REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Spalio 27 d. 13:47

Sekundė pliusams: vekselio privalumai ir kokie rekvizitai privalo būti nurodyti jame

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


282063

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Noriu paskolinti tam tikrą pinigų sumą pagal vekselį. Kaip tinkamai jį užpildyti ir kokie vekselio privalumai, lyginant su paprastu skolos rašteliu?“

Pradėkime nuo to, kad vekselio surašymas yra vienas iš geriausių ir patikimiausių pasirinkimų, norint tinkamai įforminti pinigų skolinimo faktą.

Kalbant apie vekselio formą, jį galima surašyti ir ranka, svarbiausia, kad vekselyje būtų nurodyti visi privalomi rekvizitai:
• priklausomai nuo vekselio rūšies, žodžiai „paprastasis vekselis“ arba „įsakomasis vekselis“,
• besąlyginis įsipareigojimas sumokėti vekselyje nurodytą pinigų sumą,
• mokėjimo terminas,
• mokėjimo vieta,
• vardas, pavardė arba pavadinimas asmens, kuriam turi būti sumokėta vekselyje nurodyta pinigų suma,
• vekselio išrašymo vieta ir data,
• Išrašančio vekselį asmens (vekselio davėjo) parašas (reikia nemaišyti, kad vekselio davėju laikomas tas asmuo, kuris turi grąžinti pasiskolintą pinigų sumą, o asmuo, kuriam reikia grąžinti paskolą – vekselio turėtoju).

Surašytas dokumentas negalės būti laikomas vekseliu, jeigu jame nebus nors vieno įstatyme nurodyto privalomo rekvizito.

Turite atsiminti ir tai, kad jei vekselio suma viršija 3000 eurų, išrašomą vekselį turi peržiūrėti ir patvirtinti notaras. Vekseliams iki 3000 eurų, notarinis patvirtinimas nėra būtinas.

Kalbant apie vekselio privalomus, pagrindinis privalumas yra tas, kad vekselio turėtojo reikalavimai yra patenkinami ne ginčo tvarka. Jei vekselis atitinka visus prieš tai nurodytus reikalavimus, pakanka kreiptis į notarą dėl vykdomojo įrašo išdavimo. Notaro vykdomasis įrašas tampa pagrindu, kuriuo remiantis galima kreipti į antstolį dėl priverstinio skolos išieškojimo.

Laiku neapmokėjus vekselio, vekselio turėtojas privalo per keturias darbo dienas po vekselio protesto arba po vekselio pateikimo apmokėti, pranešti vekselio davėjui, kad vekselis neapmokėtas. Jei vekselis ir toliau neapmokamas, vekselio turėtojas turi teisę kreipti į notarą, su prašymu išduoti vykdomąjį įrašą.

Kartu su prašymu išduoti vykdomąjį įrašą, notarui taip pat būtina pateikti vekselio originalą, pranešimą vekselio davėjui apie vekselio neapmokėjimą bei įrodymus patvirtinančius, jog pranešimas tikrai buvo išsiųstas.

Tačiau jeigu nutinka taip, kad dėl tam tikrų rekvizitų neįrašymo vekselis negali būti pripažintas vekseliu arba praleisti terminai, tai dar nereiškia, jog nebuvo ir paties pinigų skolinimosi fakto. Jeigu surašytame dokumente galima identifikuoti kreditoriaus ir skolininko tapatybes, paskolintą pinigų sumą, pinigų perdavimo-priėmimo faktą, toks dokumentas gali būti pripažintas skolos rašteliu.

Tokiu atveju dėl skolos priteisimo teks kreiptis į teismą, teikiant pareiškimą dėl teismo įsakymo išdavimo ar ieškinį dėl skolos priteisimo.REDAKCIJA REKOMENDUOJA