REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Balandžio 23 d. 19:03

Šiaulių miesto mokinių likimas pakibo ant plauko: gresia testavimas?

Šiauliai

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


172788

Vyriausybei prabilus apie vyresniųjų klasių mokinių sugrąžinimą į mokyklas, viltis sužibo ir jau kone pusę metų nuotoliniu būdu besimokantiems 5–11 klasių Šiaulių miesto ugdymo įstaigų mokiniams. Kurį laiką itin gera COVID-19 sergamumo situacija besidžiaugusiems šiauliečiams šis sprendimas būtų labai lauktas. Deja, mokinių norą sugrįžti į mokyklas gali aptemdyti pastaruoju metu išaugęs sergamumas. Šiaulių miesto 14 dienų sergamumo rodikliui viršijus 200 atvejų ribą – testuotis tektų ne tik į mokyklą norintiems sugrįžti 5–11 klasių mokiniams, bet ir sėkmingai į mokyklą einantiems pradinukams.

Statistikos departamento duomenimis, praėjusią parą Šiaulių mieste nustatyti 38 nauji COVID-19 ligos atvejai. Padidėjus naujų atvejų skaičiui, Šiaulių miesto 14 dienų sergamumo rodiklis šiandien siekia 219,9 atvejus 100 tūkst. gyventojų. O tai jau iš esmės keičia situaciją mieste.

Gresia testavimas kaupinių metodu

Jeigu sergamumo rodiklis nesumažės, laukia rimti pokyčiai, kurie labiausiai palies vaikus. Vyriausybės nutarimu, tose savivaldybėse, kuriose sergamumas yra didesnis nei 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, mokinių testavimas yra privalomas. Tokiu atveju, kaupinių metodu tektų testuoti pradinukus, o planuojamas vyresniųjų klasių mokinių sugrįžimas į mokyklas pakibtų ant plauko, nes savivaldybė neturi tinkamų pajėgumų ištirti visų mokinių, prieš jiems grįžtant į klases.

Pasak Šiaulių miesto mero A. Visocko situacija yra labai rimta. Šiuo metu miestas balansuoja ant sergamumo svarstyklių, sprendžiasi mokinių testavimo klausimas, o tai gali įnešti nemažai sumaišties. „Dabar pradinukai eina laisvai. Bet pagal tai, kad per pietus pasikeitė tas skaičius ir  viršijo 200, tai reiškia, kad pradinukai irgi turės tirtis kaupinių metodu, ko dar nėra darę. Bus sumaišties ir galiausiai, tikėtina, kad netgi dalis tų vaikų, kurie dabar ėjo į mokyklą, grįš į nuotolį. Ką jau kalbėti apie tuos, kurie negalės net ateiti. Kalbu apie 5–11 klases“, – situaciją komentavo Šiaulių miesto meras.

5–11 klasių mokinių grįžimas komplikuojasi

Kalbėdamas apie kaupinių metodą, A. Visockas pažėrė daug kritikos Vyriausybei. Mero teigimu, pats testavimo procesas yra perteklinis ir pernelyg apsunkintas. Norint kad jis veiktų, kad tėvai sutiktų testuoti savo vaikus, visų pirma, reikia, viską supaprastinti. „Mano pasiūlymas buvo leisti tuos kaupinius daryti pačiam mokytojui, jį apmokyti. Tokiu būdu žmonės suprastų, kad tai gana paprasta procedūra. Tam nebūtinas sveikatos priežiūros specialistas. Galima tai atlikti tiesiog mokymo proceso metu“, – mintimis dalijosi A. Visockas.

Pasak jo, testavimą kaupinių metodu gerokai apsunkina ir licenziją turinčių laboratorijų trūkumas. Mero teigimu, Šiauliuose tokius tyrimus gali atlikti vos kelios laboratorijos, o tai vėl sukelia papildomų problemų. „Pabandykite įsivaizduoti tokį kiekį vaikų ir tyrimus kas savaitę, netgi gal išeitų tą pačią dieną. Tai mistika. Mes gi tiek laboratorijų neturim“, – piktinosi meras.

Esant tokiai situacijai, 5–11 klasių mokinių grįžimas stipriai komplikuotųsi. Mat, prieš grįžimą visiems mokiniams tektų turėti ne seniau nei prieš 48 val. gautus neigiamus COVID-19 testus, o tai yra praktiškai neįmanoma, kai mieste veikia tik dvi licenziją turinčios laboratorijos.

Procesą turėtų valdyti savivaldybės

Mero teigimu, išeitis būtų perduoti tuos procesus savivaldybėms, aprūpinti laboratorijomis, reagentais ir leisti spręsti patiems. „Kadangi išeina smūginė jėga, tarkim, gegužės 3 diena. Testas galioja 48 val. Vadinasi, reikia per labai trumpą laiką pasidaryti testus, o tai net teoriškai neįmanoma. Vadinasi, mes negalėsime eiti į mokyklas, kaip čia dabar kalbės Ministrai. Tai melas. Duokit daugybei Šiaulių laboratorijų licenzijas, kad galėtų tirti kaupinius. Tada paėmę kaupinius, nuneštume į laboratoriją ir kitą dieną – jau vaikai klasėse“, – sakė meras.

Visgi A. Visockas prisipažįsta, kad 5–11 klasių mokinių grįžimas į mokyklas jam labai svarbus, todėl sako, kad net būtų linkęs rizikuoti ir leisti mokiniams grįžti į mokyklas, o kaupinius imti mokymo proceso metu. „Sergamumo lygis – dar pakankamai protingose ribose. Man atrodo, kad aš priimčiau sprendimą, kuris prieštarautų Vyriausybės sprendimui, ir pasakyčiau, kad vaikai gali eiti. Kaupinius imtume ugdymo proceso eigoje. Ši logika būtų pakankamai pagrįsta ir, ko gero, man vėl pasisektų nulaužti visą sistemą ir sukurti logiką visai Lietuvai“, – sakė A. Visockas.

Pasiekėme kritinį momentą

Pasak miesto mero, situacija Šiauliuose dabar pasiekė kritinį tašką. Sergamumo padidėjimas gali lemti labai sudėtingus procesus, kainuoti gyvybes. „200 – jau yra ta riba, į kurią reikia atkreipti dėmesį, tai kritinis momentas. Visas akcentas susideda į 5 procentus sergančiųjų, kurie patenka į ligonines. Arba mes turime pasakyti, kad nebijome, rizikuoti ir manyti, kad mes patys, mūsų tėvai ir vaikai nepateks į tuos 5 procentus, tada galime viską paleisti. Bet jei mes sakome, kad tie 5 procentai mums svarbūs, turime susiimti“, – sakė A. Visockas.

Meras pripažįsta, kad padidėjęs sergamumas jo nė kiek nenustebino, atvirkščiai, atvėrus kelius į Palangą, jis to ir tikėjosi. „Kartojasi rudens scenarijus. Dabar yra tas momentas, kai reikia susivaldyti. Reikia solidarumo, laikytis higienos, atstumų ir nepamiršti kaukės, kai to atstumo neišeina išlaikyti. Jeigu visuotinai to laikysimės, situaciją suvaldysime lengvai, jei nesilaikysime, sakysime, kad to viruso nėra – vėl paskandinsime ligoninę su kovidiniais ligoniais. Tie 5 procentai yra iš mūsų pačių ir nė vienas nenorime, kad mūsų aplinkos žmogus patektų į tuos 5 procentus“, – sakė A. Visockas.

Meras prašo solidarumo vardan mūsų vaikų

Pasak mero, Šiaulių miesto mokinių testavimo dar galima išvengti, bet atsakomybę turėtume prisiimti visi. „Reikia, kad žmonės suprastų, jog sergamumo lygis iki 200 atvejų 100 tūkst. per 14 dienų leidžia moksleiviams eiti be jokių specialių testavimųsi. Tiesiog eini į mokyklą. O virš – jau prasideda pakankamai sunkus mechanizmas, kuris reikš, kad ne visi vaikai patenka į klases. Šios dienos bėgyje jau perlipome tuos 200, bet galime ir vėl nusileisti, nes čia skaičiuojasi kiekviena diena. Vieną dieną bus mažiau ir iš karto tas skaičius mažės, daugiau – jis vėl kils.

Prašau solidarumo vardan mūsų vaikų. Jeigu mes susiimsime, tą skaičių dar galima pakeisti. Gal nevažiuokime į Palangą, Vilnių, į juodas savivaldybes, susilaikykime nuo rizikingo bendravimo“, – prašė A. Visockas.

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA