REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Nuomonė2019 m. Gruodžio 6 d. 13:12

Sunkioms problemoms nėra lengvų sprendimų

Šiauliai

Asociatyvi nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


109572

Tai yra skaitytojo nuomonė, už kurios turinį etaplius.lt redakcija neatsako.

Nežinau kodėl dabartiniai miesto vadovai pasirinko tokį sprendimų įgyvendinimo būdą, kuomet sprendžiant visuomenei aktualius klausimus pirma paskelbiama apie sprendimą ir tik tuomet pradedamos diskusijos.
Taip buvo su studentų ir dėstytojų bendrabučiu, kurio gyventojai iš spaudos sužinojo, jog greitai sulauks naujų kaimynų. Panašiai buvo ir su Lieporių bendruomene, kur nuspręsta, jog įsikurs nakvynės namai.

Dabar tas pats su benamių prieglauda Kauno gatvėje. Suprantu kad tam tikri politiniai sprendimai yra sudėtingi ir sunkūs. Tačiau būtent tokiems sprendimams reikalingos žinios, diskusijos ir sutarimas.
Buldozeris ir kaltinimai niekur neveda. Jie priešina, o pačio sprendimo esmė ir turinys lieka antrame plane, arba visai pamirštamas.

Todėl dar kartą apie problemą.

Benamių prieglauda nėra problemos sprendimas, nes prieglauda benamystes nemažina. Benamių prieglauda vien todėl, kad ji yra miesto centre suteikianti teisę pernakvoti nėra integracija. Integracija yra tada, kai žmogus eina į darbą, į teatrą, turi namus, draugus ar šeimos narius.

Problemos perkėlimas iš vienos vietos į kitą irgi nėra problemos sprendimas. Benamių problema yra pasekmė o visos pasekmės turi priežastis. Visi benamiai yra tokie pat žmonės kaip ir mes tačiau, dėl kitaip nei daugumai mūsų susiklosčiusių gyvenimo aplinkybių, jie negali gyventi tokio pat pilnaverčio gyvenimo kokį gyvename mes. Benamiai nėra tik institucinis vietų skaičius. Po vietų skaičiumi yra atskiras istorijas turintys žmonės. Kažkas praradęs turtą, kažkas šeimą, kažkas sveikatą, kažkas turintys priklausomybių, o kažkas nuo pat jaunystės taip ir neradęs vietos gyvenime.

Benamystė yra net ir pažangiausių valstybių problema ir ji kainuoja. Chroninio benamio išlaikymas (suteikiant nakvynės, apgyvendinimo, gydymo ir kitokias paslaugas) valstybei kainuoja nuo kelių iki keliolikos kartų daugiau nei vidutinio gyventojo. Kuo ilgiau asmuo gyvena benamystėje ir kuo daugiau jis turi priklausomybių, fizinių negalių ar ligų, tuo daugiau jam reikia paslaugų ir tuo mažiau yra galimybių sugrąžinti jį į normalų gyvenimą.

Gerosios praktikos kaip sumažinti benamystę yra. OECD atliko studiją kaip skirtingos šalys ir miestai taiko skirtingus metodus kovai su benamyste. Efektyviausi būdai yra tiek kur daugiausia dėmesio skiriama prevencijai, t.y. suteikiant žmogui reikalingą pagalbą ir paslaugas dar iki tol kol jis atsidūrė gatvėje.

Tokie vienos nakvynės namai, kokie yra Šiauliuose yra mažiausiai veiksminga priemonė benamystei mažinti. Be abejo, kad savivaldybė turi pasirūpinti gatvėje atsidūrusiais asmeninis, tačiau yra ir kitokių kelių nei benamiams pritaikytas pastatas miesto centre.

Vakarykščiame susitikime su Kauno gatvės bendruomene taip ir neišgirdau argumentų kodėl negalima nuomotis modulinio tipo būsto ir tokį pastatyti mažai apgyvendintoje (o gal ir ne vienoje) miesto vietoje. Tai kainuoja keliasdešimt kartų pigiau nei dabartiniai siūlomi sprendimai. Ir tai, lai būna tik laikinas problemos sprendimas. Dėmesį reikia telkti ne į pasekmes, o į priežastis.

Pasikartosiu, jog Šiauliai galėtų būti pirmieji Lietuvoje, subūrę ekspertus bei mokslininkus ir remdamiesi gerąja kitų šalių praktika sukurti veikianti pilotinį projektą benamystei mažinti. Taip, tai yra sunkus ir sudėtingas darbas, kurio rezultatai nebus matomi iš karto.
Tačiau jei yra noro ir ambicijos yra šiek tiek daugiau nei nauji miesto šaligatviai, tai padaryti galima.

Daugiau apie Kauno gatvės gyventojų pasipiktinimą ir miesto savivaldybės poziciją dėl nakvynės namų skaitykite:

Planai Kauno gatvėje įkurti nakvynės namus kelia šiurpą šiauliečiams (vaizdo įrašas)



REDAKCIJA REKOMENDUOJA