REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2017 m. Spalio 30 d. 11:38

Švenčionys nuo Sosnovskio barščių vaduojasi pasitelkę latvišką receptą

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


18602

Į kovą su Sosnovskio barščiais stojusi Švenčionių rajono savivaldybė džiaugiasi pirmaisiais rezultatais. Panaudojus naują herbicidų mišinį suvaldyta per 20 ha šių agresyvių augalų sąžalynų.


Foto galerija:

i9zdwe13981.jpg
ir9gk413982.jpg

Sosnovskio barščių naikinimo „receptą“ įgyvendindami „EMPHASIS“ (Effective Management of Pests and Harmful Alien Species: Integrated Solutions) projektą atrado latvių „Integrētās Audzēšanas Skola“ mokslininkai, o į mišinio sudėtį įeinantys herbicidai Nuance 75 WG ir Accurate 200 WG Lietuvoje įregistruoti ir leisti naudoti Sosnovskio barščio naikinimui šių metų kovą.

Metodas ypatingas tuo, kad tinkamu laiku Sosnovskio barščius nupurškus šiais selektyviais herbicidais, augantys jų individai sunyksta, o herbicidų nepaveikti kiti augalai užgožia Sosnovskio barščius ir neleidžia dygti bei augti naujiems. Taikant šį metodą, naikinamame plote Sosnovskio barštis turėtų būti sunaikintas per 2–3 metus.

„Kad ir nedrąsiai, bet skubėjome išbandyti naujovę, nes Sosnovskio barščiai mūsų kraštuose daugelį metų plito pernelyg nežabojami. Didžiuliai jų plotai susitelkė apie Švenčionis ir Cirkliškį, o pastaraisiais metais barščiai pradėjo pavojingai skverbtis į gyvenvietes“, – pasakoja Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Rasa Čibirienė.

Gegužės ir liepos mėnesiais UAB „Graderlitas“ naujųjų herbicidų ir vandens mišiniu nupurškė daugiau nei 20 ha pavojingais augalais apaugusių plotų: 14,61 ha Cirkliškio seniūnijoje, 4,62 ha Švenčionių seniūnijoje ir 1,24 ha Švenčionėlių seniūnijoje.

„Kaip ir laukta, netrukus po purškimo barščių vegetacija sustojo, jie ėmė gelsti ir nykti užleisdami vietą įprastiems žolynams. Nors įvasarojus pasirodė barščių iš „miegojusių“ sėklų, tačiau augalai subręsti jau nespėjo. Pasiekėme svarbiausią tikslą – neleidome barščiams sužydėti ir išbarstyti sėklų. Kolegos latviai teigia, kad Lietuvos mastu aprėpėme išskirtinai didelį plotą“, – sako savivaldybės atstovė.

Specialistai Švenčionių rajone buvo priskaičiavę apie 40 ha Sosnovskio barščių sąžalynų. 2017 m. kovai su Sosnovskio barščiu panaudojus savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšas, purškimus numatyta tęsti ir kitąmet.

Į Lietuvą Sosnovskio barščių augalai atvežti iš Kaukazo apie 1950 m. Pirmosios Sosnovskio barščio radimvietės maždaug prieš 35 metus užfiksuotos Vilniuje (Buivydiškių apylinkėse), Kauno rajone (Lapių apylinkės) ir Švenčionių rajone (Cirkliškio apylinkėse). Dabar Sosnovskio barščio populiacija Lietuvoje užima maždaug 12-15 tūkst. ha plotą.

Sosnovskio barštis yra vieną kartą derantis daugiametis 2,5–3,5 m, kartais iki 4,5 m aukščio augalas su stora, iki 10 cm skersmens liemenine šaknimi. Suvešėję augalai nustelbia visą kitą augaliją, be to, jie subrandina tūkstančius lengvai platinamų sėklų. Vidutinio augumo derantis individas vidutiniškai subrandina 20 tūkst. sėklų, o ypač stambūs augalai – iki 100 tūkst. sėklų. Nupjovus Sosnovskio barštį jis nesunyksta.

Sosnovskio barštis turi net keletą nepalankių žmogui savybių. Visos šio augalo dalys kaupia daug aktyvios medžiagos furanokumarino, kuri, prisilietus prie augalo, jį skinant ar šienaujant gali smarkiai apdeginti neapsaugotą žmogaus odą arba sukelti ypač stiprią organizmo alerginę reakciją – odos paraudimus, dideles vandeningas pūsles, kurios plyšę virsta ilgai negyjančiomis žaizdomis. Ypač tai būdinga saulėtomis dienomis, kai furanokumarino išsiskyrimas į orą yra aktyvesnis.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA