Andriaus JOKUBAIČIO nuotr.
Angle down Atgal

Šventinis tiltas vėl atves į Lankupius

Tradicinei šventei „Tiltas į namus“ Lankupių kaimo bendruomenė ruošiasi nuo metų pradžios. Šią savaitę rengėjai tarėsi, derino paskutinius niuansus. Juos įkvepia tai, kad bus tęsiamas bendruomenės namų „Avilys“ remontas ir sukurtos naujos erdvės.

Dūzgia kaip avilys

Gamtos prieglobsčiu unikaliame Lankupių kaime, Minijos krante, prie pat Vilhelmo kanalo, Priekulės seniūnijoje, susigundę ir įsikūrę klaipėdiškiai verslininkai, politikai įnešė veiklumo, veržlumo dvasios. Įsikūrusi kaimo bendruomenė ėmėsi veiklos – tvarkyti jai paskirtą pastatą – buvusią mokyklą, kultūros namus. Parengusi projektą, gavo finansavimą ir pakeitė stogą, renovavo antro aukšto patalpas. Ir sudūzgė „Avilys“ – taip lankupiškiai vadina savo namus. Čia jie susiburia per šventes, aptarti kaimo problemų, į edukacinius užsiėmimus, repetuoja, apnakvindina svečius. O šią savaitę pasirašyta sutartis su Vietos veiklos grupe „Pajūrio kraštas“ dėl finansavimo, skirto pirmo aukšto patalpų kapitaliniam remontui – turės daugiau erdvės įvairioms veikloms. Tačiau dar nepradėjus remontuoti jis netikėtai atgijo – viešnia iš Šilutės Natalija Ivanova pasisiūlė įvairiomis spalvomis nudažyti apdaužytus langus. Ir atrodo įspūdingai – giria kaimas.

„Mūsų bendruomenė nedidelė, bet daug padarėme, – džiugiai ištarė Lankupių kaimo bendruomenės pirmininkas Darius Birbalas, kuriam šios pareigos patikėtos prieš porą metų. – Mūsų žmonės aktyvūs – ateina į susirinkimus, šventes.“

D. Birbalas tvirtino, kad Lankupiai – atsinaujinantis kaimas. Čia gyvenamąją vietą deklaravę apie 130 žmonių, tačiau nemažai jų uždarbiauja užsieniuose. Ir Darius mėnesį praleidžia gimtajame krašte, mėnesį – Švedijoje. Lankupiuose jaunos šeimos augina 25 vaikus. Viena statosi namą, kita remontuoja seną. „Pagyvenę užsienyje žmonės ne tik užsidirba pinigų – parsiveža patirties, nori gražiau gyventi“, – kalbėjo lankupiškė Donata Rilienė.

Tai pastebi kaime – prie siauro keliuko įvairių stilių sodybos išsidėsčiusios: nuo etnografinio iki skandinaviško. Žmonės puošia savo aplinką pagal savo grožio supratimą, kūrybiškumą, ir ne tik prieš šventes. Negali abejingai praeiti pro Vaido ir Vilijos Tifenzinų kiemą: kiek reikėjo išmonės derinant gėles, augalėlius su gyvūnų skulptūrėlėmis. „O šią gyvatę pats padariau radęs įdomią šaką“, – parodė Vaidas.

Nenuobodu akiai šiame kaime. Bet jauna mama Skaidra Gečienė, Lankupių bendruomenės pirmininko pavaduotoja, susirūpinusi, kad kaimo vaikams nesaugu vaikščioti siauru keliuku – reikėtų greitį stabdančių kalnelių. D. Birbalas apgailestavo, jog prie įvažiavimo į Lankupius nėra informacinio ženklo apie kabamąjį tiltą per Miniją, kuris prieš porą metų įrašytas į Lietuvos rekordų knygą. „Turistams tenka teirautis, klaidžioti, kol suranda“, – sakė Darius. Tai vienas iš traukos objektų šiame kaime, o kitas – Vilhelmo kanalo šliuzo įrenginys, Lietuvos technikos paminklas. Ir vienintelis. Kaime nuoroda į juos yra: pano išdrožinėjo ir padovanojo buvęs gyventojas, medžio drožėjas Vytautas Grundulas.

Sugrįžtančiųjų laukia su meile

Lankupių bendruomenė nusprendė į tradicinę kaimo šventę „Tiltas į namus“ kasmet kviesti antrąjį liepos savaitgalį. Šiandien ji prasideda krepšinio ir tinklinio varžybomis. Komandos registruosis prieš joms prasidedant. „Atvyks Vakarų (jūros) šaulių 3-iosios rinktinės 311-osios Priekulės kuopos nariai, kurie susipažins su Lankupių jaunuomene. Galbūt ši pažintis kažką paskatins rinktis šią veiklą“, – svarstė D. Birbalas.

Šiemet svarbus šventės akcentas – Vydūno kūrybos pristatymas. Dalyvaus asociacijos „Vydūno šviesa“ prezidentas Vilimantas Zablockis. Lankupiai turi sąsajų su šia asmenybe: čia gimė Vydūno mama. Tebėra ir sodyba, tačiau neremontuojama nyksta.

Savo darbus pristatys ir kūrybiškos kaimo moterys: Rūta Butienė – rankdarbius iš popieriaus, Birutė Petukauskienė – dekupažo, Genutė Petravičienė – tapybos.

Lankupių kaimo istorija siekia ne vieną šimtmetį. Taigi susės bendruomenės žmonės su svečiais prie kafijos puodelio pasidalinti mintimis apie tai. Ir išėjusieji lankupiškiai bus pagerbti, ir kaimo himnas giedamas. Netrūks geros nuotaikos – koncertuos priekuliškiai moksleiviai iš Muzikos mokyklos, „Razbaininkų šaika“, estrados žvaigždė Edmundas Kučinskas, popmuzikos atlikėjas Grizz Laimonas. Vyks šiupinio ir keptos šernienos dalybos.

D. Birbalas su dėkingumu kalbėjo apie rėmėjus – verslininkus Gintarą Lukošių ir Tomą Kaminską. Žemės ūkio ministerija renginiui skyrė 1 500 Eur, parėmė ir Priekulės seniūnija, vietos ūkininkai bei gyventojai.

Tikimasi, kad po pasaulį išsibarsčiusius lankupškius namo parves nepaprastas tiltas.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite