare dėstė G.Mileikaitė, šias pastabas vėliau viešai išsakiusi ir susitikime dėl turisto mokesčio įvedimo.

Klausimų kilo dėl komunikacijos

Tomas Padumis, garsiojo namelio medyje įkūrėjas, kalbėjo, kad siūlymas įvesti turisto mokestį yra skubotas ir be jokios analizės. „Reikėtų aptarti komunikacijos klausimą. Turistai turėtų ne atvažiavę sužinoti, kad anykštėnai įvedė turisto mokestį. Be to, susidariau nuomonę, kad turisto mokesčio kaip ir reikia, bet darom bet ką ir bet kaip“, - pastebėjo jis.

Naujovei savivaldybė nepasiruošė

Susitikime dalyvavęs Algimantas Kleiva kalbėjo, kad Anykščių rajono savivaldybė siūlo „visiškai žalią, visiškai neparuoštą ir realiai nepagrįstą projektą“. „Kalbama apie iš turistų surenkamas sumas, 10 tūkst. Eur, 40 tūkst., o tai reiškia, kad realiai nežinoma, kiek pinigų bus surenkama.Vadinasi, sumos nuleistos „iš lubų“. Kaip visada, jei įvedama kažkas nauja, ar savivaldybė yra sugalvojusi, kaip tai bus paviešinta visiems? Tai, ką aš girdžiu iš savivaldybės pusės, žingsniui įvesti turistams skirtą mokestį yra nepasiruošusi“, - kalbėjo jis.

A.Kleiva taip pat dėstė, kad verslininkams už iš turistų surenkamą mokestį „turėtų duoti saldainį“. „Jūs to saldainio, kiek supratau, neturite. Mano supratimu, tai daroma skubotai, nepasiruošus. Galvojama apie tai, kad projektas dėl mokesčio bus priimtas kovo 25 dieną Anykščių rajono tarybos sprendimu, liepos 1 dieną jis įsigalios, o po to kažkaip susidėliosime. Bet nieko konkretaus negirdėti, kas padaryta ir siūlyta“, - tęsė A.Kleiva.

Anykščiai atrodys keistai

Labirintų parko įkūrėjas Deividas Dilys kalbėjo, kad apie turisto mokestį reikėtų ne vienos ir ne dviejų diskusijų, sutiko, kad laikas turisto mokesčiui įvesti ne pats tinkamiausias.

„Įdomiai Anykščiai skambėtų, po karantino iš karto pradėję taikyti turisto mokestį. Kiti miestai, valstybės kviečia turistus, situacijai dėl koronaviruso tapus švelnesnei, pas save, kažkokias nuolaidas taiko. O anykštėnai kvies atvažiuoti ir dar susimokėti - keistai atrodys. Niekas neklaus, kodėl tas mokestis atsirado, be to, juk ir pats neaiškinsi, kodėl tas mokestis atsirado ir kur bus panaudotas - visi mato tik galutinį rezultatą“, - kalbėjo D.Dilys.

Išaugs paslaugų kainos

„Nykščio namų“ direktorė Daiva Indriūnienė susitikime stebėjosi, kad diskusijos apie turisto mokesčio įvedimą Anykščiuose vyksta jau septynerius metus. Verslininkė prisipažino, kad apie tokias diskusijas nieko nežinojo ir nieko apie jas negirdėjo. Ji taip pat domėjosi, ar šio susitikimo dalyviai turės kažkokios įtakos tam, kad turisto mokestis būtų įvestas arba ne, ar čia tik pokalbiai. „Šiemet turisto mokestis yra nesavalaikis nei turistų, nei paslaugų teikėjų atžvilgiu. Jis yra nesąžiningas“, - sakė ji.

D.Indriūnienė kalbėjo, kad lankytojų grupėms ir ilgalaikiams gyventojams  taikomas  turisto mokestis išaugins paslaugų kainas. Ji siūlė šioms turistų kategorijoms mokesčio netaikyti arba iš visų jų imti simbolinį 1 Eur už pirmąją nakvynę Anykščių rajone.

Susimokėti turėtų net anykštėnai

Anykščių rajono savivaldybės Turizmo komisijos narė, VšĮ „Sveikatos oazė“ direktorė Sonata Veršelienė kalbėjo apie kaimo turizmo sodybose švenčiamas vestuves. „Mes net nepagalvojome, kad tokiu atveju kaimo turizmo sodybose švenčiantys anykštėnai taip pat turėtų susimokėti turisto mokestį“, - kalbėjo ji. Dėmesį į šią problemą susitikime atkreipė kaimo turizmo paslaugų teikėja G.Mileikaitė.

Ragino klausimą atidėti

Anykščių rajono tarybos narys, socialdemokratas Donatas Krikštaponis paragino klausimą dėl turisto mokesčio atidėti ir jo nesvarstyti kovo mėnesio Anykščių rajono tarybos posėdyje. „Išdiskutavimo dėl turisto mokesčio trūksta. Atsakingai sakau, kad galima paimti ir sprendimo projektą dėl to atidėti vienam mėnesiui. Reikia klausimą išdiskutuoti ir tada jį bus galima priimti. Iš žmonių kyla pasipiktinimas, nereikia aštrinti šio klausimo“, - sakė jis.

„Buldozerinis principas čia netinka”

Po susitikimo dėl turisto mokesčio įvedimo kreipimąsi į Anykščių rajono savivaldybės vadovus ir Anykščių rajono tarybos narius  išplatino Lietuvos kaimo turizmo asociacijos Anykščių skyrius.

„Kaimo turizmo asociacija vienija 60% visų Lietuvos kaimo turizmo sodybų. Asociacijos Anykščių skyriui priklauso 18 sodybų. Priklausymas asociacijai - tai vienas iš skaidraus verslo rodiklių! Visos sodybos patvirtintos kokybės standartu – gandrų skaičiumi, panašiai kaip viešbučiai žvaigždutėmis. Asociacijos prezidentei dr. Agnei Vaitkuvienei atviri visi valdžios kabinetai ir aukščiausioji valdžia išgirsta mus, derina kaimo turizmui aktualius nutarimus.

Deja, bet to nėra Anykščių savivaldoje. Jei suskaičiuotumėte investicijas, padarytas tų 18 sodybų, jos daug kartų viršytų Anykščių viešbučių. Ir jos daromos kaimo vietovėje, kurioje dažniausiai nėra jokios infrastruktūros. Ją kuriame patys.Visuomet savivaldybės turizmo komisijoje dalyvaudavo LKTA Anykščių skyriaus deleguotas atstovas. Deja, šioje valdžios kadencijoje Asociacijos Anykščių skyriaus nuomonė yra nepristatoma. Su visa derama pagarba gerb. Donatui Krikštaponiui, kuris yra mūsų skyriaus ilgametis narys, pranešu, kad, skyriaus narių nuomone, jis negali atstovauti turizmo komisijoje mūsų skyriaus, nes nėra mūsų deleguotas. Jis tiesiog neturi tam įgaliojimų. Jis yra valdžios pakviestas ir gali atstovauti tik savo privačią poziciją. Turizmo komisija turi būti sudaroma tokiu principu, kad joje dalyvautų visos suinteresuotos pusės, o ne privačios nuomonės. Elementarūs demokratiniai pagrindai!

Matau, kad didėja takoskyra ir priešprieša tarp dabartinės Anykščių valdžios ir kaimo turizmo sodybų. Ar tai naudinga rajonui? Juk visada iki šiol buvo įsiklausoma į bendruomenės nuomonę! Bet pastaruoju metu priimami arba ruošiami priimti aktualūs kaimo turizmui sprendimai yra visiškai neišdiskutuoti bendruomenėje ir apie juos išgirstame tik iš spaudos ir pažįstamų kalbų. Sutikite, demokratinėje šalyje to neturėtų būti! Savivaldoje turėtų būti išgirstos visos nuomonės prieš priimant sprendimus. Buldozerinis principas čia netinka, nes gyvensime ir kursime kartu! Kertate šaką, ant kurios sėdite.

Paskutinis „alia“ viešas turisto mokesčio aptarimas su visuomene – tai tikra komedija, apie kurią niekas iš mūsų skyriaus narių, manau, kad ir daug sodybų, nepriklausančių asociacijai, taip pat nežinojo. Jei ne LKTA Anykščių skyriaus pirmininko pavaduotojos Gitanos Mileikaitės atkaklumas, tai apie tą „viešą“ aptarimą būtume sužinoję tik iš spaudos, kaip apie įvykusį faktą! Klausimas – jums, valdantiems, to reikia? Tai elementarus demokratijos principų pažeminimas ir pasityčiojimas iš bendruomenės!

Jau ir taip egzistuoja didelė takoskyra tarp TVIC ir sodybų. Mus paskutiniu metu prisimena 2 atvejais – kai reikia statistikos ir leidžiamas katalogas. Kaip bendraujama, taip ir bendradarbiaujama. Dėl mokesčių ir dėl statistikos noriu paaiškinti vieną kartą visiems laikams. Mokesčius sodybos moka VMI. VMI jas ir tikrina. Visos Asociacijai priklausančios sodybos yra legaliai vykdančios veiklą pagal LR įstatymus. Prievolę teikti statistikos duomenis visos sodybos turi Statistikos departamentui. Ten jos ir teikia. Nejaugi sunku valdžios struktūroms tarpusavyje bendradarbiauti? Šiuo metu TVIC prašymai teikti statistiką gali būti tik prašymai. Koks TVIC bendravimas, toks ir bendradarbiavimas.

Negilinkime ir taip egzistuojančios priešpriešos tarp savivaldybės ir kaimo turizmo sodybų, todėl -

Mes, Lietuvos kaimo turizmo asociacijos Anykščių skyrius, vienijantis 18 sodybų, reikalaujame, kad kuo skubiau į rajono turizmo komisiją būtų įtrauktas mūsų atstovas, kurį deleguosime išrinkę.

Reikalaujame, kad į visus viešus aptarimus būtų kviečiami visi paslaugų teikėjai, o ne valdžiai parankūs ar išrinktieji!”, - rašoma kreipimesi, kurį pasirašė Lietuvos kaimo turizmo asociacijos Anykščių skyriaus pirmininkas Gintaras Senulis.

Vidmantas ŠMIGELSKAS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA