Angle down Atgal

Šiauliai kuria pirmą Lietuvoje STEAM centrą

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos, Šiaulių universiteto vadovai, švietimo ekspertai ir verslo atstovai tariasi dėl naujovės – vadinamojo STEAM centro atsiradimo. Pirmas toks centras Lietuvoje galėtų įsikurti buvusiose Šiaulių universiteto patalpose, tam tikra jo dalimi turėtų tapti Šiaulių Jaunųjų technikų centras.

Šiaulių miesto savivaldybė nuo praėjusių metų remia STEAM ir INOSTART programas, kurios skatina moksleivių norą domėtis technologijomis, gamtos mokslais, inžinerija, taip pat – remia studentų darbus kuriant aktualius ir praktikoje pritaikomus technologinius sprendimus. Šiemet šioms programoms, kuriose aktyviai dalyvauja Šiaulių universitetas, Šiaulių valstybinė kolegija ir Šiaulių profesinio rengimo centras, Savivaldybės taryba paskyrė dar daugiau lėšų, o dabar jau galvojama apie kitą žingsnį – atviros prieigos STEAM centro kūrimą. Vaikams ir jaunimui skirtame centre planuojamos net kelios modernios laboratorijos: biologijos ir chemijos, fizikos ir inžinerijos, robotikos ir informacinių technologijų, sveikatos technologijų ir gyvenimo kokybės laboratorijos. Dar viena savotiška laboratorija taptų Jaunųjų technikų centras su savo veiklomis.

Pasak Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio, pastaroji neformaliojo švietimo įstaiga rūpinasi vaikų technologiniu švietimu, taigi, visai logiška suvienyti miesto ir universiteto techninę bazę, pedagogų ir mokslininkų pajėgas.

„Jaunųjų technikų centro patalpos tikrai neatitinka šiandienos reikalavimų, svarstyta galimybė imtis pastato atnaujinimo, tačiau prieš mėnesį diskusijose su universitetu pamatėme, kad turime daug sąlyčio taškų. Su Šiaulių universitetu kartu galėtume sukurti tikrai reikalingą ir svarbų centrą, tuo pačiu ir Jaunųjų technikų centro kokybę galėtume pakylėti į visai naują lygį. Šiaulių miesto savivaldybė pasiruošusi skirti lėšų naujos, Jaunųjų technikų centrui reikalingos įrangos įsigijimui. Perkeliant veiklas į šiuo metu universitetui priklausančias patalpas sutaupytume išlaidų, reikalingų būreliams tinkamos aplinkos sukūrimui“, – kalbėjo Antanas Bartulis.

„Dėkoju, kad savivalda supranta visą situacijos aktualumą. Visa verslo bendruomenė taip pat yra suinteresuota padėti jauniems žmonėms rasti galimybę savame mieste užaugti visomis prasmėmis ir čia įsitvirtinti. Technologinės krypties neformalusis švietimas – kuo dabar ir užsiima Jaunųjų technikų stotis, skatina vaikų kūrybiškumą ir kompetencijas, tačiau negalime leisti ugdyti jaunąją kartą įstaigoje, kurioje yra sustojęs laikas. Turime sudaryti galimybes naudotis pačiais moderniausiais ištekliais, žiniomis ir technologijomis“, – įsitikinęs Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, Šiaulių universiteto tarybos pirmininkas Vidmantas Japertas.

Šiaulių universiteto mokslo ir meno prorektorės Ingridos Šaulienės teigimu, vaikai gali lankyti puikias meno mokyklas, stiprius šokių kolektyvus ir chorus, tačiau taip pat reikėtų grįžti ir prie ugdymo, kuris skatintų jaunimą tapti inžinieriais.

„Šiauliai tikrai gali tą pasiekti. Pirmieji Lietuvoje Švietimo ir mokslo ministerijai pateikėme siūlymą steigti STEAM atviros prieigos centrą, kad galėtume regiono vaikams suteikti pastiprinimą tiek formaliajame švietime, tiek popamokinėje veikoje. Valstybė žadėjo tam skirti lėšų ir ...vis dar žada. Pernai Savivaldybė perėmė iniciatyvą ir jau dabar moksleiviai gali pasinaudoti universiteto laboratorijomis, o įsteigus specialų centrą viskas vyktų dar sklandžiau“, – komentavo Ingrida Šaulienė.

Anot laikinai einančio Jaunųjų technikų centro direktoriaus pareigas Romualdo Pelenio, dabartiniam pastatui reikalingos didelės investicijos, visos technologijos ir įranga pasenusi. Vieniems pasivyti laiką, būtų labai sunku, išsigelbėjimu galėtų būti bendradarbiavimas STEAM centre.

Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Asta Lesauskienė pritarė idėjai buvusio Tęstinių studijų centro patalpas pritaikyti universiteto laboratorijoms ir Jaunųjų technikų centrui. Regiono vaikams skirtas atviras STEAM centras būtų pirmas toks Lietuvoje, tikimasi, kad vėliau jo veiklą padėtų finansuoti ir ministerija.

Šiaulių regiono pasirinkta kryptis – išmanioji gamyba, tad toks centras duotų impulsą šiam laikmečiui reikalingų specialistų ruošimui. Be to, STEAM centro išugdyti jaunuoliai ateityje galėtų tapti regionui taip reikalingais darbdaviais. STEAM centro įkūrimo darbai galėtų būti pradėti dar šių metų rudenį.

Trumpinys STEAM išvertus iš anglų kalbos reiškia mokslas, technologijos, inžinerija, menas ir matematika (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics).

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite