Angle down Atgal

Teismui perduota PVM sukčiavimo byla prekiaujant telefonais ir buitine technika: nuslėpė per 4,5 mln. mokesčių

Mobiliaisiais telefonais ir buitine technika prekiavusi bei PVM sukčiavimo schemas organizavusi ir įgyvendinusi grupė kaltinama išvengusi daugiau nei 4,5 mln. eurų mokesčių valstybei.

Kaip trečiadienį pranešė ikiteisminį tyrimą atlikusi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), šešių asmenų organizuota grupė ir trys juridiniai asmenys bus teisiami dėl sukčiavimo pridėtinės vertės mokesčiu (PVM).

Jie taip pat kaltinami naudoję juridinius asmenis neteisėtai veiklai nuslėpti, dokumentų klastojimu bei apgaulingu apskaitos tvarkymu.

Kaip skelbia FNTT, surinkti tyrimo duomenys rodo, kad nusikalstamos schemos dalyviai iš Lenkijos ir Vokietijos įmonių užsakinėdavo didelius kiekius buitinės technikos ir mobiliųjų telefonų su priedais, juos importuodavo į Lietuvą, pritaikę nulinį procentą PVM. Patys valdydami penkias prekybos įmones, jų vardu užsakytas prekes parduodavo Lietuvos prekybininkams ir prekybos centrams, pritaikę mokėtiną 21 proc. PVM. 

Žinodama, kad nuo prekybos sandorių teks mokėti privalomą pardavimo PVM, organizuota grupė keletą metų veikė pagal šią schemą – keli grupės nariai, įtariama, nusikalstamos veikos priedangai kurdavo ar įsigydavo įsteigtas įmones, kurių direktoriais, dažnai už sutartą atlygį ar socialines garantijas, paskirdavo nieko apie galimą nusikalstamą veiką neįtariančius asmenis.

Įtariama, kad siekdami nuo įvykusių pardavimo sandorių išvengti mokėtino PVM, grupės nariai galbūt klastodavo dokumentus ir sąskaitas faktūras, parodydami, kad prekes tariamai įsigijo iš savo pačių valdomų realiai veiklos nevykdančių įmonių. Kai pastarosios tapdavo nebereikalingos, jos būdavo neva parduodamos asmenims iš Baltarusijos, paslepiant ar sunaikinant visus apskaitos dokumentus.

Pasak FNTT, nustatyta, kad prekybos buitine technika ir mobiliaisiais telefonais bei jų priedais apyvarta per nepilnus trejus metus viršijo 25 mln. eurų. Pareigūnai skaičiuoja, kad vengiant mokėti PVM ir pelno mokestį, valstybei galėjo būti nesumokėta per 4,5 mln. eurų.

Atliekant ikiteisminį tyrimą, organizuotos nusikalstamos grupės organizatorius ir nusikalstamų schemų sumanytojas nuo teisėsaugos pasislėpė, vykdoma tarptautinė jo paieška.

Į teismą perduoti šeši įtariami fiziniai ir trys juridiniai asmenys. Jiems Vilniaus apygardos prokuratūros 3-iojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Dainius Vilimas pateikė kaltinimus dėl juridinio asmens naudojimo neteisėtai veiklai nuslėpti, sukčiaujant panaikintos didelės vertės turtinės prievolės – mokėtinų PVM ir pelno mokesčių sumokėjimo, dokumentų klastojimo, kai dėl to buvo padaryta didelė žala, bei apgaulingo apskaitos tvarkymo.

Pradiniame tyrimo etape vykdant procesinius veiksmus buvo atlikta daugiau kaip 60 kratų, buvo sulaikyti 26 asmenys. Sulaikytiems asmenims buvo pareikšti įtarimai padarius nusikalstamas veikas. Septyniems asmenims buvo pareikšti įtarimai dėl dalyvavimo organizuotoje grupėje. Dar 12-ai asmenų buvo pradėti atskirti ikiteisminiai tyrimai, kuriuose jau priimti ir įsiteisėję teismo sprendimai – teismo baudžiamieji įsakymai, apkaltinamieji nuosprendžiai.

Per ikiteisminį tyrimą siekiant užtikrinti byloje būsimą civilinį ieškinį, laikinai buvo apribotos nuosavybės teisės į įtariamųjų bei juridinių asmenų turtą, kurio vertė viršija 900 tūkst. eurų.

Ikiteisminio tyrimo medžiagą sudaro 151 tomas iš beveik 28 tūkst. lapų, kaltinamojo akto apimtis – 653 lapai.

Griežčiausia gresianti bausmė už didelės vertės sukčiavimą – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų. Už dokumento suklastojimą ir jo panaudojimą, jeigu dėl to buvo padaryta didelė žala, griežčiausiai baudžiama laisvės atėmimu iki šešerių metų.

Dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo griežčiausia gresianti bausmė – laisvės atėmimas iki ketverių metų. Už juridinio asmens naudojimą neteisėtai veiklai nuslėpti gresianti griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Juridiniams asmenims gresia baudos ir jų likvidavimas.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite