REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2020 m. Birželio 1 d. 09:38

Teisė į saugią aplinką – viena svarbiausių, tačiau dažniausiai pažeidžiamų vaiko teisių

Tauragė

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


132837

Birželio 1-oji – Tarptautinė vaikų gynimo diena. Minėdama šią dieną, Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) bendruomenė primena pagrindines Vaiko teisių konvencijoje minimas, tačiau kartais primirštamas vaiko teises. Mūsų visuomenėje dažnai labai siaurai suprantamos vaiko teisės, girdime sakant „vaikai žino savo teises, bet užmiršta pareigas“. Visgi, vaiko teisių specialistai yra už tai, kad vaikai žinotų savo teises, o daugiausiai dėmesio specialistai skiria vaiko teisei į saugią aplinką, mat ši teisė – dažniausiai pažeidžiama.

„Tenka pastebėti, jog ne visiems vaikus auginantiems tėvams pavyksta užtikrinti saugią aplinką savo atžaloms ir tam vieno bei visiems atvejams tinkamo paaiškinimo nėra – įtaką gali daryti skirtingi veiksniai. Kartais tai – tam tikrų įgūdžių stoka, kartais – ekonominiai veiksniai, kartais – psichinės sveikatos būklių paūmėjimai, dėl kurių nebepavyksta pasirūpinti vaikais, tačiau dažniausia priežastis išlieka tėvų alkoholio vartojimas, neretai peraugęs ir į priklausomybės ligas“, – priežastis, dėl kurių aplinka vaikui gali būti nesaugi, pristatė Tauragės apskrities VTAS vedėja Birutė Sragauskienė.

VTAS vedėja teigia, jog alkoholio vartojimas išties didelė kliūtis vaikų auginimo procese. „Nors kiekviena situacija individuali ir specialistų vertinama atskirai, vienas faktas yra nenuginčijamas – neblaivaus ir blaivaus asmens galimybės pasirūpinti vaiku ir patenkinti jo poreikius gerokai skiriasi. Turime ir tokių atvejų, kada alkoholio vartojimas nesibaigia ties vienu ištuštėjusiu buteliu – jis tęsiasi diena iš dienos. Tokiais atvejais svarbu suteikti pagalbą ne tik vaikui, tačiau ir jo tėvams. Žinoma, svarbų vaidmenį užima ir paties vaiko amžius, branda bei kiti veiksniai, nuo kurių priklauso vaiko gebėjimas pasirūpinti savimi“, – teigė B. Sragauskienė.

„Informacija apie vaikui nesaugią ar net pavojingą aplinką mus pasiekia, kai susiklosčiusiai situacijai neabejingi asmenys kreipiasi į policiją arba tiesiogiai į mus, tam, kad įvertintume visą situaciją, vaikui suteiktume reikalingą pagalbą, esant poreikiui – surastume galinčius laikinai juo pasirūpinti ir suteikti saugią aplinką asmenis, priimtume kitus reikalingus sprendimus“, – apie pagalbą vaikui, jam esant nesaugioje aplinkoje, pasakojo vedėja.

Teisę į saugią aplinką suponuoja gausybė kitų vaiko teisių bei elementų. Aplinką vaikui saugia specialistai laiko tada, kai aplinkoje, kurioje yra vaikas, nekyla pavojus jo gyvybei, sveikatai ar normaliai raidai dėl nepriežiūros, smurto ar kitų socialinės rizikos veiksnių.

Ne mažiau svarbios ir kitos prigimtinės vaiko teisės, pavyzdžiui, teisė į vardą ir pilietybę, teisė gauti išsilavinimą, teisė gyventi visavertį gyvenimą, teisė turėti savo nuomonę ir ją reikšti, teisė turėti saviraiškos laisvę, poilsį ir laisvalaikį, teisė žinoti savo tėvus ir bendrauti su jais, teisė būti apgintam nuo bet kokio pobūdžio smurto, teisė į saugią ir sveiką aplinką, teisė turėti asmeninį gyvenimą ir laisvę, teisė vartoti gimtąją kalbą, mokytis, būti išklausytam ir išgirstam, kai vaikui sunku, kai nesiseka, kai patiria smurtą.

Vaiko teisių specialistai skatina nenumoti ranka į šiais laikais institucijų ginamas vaiko teises ir kviečia visuomenę nelikti abejingais, jei pažeidžiamos vaiko teisės. Svarbu suvokti, jog vaiko teisių įgyvendinimas ir užtikrinimas – mūsų visų, suaugusiųjų, pareiga.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA