REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Lapkričio 5 d. 11:29

Socialinių reikalų ir darbo komitete pristatytos prezidento pataisos dėl pensijų didinimo

Vilnius

Pensija. Lietuvos pašto nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


105593

Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta antradienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete pristatė prezidento Gitanos Nausėdos pataisas dėl pensijų didinimo ir gyventojų pajamų mokesčio. Tiesa, komiteto nariai teigė, kad, ieškant finansavimo šaltinių, reikia daugiau atsižvelgti į „šešėlį“, bei sakė, kad dabartiniai prezidento siūlymai pensijų žymiai nepadidintų.

„Matome, kad, pagal santykinį skurdą ir socialinę atskirtį, mes lenkiame vos kelias valstybes, ir tarp senyvo amžiaus žmonių daugiau nei 40 proc. susiduria su didele skurdo rizika“, – komiteto posėdyje sakė S. Krėpšta.

Pasak jo, dėl to siūloma didinti bazinę pensiją, tačiau ateityje galvoti ir apie tai, kaip didinti individualią pensiją.

Tuo metu komiteto narė „valstietė“ Rima Baškienė sakė, kad prezidento siūlymai pensijų žymiai nedidintų.

„Matome, kad pensijų augimas yra spartesnis nei darbo užmokestis. Tačiau jūs siūlote 1,83 proc. (punkto. – ELTA) didinti bazinę pensiją. (...) Žmogui tai bus apie 3 eurus. Mes džiaugiamės, kad iš esmės pakeisime situaciją. Aišku, gerai ir tiek, bet norėtųsi ženkliau“, – sakė R. Baškienė.

S. Krėpšta žurnalistams sakė, kad pasiūlymų esmė yra koncentruotis į bendrą principą – kad santykis tarp vidutinės pensijos ir atlyginimo augtų.

„Esmė yra nesikoncentruoti į eurus, bet į bendrą principą, kad pakeitimo norma – santykis tarp vidutinės pensijos ir vidutinio atlyginimo – turėtų augti. Šiuo metu jis yra 40 proc., pastaruosius kelis metus mažėjo. Mes turime siekti, kad jis augtų 50 proc. ar dar aukštesnių skaičių link“, – žurnalistams sakė S. Krėpšta.

Šiam tikslui pasiekti, jo teigimu, siūlomi ir pensijų didinimo finansavimo šaltiniai.

„Pasiūlymas pilnai subalansuotas. Siūlome sparčiau didinti bazinę pensijos dalį ir kartu siūloma mokestinius pakeitimus, dyzelino lengvatos mažinimą, pilnai užtikrinant spartesnio finansavimo subalansavimą“, – sakė S. Krėpšta.

Tuo metu R. Baškienė teigė, kad siūlant finansavimo šaltinius reikia labiau galvoti apie „šešėlio“ mažinimą.

„Ieškant šaltinių – ar visi šaltiniai surasti tokie, kokius siūlo prezidentas? Mano kolegos ir aš turime omeny šešėlio mažinimą, galimybę iš ten daugiau išieškoti, o ne papildomai galvoti apie naujus mokesčius“, – sakė R. Baškienė.

Prezidentūra siūlo nustatyti, kad nuo kitų metų indeksuojamai bazinei pensijai taikomas apskaičiuotas indeksavimo koeficientas būtų didinamas 1,83 procentinio punkto. Nuo 2021 metų sausio 1 dienos indeksuojamai bazinei pensijai taikomas apskaičiuotas indeksavimo koeficientas didinamas 1,91 procentinio punkto.

Kol kas 2020 metais numatoma indeksuoti pensijas 1,081 indeksavimo koeficientu.

Norima apmokestinamosioms pajamoms (pelnui) iš individualios veiklos, kurios viršija 35 tūkst. eurų per metus, nustatyti efektyvųjį gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą 15-20 proc., numatant, kad 20 proc. efektyvusis GPM tarifas būtų taikomas metinėms apmokestinamosioms pajamoms nuo 45 tūkst. eurų per metus, tuo metu apmokestinamosios pajamos iš individualios veiklos, siekiančios iki 35 tūkst. eurų per metus, nebūtų apmokestinamos didesniu efektyviuoju tarifu, nei yra šiuo metu, o atskiriems pajamų rėžiams efektyvusis tarifas netgi šiek tiek sumažėtų.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA