REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2019 m. Gruodžio 16 d. 10:11

Skolinimosi faktą fiksuojantys dokumentai

Vilnius

freepik.com nuotr.

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


110569

Situacija, kai viena šalis neatsiskaito su kita sandorio šalimi yra būdinga tiek santykiuose tarp fizinių asmenų, tiek santykiuose tarp juridinių asmenų. Nors skolos išieškojimas pats savaime nėra itin sudėtingas, dažnai gali kilti įvairių sunkumų dėl paties skolos fakto įrodymo. Pagrindinė to priežastis – neišsaugoti arba nepasirašyti atitinkami dokumentai.

Pagrindžia skolos egzistavimo faktą

Itin dažnai asmenys siekiantis išieškoti skolas iš savo skolininkų neturi dokumentų, kuriais būtų įmanoma pagrįsti pačios skolos egzistavimo faktą. Tuomet skolos išieškojimas tampa sudėtingas ir painus. Dažnai pateikiama tik skolininkui išrašyta sąskaita, kuri dažnu atveju nėra pasirašyta paties skolininko, nes sąskaita-faktūra buvo siunčiama elektroniniu paštu. Nors versle pasitikėjimo pagrindais tokia praktika, kai jokie sandorio faktą lydintis dokumentai nėra pasirašomi, yra ganėtinai plačiai paplitusi, ypač tarp smulkių ir vidutinių įmonių, teismui sprendžiant klausimą dėl skolos priteisimo, nelieka nieko kito kaip atsisakyti priimti jokiais raštiškais dokumentais neįrodytą ieškinį kaip nepagrįstą. Tuomet skolų išieškojimas tampa gerokai sudėtingesnis. Taigi, norint atgauti paskolintus pinigus, yra labai svarbu surinkti visus įmanomus dokumentus. Svarbu paminėti, kad dar vienas svarbus įrodymas yra šalių susirašinėjimas. Lietuvos teismai palankiai žiūrį į jam pateiktus šalių susirašinėjimus, todėl bet kokio susirašinėjimo išsaugojimas, kuriame skolininkas pripažįsta skolos egzistavimo faktą, taip pat būtų tinkamas veiksmas norint ateityje išieškoti skolą.

Kad skolų išieškojimas būtų efektyvus, rekomenduojama skolinimo ir skolinimosi faktą užfiksuoti tam tikrais dokumentais. Tai gali būti paskolos rašteliai ar vekseliai. Jei skolininkas nesilaiko savo įsipareigojimo, nurodyto paskolos raštelyje ar vekselyje, skolos išieškojimo procedūros skiriasi:

  1. Esant paskolos rašteliui, skola išieškoma teismo keliu. O tai gana komplikuotas ir daug laiko užimantis skolų išieškojimas, kuriam reikalingi ganėtinai nemaži finansiniai resursai.
  2. Tada, kai skolintojas pasirašė vekselį, galima apeiti teisminę procedūrą ir, jei jis buvo tinkamai administruojamas, galima iškart kreiptis į antstolius. Skolų išieškojimas tampa paprastesniu.

Paskolos raštelis

Paskolos rašteliu, paprastai, sandorį įformina fiziniai asmenys, skolindami ir skolindamiesi nedideles sumas. Paskola, viršijanti 3000 eurų turi būti tvirtinama pas notarą. Nėra vieningos nustatytos skolos raštelio formos, jį gali sukurti abi pasirašančios šalys. Pažymėtina yra tai, kad skolos raštelio turinyje turi būti užfiksuotas paskolos dalyko – daikto ar pinigų perdavimo paskolos gavėjui faktas. Skolos raštelyje turi būti paminėti žodžiai „skolinuosi“, „pasiskolinau“,“ paskolos dalykas buvo perduotas“, „paskolos dalyką gavau“ ir pan. Šie teiginiai leidžia daryti prielaidą, kad paskolos dalykas realiai buvo perduotas gavėjui ir, esant reikalui, galima inicijuoti teisinį procesą, kuris vadinasi – skolų išieškojimas. Paskolos raštelio teisiniai aspektai aptariami LR Civilinio kodekso šeštojoje knygoje, jos 6.871 straipsnyje. Šio straipsnio trečiojoje dalyje numatyta, kad rašytinės formos reikalavimus atitinka paskolos gavėjo pasirašytas paskolos raštelis arba kitoks paskolos dokumentas, patvirtinantis paskolos sutarties dalyko perdavimą paskolos gavėjui. Paskolos raštelyje gali pasirašyti asmenys stebėję ir galintys patvirtinti paskolos dalyko perdavimą ir gavimą. Tačiau to paties straipsnio ketvirtoje dalyje nurodoma, kad, jeigu paskolos suma viršija 3000 eurų ir sutartis vykdoma grynaisiais pinigais, paskolos sutartis turi būti notaro patvirtintos formos. CK 1.93 straipsnis nurodo, jog jeigu paskolos suma viršija 3000 eurų sumą paskolos raštelis tampa vienu iš įrodymų, kad paskola buvo suteikta. Taigi, jeigu pagal skolos raštelį skolininkas neatsiskaito, tuomet kreditorius gali kreiptis į teismą dėl skolos priteisimo bendra tvarka. Skolos išieškojimas susideda iš dviejų esminių žingsnių: pirmiausia teismas priteisia skolą, tik tuomet jau galima kreiptis į antstolį dėl priverstinio skolos išieškojimo iš skolininko.

Vekselis

Vekselis – yra dokumentas, kuriuo jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba kuriuo įsako tai padaryti kitam asmeniui. Vekseliai būna paprastieji arba įsakomieji:

  1. Paprastuoju vekseliu jį pasirašęs asmuo įsipareigoja sumokėti jame nurodytą sumą vekselio turėtojui.
  2. Įsakomuoju vekseliu jį išrašęs asmuo paveda kitam asmeniui sumokėti vekselyje nurodytą sumą.

Pagal Lietuvoje nustatytą teisinį reglamentavimą vekselis yra vertybinis popierius ir civilinių teisių objektas (CK 1.97 straipsnio 1 dalis, 1.101 straipsnis). Vekselių išrašymo, perdavimo, laidavimo, mokėjimo, reikalavimų, atsirandančių pagal vekselį, pareiškimo ir patenkinimo tvarką bei įsipareigojusių pagal vekselį asmenų santykius Lietuvos Respublikoje reglamentuoja Įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymas. Be to, vekselių išrašymas, įforminimas ir naudojimas detalizuojamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 987 patvirtintose Vekselių naudojimo taisyklėse. Vekselis, kaip vienas populiariausių finansinių instrumentų, dažnai naudojamas kaip priemonė trumpalaikiam finansavimui gauti, taip pat kaip priemonė esamam įsipareigojimui užtikrinti. Teisinis vekselio privalumas – tai yra gerai įformintas įpareigojimas atsiskaityti. Jeigu vekselio gavėjas nepasitiki mokėtojo finansinėmis galimybėmis, jis gali vekselio gavėjo reikalauti papildomų garantijų. Tokia garantija gali būti vekselio gavėjo požiūriu patikimos įmonės ar banko laidavimas. Jeigu pinigai negrąžinami sutartu laiku, vekselis padeda išvengti bylinėjimosi procedūrų ir teismo išlaidų. Vykdomuosius įrašus pagal vekselius išduoda notarai, tokia procedūra dažniausiai kainuoja žymiai mažiau ir atliekama greičiau nei skolos priteisimas teismo tvarka. Gautą vykdomąjį dokumentą galima nedelsiant pateikti antstoliui vykdyti. Vekselio forma griežtai reglamentuota, su vekseliu susijusios laidavimo procedūra, vekselis gali būti parduodamas arba perduodamas kitam asmeniui, keliami tam tikri reikalavimai, pateikiant vekselį apmokėjimui. Disponavimas vekseliu ir jo administravimas yra sudėtingas ir patirties neturinčiam asmeniui gali iškilti įvairių problemų. Todėl norint susigrąžinti skolą, ir išvengti esamos rizikos – svarbu teisingai išrašyti vekselį. Vekselis turi turėti visus įstatyme numatytus rekvizitus, jei trūksta bent vieno rekvizito, notaras neišduoda vykdomojo dokumento, tuomet skolų išieškojimas tampa labai sudėtingu procesu.

Padeda įforminti skolinimosi faktą

Apibendrinant galima teigti, kad vienu svarbiausiu dalykų išieškant skolas, o taip pat, ir kreipiantis į teismą kitais klausimais, yra dokumentų, sugebančiu pagrįsti Jūsų reikalavimą, surinkimas ir išsaugojimas. Siekiant, išsiieškoti skolą svarbu surinkti ir išsaugoti visus reikiamus dokumentus. Norint išvengti įvairių nesklandumų, nesusipratimų ir, kad galimas skolos išieškojimas vyktų sklandžiai, tikslinga konsultuotis su kvalifikuotais specialistais. UAB „Juris LT“ darbuotojai yra pasirengę pateikti išsamią teisinę informaciją, kvalifikuotas konsultacijas, informuoti skolintoją, laiduotoją ir asmenį, kuris skolinasi apie jo teises ir pareigas. Firma supažindina su reikalingų dokumentų šablonais, padeda įforminti skolinimo – skolinimosi faktą, kad neįvykdžius įsipareigojimų laiku, skolos išieškojimas, būtų greitas, paprastas ir atneštų teigiamus rezultatus. Pasitarus su specialistais, surinkus reikiamus dokumentus, skolų išieškojimas tampa gerokai paprastesnis.

Remiamas turinys



REDAKCIJA REKOMENDUOJA