Angle down Atgal

Skolos už alimentus: kaip elgtis, jei vienas iš tėvų vengia išlaikyti vaiką?

Skolų išieškotojai pastebi, kad pastaruoju metu daugėja tėvų, turinčių skolų už savo vaikų išlaikymą. Tokių skolininkų Lietuvoje priskaičiuojama apie 40 tūkstančių.  

Valstybei griežtinant skolininkų kontrolę, skolų šleifas vejasi ir atsakomybės vengiančius tėvus, tačiau bendra skola už alimentus valstybei vis dar siekia daugiau nei 100 mln. eurų, rodo „Sodros“ duomenys. 

Savaime suprantama, kartais tėvų nemokumo priežastys būna pagrįstos – prarastas darbas, sunki materialinė padėtis, negalia – tačiau vis dar pasitaiko atvejų, kai net ir priteisus vaikui išlaikymą, tėvas ar motina slapstosi, išvyksta į užsienį ar kitokiais būdais piktybiškai vengia mokėti skolas.  

Tokiais atvejais, kai už vaiko išlaikymą skolingas asmuo nemoka alimentų, jis tampa skolingas valstybei, ir už skolos išieškojimą tampa atsakinga „Sodra“, 2018 metais perėmusi Vaikų išlaikymo fondo funkcijas. „Sodra“, administruojanti išmokas vaikams, kurių tėvai nemoka alimentų, turi teisę išsiieškoti lėšas iš teismo sprendimų nevykdančių tėvų. 

Štai svarbiausi dalykai, kuriuos turėtumėte žinoti apie skolų išieškojimą už nesumokėtus alimentus: 

Kada kreiptis į skolų išieškotojus? Geriausia negaišti – jeigu vienas iš tėvų nemoka išlaikymo išmokos arba ją sumoka tik iš dalies, verta kreiptis į skolų išieškotojus. Dar svarbiau tai padaryti, jeigu alimentų nemokantis asmuo turi ir kitų skolų. Pradėjus skolos už alimentus išieškojimo procesą, jam bus teikiama tikimybė ir sumažės rizika, kad vaiko išlaikymo išmokas nusvers kitos skolos. 

Svarbu žinoti, kad skolų išieškojimas Lietuvoje ir užsienyje skiriasi. Skolų išieškojimas Lietuvoje yra pakankamai nesudėtingas procesas klientui – visus dokumentus galima pateikti nuotoliniu būdu, o skolų išieškotojai padės gauti visas kitas reikalingas pažymas, parengs susijusius dokumentus, esant būtinybei atstovaus jus teisme ir t.t.  

Esant tokiai situacijai, kai skolininkas gyvena užsienyje, skolų išieškotojai gali padėti išieškoti alimentus užsienio valstybėje,  surasti skolininko turtą ir pajamas bei užtikrinti priverstinį prievolės mokėti išlaikymą vaikui vykdymą. Konkretūs skolų išieškojimu užsiimančių įmonių veiksmai priklauso nuo šalies, kurioje gyvena skolininkas – pavyzdžiui, skolas išieškoti paprasčiau yra Europos Sąjungos šalyse-narėse, o trečiosiose valstybėse teisiniai reikalavimai gali būti sudėtingesni. 

Išlaikymą prisiteisti galima atgaline data. Esant tam tikroms sąlygoms, pinigus už vaikų išlaikymą iš skolininko priteisti galima ir atgaline data, už trejus metus iki kreipimosi į teismą datos. Tai įmanoma tuo atveju, jeigu vienas iš tėvų per šį laikotarpį visiškai neprisidėjo prie bendro vaiko išlaikymo. Tuo tarpu jeigu skolininkas dalinai prisidėjo prie vaiko išlaikymo, jo sumokėta suma gali būti sumažinamas bendras įsiskolinimas. 

Skolą galima mokėti dalimis. Už alimentus valstybei skolingiems skolininkams svarbu žinoti, jog susikaupusį įsiskolinimą galima išmokėti dalimis. Konkretus išmokų planas aptariamas su specialistu, atsakingu už skolos išieškojimą.   

Jeigu esate skolingas – geriau nedelsti. Skolų išieškojimas yra daug paprastesnis procesas abiem pusėms, jei skolininkas geranoriškai sutinka bendradarbiauti ir siekia sumažinti skolą prieš bylai pasiekiant teismą, o ne tada kai skola jau pradedama išieškoti iš sąskaitų, per antstolius ar darbdavius.  

Remiamas turinys

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite