REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Birželio 12 d. 15:40

Sutrikusios sensorikos vaikams – multisensorinis kambarys

Šiauliai

Multisensorinio kambario sumanytoja, Moters ir vaiko klinikos vadovo pavaduotoja dr. Margarita Valūnienė drauge su LIONS klubo nariais Rimvydu Tamulaičiu, Juozu Pabrėža, Šarlota Kriaučiūniene ir Gintaru Maželiu. Zitos Katkienės nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


87560

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje duris atvėrė pirmas Šiaurės Lietuvoje multisensorinis kambarys. Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinika drauge su Šiaulių moterų LIONS klubu įgyvendino per 38 tūkstančių eurų vertės projektą „Multisensorinio kambario įrengimas vaikams, turintiems autizmą bei kitus specifinius mišrius raidos sutrikimus ir psichikos sutrikimų turintiems paaugliams“. Tai – vienintelis Šiauliuose ir Šiaurės Lietuvoje kambarys, kuriame sukauptos priemonės suteikia dideles galimybes sutrikusios sensorikos vaikams koreguoti vystymosi raidos sutrikimus.


Foto galerija:

5d00f0c302c74.jpg
5d00f0c47c5b5.jpg
5d00f0c493d24.jpg
5d00f0c5a9196.jpg

Medikai dėkingi iniciatyvioms moterims

Multisensorinio kambario atidarymą pradėjusi Moters ir vaiko klinikos vadovo pareigas laikinai einanti akušerė-ginekologė Emilija Bogužienė sakė, jog tuomet, kai į pasaulį ateina ypatingas vaikas, reikia visiems išmokti ateiti į jo pasaulį. Multisensorinis kambarys – puikus įrodymas, koks autizmu sergančiojo pasaulis sudėtingas, tad reikia mokytis jame būti drauge ir kuo anksčiau. Tai patvirtino Moters ir vaiko klinikos vadovo pavaduotoja dr. Margarita Valūnienė, teigdama, jog visiems sutrikusios sensorikos vaikams labai svarbi ankstyva reabilitacija. Tad šis kambarys labai papildys vaikų ligų klinikos Ankstyvosios reabilitacijos tarnybos galimybes.

Ypač dėkingi medikai LIONS klubo moterims, kurių iniciatyva galimybės dirbti su sveikatos problemų turinčiais vaikais nuo šiol daug didesnės.

Dėkojo iniciatyvioms moterims ir Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika. „Ligoninė turi labai daug prioritetų, kaip gerinti pacientų diagnostikos ir gydymo galimybes, tačiau be visuomenės supratimo ir pagalbos daugelio nesugebėtų įgyvendinti“, - sakė jis.

Šį kartą sergantiems vaikams nusprendė padėti ir 19 tūkstančių eurų skyrė pasaulinės LIONS organizacijos fondas Amerikoje, rėmė trys klubai. Moters ir vaiko klinika skyrė 18 kv.m. patalpas, kurios ligoninės lėšomis buvo suremontuotos.

Šiaulių moterų klubo LIONS prezidentė Šarlota Kriaučiūnienė prisiminė nuo spalio mėnesio vykdytus projektus, organizuotus labdaros renginius, kurių metu rinko lėšas, kad galėtų įgyvendinti šią svajonę - miesto vaikams dovanoti taip reikalingą multisensorinį kambarį. Susirinkusius sveikino ir klubo nariai Juozas Pabrėža bei Rimvydas Tamulaitis.

Vaikai nebenori išeiti

Šventės dalyviams multisensorinio kambario įrangą bei jos galimybes pristatė Ankstyvosios reabilitacijos tarnybos ergoterapeutė Indrė Žąsytienė. Anot specialistės, šiame kambaryje taikomos metodikos stimuliuoja pojūčius, didina vaikų socializaciją, veikia per visas jusles: per kvapus, lytėjimą, klausą, tad jame esančios galimybės naudingos ir vaikams, ir tėveliams, ir medicinos darbuotojams. Multisensorinis kambarys tinkamas vaikams, turintiems specialiųjų poreikių, perdėtai aktyviems, esant klausos ar regos susilpnėjimui. Sensorinė aplinka pasitarnauja savireguliacijai, t. y. vaikui suteikiama erdvė pačiam susitvarkyti su iššūkiais, nusiraminti ir atsipalaiduoti.

Įranga itin padeda autizmu sergantiems, specifinių raidos sutrikimų turintiems vaikams. Ergoterapeutė sakė, jog kambaryje yra visos priemonės smulkiajai motorikai, akių kontaktui lavinti. 18 kvadratinių metrų kambaryje yra kompiuteriu valdoma įranga, termoreguliacinė, šildanti ir vibruojanti vandens lova, hiperaktyviems vaikams saugiai pasijausti ir nusiraminti padedanti antklodė, hamakai, smėlio staliukai. Specialistas gali parinkti ir pacientui labiausiai tinkančią muziką, apšvietimą, projektoriumi rodomus vaizdus pagal tematiką.

Indrei Žąsytienei jau teko dirbti su keliais vaikais, kurie dalyvavo pusvalandžio trukmės užsiėmimuose. Pasak specialistės, apsilankymų skaičius priklauso nuo kiekvieno vaiko būklės – sunkesne autizmo forma sergančiajam prireikia ir 2-3 užsiėmimų per savaitę.

Sensorinio kambario lankytojai, atvykę į užsiėmimą, panyra į pojūčių pasaulį – bando šviesas, garsus, kvapus. Tokia terapija stiprina nervų sistemą, leidžia labiau valdyti emocijas, padeda mokymuisi, bendram vystymuisi. „Vaikams čia labai patinka, nenori net išeiti, būna ir ašarų“, – sakė specialistė.

Specialistai pastebi, kad raidos ar psichikos sutrikimu sergančių vaikų daugėja – vien Šiaulių apskrityje yra per pusę tūkstančio. Ergoterapeutė I. Žąsytienė tokį ligonių augimą linkusi sieti su pagerėjusia ligų diagnostika. Džiugu, kad gerėja ir jų gydymas, o šis multisensorinis kambarys – prošvaistė į geresnį, saugesnį gyvenimą.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA