REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 5 d. 22:40

Smer­kia­mi ka­ro veiks­mai, ne tau­tos

Šiauliai

Šiau­lių „San­tar­vės“ gim­na­zi­jo­je mo­ko­si dau­giau nei 230 vai­kų nuo 6 iki 19 me­tų. 80 pro­cen­tų iš jų – iš ru­sų, uk­rai­nie­čių, bal­ta­ru­sių ir miš­rių šei­mų. Mo­kyk­los bend­ruo­me­nė vi­suo­met bu­vo miš­ri, ta­čiau jo­kių konf­lik­tų dėl to ne­ky­la. (Audronio Rutkausko nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


207220

Ka­riau­ja ne tau­tos. Ka­ras Uk­rai­no­je ki­lo, nes ten įsi­ver­žė ag­re­so­rė Ru­si­ja. To­kia pa­grin­di­nė ži­nia, ku­rią, tvy­rant bai­mei ir įtam­pai, tu­ri su­vok­ti bend­ruo­me­nės ir ne­si­leis­ti klai­di­na­mos in­for­ma­ci­nio ka­ro ru­po­rų, ne­pa­si­duo­ti tau­ti­nės nea­py­kan­tos kurs­ty­mui. Vai­kai ir jau­ni­mas – pa­žei­džia­miau­sia vi­suo­me­nės da­lis. 

Emocinė įtampa

Šiaulių „Santarvės“ gimnazijoje mokosi daugiau nei 230 vaikų nuo 6 iki 19 metų. 80 procentų iš jų – iš rusų, ukrainiečių, baltarusių ir mišrių šeimų.

„Daugelio vaikų giminės ar šeimos nariai yra tiek vienoje pusėje, tiek kitoje. Žinoma, jie išgyvena ir smerkia tokią situaciją: reikalai negali būti tvarkomi karu, mes XXI amžiuje gyvename“, – sako Šiaulių „Santarvės“ gimnazijos direktorė Ingrida Kuolienė.

Mokyklos bendruomenė visuomet buvo mišri, tačiau jokių konfliktų dėl to nekyla. Žinoma, šiuo metu tenka atidžiau stebėti situaciją, kad būtų laiku sustabdytas bet koks galimas kiršinimas tautiniu pagrindu.

„Iš tikrųjų įtampos yra visur: tiek aš suprantu, kad ir vaikų šeimose, ir patys vaikai jaučia įtampą, bet mes stengiamės, kad neįsipliekstų konfliktų. Aiškiname ir vaikai supranta, kad karas netoleruotinas ir kad ne tautos kariauja“, – sako mokyklos vadovė.

Pasak jos, ir patiems tėvams neramu, kai juos pasiekia informacija apie šūvius, sprogdinimus, juk daug jų giminių yra Ukrainoje. Ir mokytojai labai išgyvena, nes tiek Ukrainoje, tiek Rusijoje yra ir draugų, ir buvusių kolegų.

Mokymosi procesas nesutrikęs

Informacijos srautas didžiulis, nuo to vaikų izoliuoti neįmanoma. Tačiau pedagogai nepastebi, kad dėl to būtų sutrikęs mokymosi procesas. Jaunuoliai stengiasi susikaupti, ypač vyresniųjų klasių – juk jie ruošiasi brandos egzaminams.

„Žinoma, kad patiems vaikams kyla nerimas. Bet šalia mūsų, Lietuvoje, dabar nevyksta karo veiksmai. Tad jie gali susikaupti per pamokas“, – sako „Santarvės“ direktorė.

ŠMM ragina užkirsti kelią neapykantos apraiškoms

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė viduryje savaitės kreipėsi į visų šalies mokyklų bendruomenes, ragindama išlaikyti pagarbius tarpusavio santykius, užtikrinti, kad nekiltų tautinės neapykantos apraiškų.

„Mūsų bendruomenės daugiatautės. Svarbu suprasti ir garsiai pasakyti, kad Rusijos karas prieš Ukrainą yra Putino karas. Mūsų kaimynai, kolegos ir bendraklasiai – kokios tautybės jie būtų – nėra kalti dėl agresoriaus veiksmų. Rusų kalba taip pat niekuo dėta, jos nereikia trinti iš mokyklų programų.

Labai prašau visų mokyklų bendruomenių – jokiu būdu nepasiduokime kiršinimui ir nesantaikai. Daug šimtmečių Lietuvoje sugyvena skirtingos tautos, kartu perėjome daug išmėginimų – neklupkime dabar, išlikime vieningi“, – rašo ŠMM ministrė J. Šiugždinienė.

Atsižvelgdama į tai, kad mokyklos prašo informacinės pagalbos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šią savaitę pradeda atvirų pamokų ciklą. Jis skirtas geriau susipažinti su Ukrainos istorija, bendrais Lietuvos ir Ukrainos ryšiais, dabartine padėtimi bei iš to kylančiais iššūkiais – tokiais kaip dezinformacija, krašto apsauga, psichologinė sveikata.

Moksleivių iniciatyva

Prevencinių priemonių Šiaulių „Santarvės“ gimnazijoje imtasi jau savaitės pradžioje – dar iki Švietimo ir mokslo ministrės raginimų.

Įdomiausia, kad jas inicijavo patys moksleiviai be pedagogų. Jau pirmadienį Mokinių taryba (mokinių savivaldos institucija, veikianti įstaigos viduje) susirinko į posėdį ir nutarė, kad bendruomenei reikalinga psichologo pagalba. Jų prašymu trečiadieniais ir penktadieniais organizuojami susitikimai su mokyklos psichologu ir įvairios paskaitos.

Pasak gimnazijos direktorės I. Kuolienės, tai labai svarbu ir smagu, kad tai buvo pačių moksleivių iniciatyva.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA