REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 17 d. 15:23

Specialistai nerekomenduoja maudytis Trakų rajono Totoriškių ežere

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


91690

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (SMLPC), įvertinęs gautus liepos mėnesio pirmosios pusės maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatus, nustatė, kad kelių maudyklų vandens kokybė neatitiko Lietuvos higienos normos. Centro Aplinkos sveikatos skyriaus vedėjos Gražvydės Norkienės teigimu, pakartotinai atlikus tyrimus, tarša rasta tik Trakų rajone esančiame Totoriškių ežere.

„Gauti 108 maudyklų iš 117 į stebėsenos sąrašą įtrauktų maudyklų vandens tyrimų rezultatai. Šiuo metu tarša likusi tik viename ežere – Trakų rajone, Totoriškių. Dar neseniai buvo Sarių ežere, Švenčionių rajone, bet paskui pakartotinai buvo paimti mėginiai ir taršos neberasta“, – Eltai sakė G. Norkienė.

Trakų rajono Totoriškių ežero paplūdimio maudykloje buvo nustatyta daugiau negu leidžiama higienos normose žarninių enterokokų. Tokia pati tarša buvo ir Sarių ežere Švenčionių rajone. Liepos 3 d. Sarių ežero maudykloje buvo nustatytas net 2,5 karto didesnis negu leidžiama higienos normoje žarninių enterokokų kiekis. Pakartotinai atlikus tyrimus šiame ežere liepos 11 d. vandens kokybė atitiko reikalavimus.

Kol kas nėra gauta Alytaus, Lazdijų, Šilalės, Širvintų rajonų maudyklų vandens tyrimų rezultatų.

Gauta informacija ir apie 103 rekreacijai skirtų zonų vandens kokybę. Didesnis nei leidžiama higienos normoje žarninių enterokokų kiekis buvo rastas prie šių poilsio zonų: liepos 1 d. Joniškio rajono Mikšiūnų tvenkinyje, liepos 3 d. Klaipėdos rajono Minijos upėje ties Priekule, liepos 8 d. Panevėžio rajono Lėvens upėje ties Paliūniškiu, liepos 9 d. Aujėdo ežere Kietaviškių poilsio zonoje ir Elektrėnų mariose Pastrėvio kaime, liepos 11 d. Trakų rajono Margio ežere. Pakartotinai atlikus tyrimus taršos nerasta.

Maudyklų vandens kokybė vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000/100 ml vandens.

Vadovaujantis higienos normomis, nustačius trumpalaikę taršą, per 72 valandas turi būti paimtas papildomas mėginys vandens kokybės tyrimams atlikti, kuris patvirtintų taršos įvykio pabaigą, ir dar vienas mėginys praėjus 7 dienoms po trumpalaikės taršos pabaigos. Institucija, atsakinga už paplūdimio administravimą, turi užtikrinti, kad maudymosi sezono metu informacija visuomenei paplūdimyje būtų skelbiama aktyviai ir operatyviai.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA