REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Liepos 19 d. 16:40

Sveikatos saugos reikalavimų neatitinka net kelios ugdymo įstaigos

Šiauliai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


9744

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento specialistai balandžio-gegužės mėnesiais vertino Šiaulių apskrities mokyklų ir darželių higieninę būklę bei kreipėsi į steigėjus – savivaldybes, siekiant rasti išeitį, kuri užtikrintų, kad rugsėjo 1-ąją vaikus pasitiks saugi ugdymo įstaigų aplinka.

Mokyklos ir lopšeliai-darželiai savo veiklą gali vykdyti tik turėdami šiai veiklai būtiną leidimą-higienos pasą, kuris išduodamas tik veiklos vykdymo sąlygoms atitinkant teisės aktų reikalavimus. Šiaulių apskrityje bendrojo ugdymo veiklą vykdo 145 mokyklos, ikimokyklinio ugdymo veiklą – 129 lopšeliai-darželiai. Nustatytų sveikatos saugos reikalavimų neatitinka 7 mokyklos ir 1 darželis, kurie ugdymo veiklą vykdo neturint leidimų-higienos pasų.

NVSC Šiaulių departamento specialistai patikrinimų metu nustatė, kad daugelyje vaikų lopšelių-darželių nelygūs grindų paviršiai – grindų danga su plyšiais, todėl didėja vaikų sužalojimų ar traumų rizika. Naudojami netinkami vaikams skirti baldai – netvirtos konstrukcijos lovelės, stalai ir kėdės nepritaikyti pagal vaikų ūgį, o tai turi įtakos netaisyklingos vaikų laikysenos ir kitų stuburo problemų formavimuisi. Ugdymo įstaigose neįrengtos langų apsaugos priemonės – ribotuvai, kurie apsaugo vaikus nuo iškritimo. Žaidimų aikštelių priežiūra neatliekama ir neregistruojama, kaip numatyta teisės aktuose. Nesudarytos sąlygos vaikams laikytis asmens higienos – grupėse nėra muilo, rankšluosčių. Grupių patalpos ir inventorius nešvarūs – lovelių pagrindai, baldų ir grindų paviršiai nevalyti. Vaikų patalynė, individualūs daugkartinio naudojimo rankšluosčiai skalbiami namuose, o tai prieštarauja teisės aktų nuostatoms, kad ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo vietoje naudojami skalbiniai turi būti skalbiami viešojoje skalbykloje, kuriai nustatyta tvarka išduotas leidimas-higienos pasas.

Atliekant operatyviąją kontrolę privačiuose darželiuose nustatyta, kad juose vaikai neaprūpinami patalyne, individualiais rankšluosčiais, neskiriamas pakankamas kiekis čiužinių, taip pat neužtikrinama tinkama minkšto inventoriaus priežiūra.

Užterštose smėlio dėžėse vaikai nesunkiai gali užsikrėsti echinokokoze, toksoplazmoze bei kitomis parazitinėmis užkrečiamosiomis ligomis, todėl labai svarbu, kad būtų užtikrinama tinkama smėlio priežiūra. Kontrolės metu nustatyta, kad daugelyje vaikų lopšelių-darželių smėlis neatnaujinamas, neatliekami būtini parazitologiniai tyrimai.

Įvertinus Šiaulių apskrities mokyklas nustatyta, kad daugelyje mokyklų patalpų grindų, sienų ir lubų danga nelygi, nusidėvėjusi – suplyšę linoleumai, tarpai grindyse, sudužusios ar iškritusios plytelės, nusilupę sienų dažai. Daugelyje mokyklų nesudarytos saugios ugdymo sąlygos – sporto aikštelių dangos nesaugios, nelygios, mokyklų patalpos nešvarios.

Kontrolės metu daugelyje tikrintų bendrojo ugdymo mokyklų dušuose tiekiamo karšto geriamo vandens temperatūra žemesnė kaip +50oC, o į prie valgyklų esančias praustuves, karštas vanduo tiekiamas tik šildymo sezono metu arba visiškai netiekiamas.

Švarios ir tvarkingos rankos ne tik puošia žmogų, bet gali apsaugoti nuo daugelio žarnyno užkrečiamųjų, kirmėlinių bei grybelinių ligų plitimo. Rankų plovimas su muilu yra vienas efektyviausių ir pigiausių būdų apsisaugoti nuo šių ligų, taip nuo jų paviršiaus pašalinant net iki 95 proc. žmogui pavojingų mikroorganizmų. Ne visose Šiaulių apskrities mokyklose, kaip ir darželiuose, sudarytos sąlygos vaikams laikytis asmens higienos – nesukomplektuotos asmens higienos priemonės, techniškai netvarkingi sanitariniai įrenginiai.

Ugdymo įstaigų pedagogai, dirbantys su vaikais, ne visi dirba pasitikrinę sveikatą, nors jiems privaloma tikrintis sveikatą prieš pradedant dirbti ir vėliau kasmet tikrintis profilaktiškai, tai ypač svarbu tuberkuliozės profilaktikai. Taip pat neišklausę privalomųjų higienos įgūdžių ir pirmosios pagalbos teikimo klausimais mokymo kursų. Nors mokslo metų sezonas jau baigėsi – ne visi vaikai ugdymo procese dalyvavo pasitikrinę sveikatą.

Tikėtina, kad ugdymo įstaigos įvertins nustatytus pažeidimus ir juos pašalins, ir vaikai naujų ugdymo metų pradžią pasitiks saugiose patalpose ir teritorijose.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA