REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Spalio 22 d. 21:10

Šiau­lių li­go­ni­nė, ap­ri­bo­ju­si pla­ni­nes ope­ra­ci­jas, ku­ria Prot­rū­kių sky­rių

Šiauliai

Au­gant ser­ga­mu­mui ir dau­gė­jant sun­kiai ser­gan­čių­jų, ku­riems rei­kia me­di­kų pa­gal­bos sta­cio­na­re, Šiau­lių li­go­ni­nė praei­tą sa­vai­tę nu­spren­dė taip per­tvar­ky­ti sky­rius, kad at­si­ras­tų lais­vų lo­vų. Ta­čiau dar­buo­to­jų jė­gos sen­ka. (Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


191685

Nors vi­so­mis prie­mo­nė­mis ven­gia­ma per­nykš­čio sce­na­ri­jaus, kai bu­vo vi­siš­kai su­stab­dy­tos pla­ni­nės pa­slau­gos, au­gant hos­pi­ta­li­zuo­ja­mų žmo­nių skai­čiui, Res­pub­li­ki­nė Šiau­lių li­go­ni­nė, jau anks­čiau ap­ri­bo­ju­si pla­ni­nę chi­rur­gi­ją, neat­me­ta ga­li­my­bės dar ma­žin­ti pa­slau­gų apim­tis. Šią sa­vai­tę dar la­biau su­griež­tin­ta pa­cien­tų lan­ky­mo tvar­ka. Sky­riai per­tvar­ko­mi taip, kad bū­tų ga­li­ma priim­ti dau­giau ser­gan­čių­jų CO­VID-19, ku­ria­mas nau­jas Prot­rū­kių sky­rius.
 

Liūdnas savaitgalis

„Ech... Atsidusau giliai – liūdnas buvo savaitgalis iš tikrųjų. Iš viso per savaitgalį ligoninėje nuo COVID-19 mirė 13 pacientų, iš jų tik vienas buvo pasiskiepijęs. […] Mirusių pacientų amžius nuo 58 iki 78 metų“, – giliu nevalingu atodūsiu kalbą spaudos konferencijoje savaitės pradžioje pradėjo Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovė Česlova Špūrienė.

Per savaitgalį į ligoninę atvyko 61 karščiuojantis dėl koronaviruso pacientas. Iš jų į stacionarą paguldyti 17, kiti išleisti gydytis į namus arba nukreipti į atramines Plungės, Telšių ir Mažeikių ligonines, kuriose yra po keletą reanimacijos lovų. Sunkiau šiauliečiams sekasi bendradarbiauti su Radviliškio ligonine – esą deklaruojama, jog yra dvi reanimacijos lovos, bet kai reikia priimti pacientą, vyksta ilgos derybos.

Infekuotųjų – jau per šimtą, lankytojai nebeįleidžiami

Per darbo dienas situacija, pasak ligoninės atstovų, išlieka stabiliai sudėtinga. Mirčių skaičius pastarosiomis darbo dienomis – 8.

Ketvirtadienio duomenimis, ligoninėje buvo gydomi 82 kovidiniai pacientai infekcinių ligų skyriuose ir dar 20 – reanimacijoje.

Pastarųjų, esančių intensyvaus gydymo skyriuje, amžius 38–80 metų, iš jų 19 turi gretutinių ligų, pasiskiepijusių – tik 4. Iš tų 20 pacientų dešimčiai taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, 9 – deguonies terapija, 5 – vazoprocesorių terapija, 2 – kritinės būklės.

Pediatrijos skyriuje gydomi du vaikai, reanimacijoje vaikų nėra. Vienai gimdyvei ir jos naujagimiui nustatytas koronavirusas.

Nuo antradienio dar griežčiau apribotas pacientų lankymas: galima lankyti tik kritinės būklės pacientus, gimdyves ir vaikus iki 14 metų.

Pertvarkomi skyriai, perskirstomi darbuotojai

Augant sergamumui ir daugėjant sunkiai sergančiųjų, kuriems reikia medikų pagalbos stacionare, ligoninė praeitą savaitę nusprendė taip pertvarkyti skyrius, kad atsirastų laisvų lovų. Tačiau darbuotojų jėgos senka.

„Penktadienį papildomai atidarėme 24 lovas Infekcinių ligų skyriuje ir prasiplėtėme Reanimacijos skyrių, laukdami pacientų antplūdžio. Iš viso mes turime 108 kovidines aktyvaus gydymo lovas ir 29 reanimacijoje. Rezervo dar turime, bet darbuotojai jau pervargę, nes juos reikia iš vieno skyriaus į kitą kilnoti, ne visada sutinka, nes darbas iš tikrųjų yra labai sunkus, tiek Priėmimo skyriuje labai didelis krūvis, tiek reanimacijoje, tiek infekcinių ligų skyriuose“, – susirūpinusi kalbėjo ligoninės vadovė Č. Špūrienė.

Per praėjusį savaitgalį koronavirusu susirgo 3 slaugytojos. Šiuo metu ligoninėje serga jau 11 slaugytojų ir 1 gydytojas.

Paslaugų apimtis kol kas lieka

Teikiamų paslaugų lygį ligoninė stengiasi kol kas išlaikyti. Jau anksčiau sustabdžiusi ir atšaukusi planines chirurgines operacijas, jų atnaujinti kol kas neketina. Atliekamos tik būtinos chirurginės operacijos, taip pat operacijos vėžiu sergantiems ligoniams.

Kol kas teikiamos ir specialistų konsultacijos užsiregistravusiems gyventojams. Tačiau ligoninės administracija neneigia, kad tai gali pasikeisti – jei situacija prastės, bus priimti ir dar labiau prieinamumą pacientams ribojantys sprendimai.

„Gali tekti mažinti apimtis. Šiuo metu perorganizuojame dar vieną Neurochirurgijos skyrių ir jo lovas išdalijame kitiems neurochirurgijos skyriams ir ten kelsime ligonius iš protrūkių vietų, nes protrūkių vis tiek bus“, – pesimistiškai nusiteikusi sako ligoninės vadovė Č. Špūrienė.

Toks sprendimas priimtas, nenorint užkrauti protrūkio ligonių srautų kitiems skyriams, todėl savaitės viduryje pradėjo veikti naujai kuriamas Protrūkių skyrius. Jam personalą, kad ir sunkiai, pavyko surinkti.

Savaitės pradžioje Šiaulių regione buvo registruoti 138 aktyvūs protrūkiai, iš kurių daugiau nei pusė – vien per praeitą savaitę. 74 proc. jų susiję su ugdymo įstaigomis, 8 proc. – su gamybos sfera, 6 proc. – su sveikatos priežiūros įstaigomis.

Sergamumas auga, Vakcinavimo centro nebeliks

Šiaulių apskrityje praėjusią savaitę sergamumo lygis šoktelėjo: 100 tūkstančių gyventojų tenka 1 700 naujų ligos atvejų. Lietuvoje Šiaulių miesto savivaldybė yra trečioje vietoje po Klaipėdos miesto ir Klaipėdos rajono, tarp didžiųjų Lietuvos miestų Šiauliai užima antrą vietą.

Gyventojai raginami vengti susibūrimų, nereikalingų kontaktų, laikytis higienos ir atsakingai įvertinti virusinių kvėpavimo takų simptomus. Taip pat aktyviau skiepytis. Šiauliuose galima pasiskiepyti visomis keturiomis vakcinomis.

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėjos Viktorijos Palčiauskienės teigimu, Šiaulių mieste paskiepyti beveik 62 proc. visų gyventojų, o pridėjus persirgusius, skaičiuojama, kad imunitetą galimai turi
69 proc. šiauliečių.

Skiepijimosi tempas išlieka nepakitęs: per savaitę paskiepijama apie 1 600 asmenų. Šio mėnesio pabaigoje Šiaulių mieste prie arenos neliks Vakcinavimo centro. Jau dabar čia skiepijama tik antrąja doze arba tik vienadoze „Janssen“ vakcina.

Nuo lapkričio 3 dienos bus galima pasiskiepyti visose asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Taip pat galima pasiskiepyti ir prie turgaus esančioje „Gintarinėje vaistinėje“.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA