REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Spalio 2 d. 10:51

Sekundė pliusams: dėl nukrypimo nuo lygių dalių principo, atsižvelgiant į nepilnamečių vaikų interesus

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


279422

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojos užduotą klausimą: „Ketiname nutraukti santuoką. Po santuokos nutraukimo su manimi liks gyventi nepilnamečiai vaikai. Ar dėl to galiu tikėtis didesnės turto dalies skyrybų atveju?“

Preziumuojama, kad sutuoktinių bendro turto dalys yra lygios Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau tekste ir CK) 3.117 straipsnio 1 dalis).

Šia prezumpcija padalydamas bendrą turtą teismas privalo vadovautis, jeigu nenustato CK 3.123 straipsnyje nurodytų pagrindų, kurios leidžia teismui nukrypti nuo bendro turto lygių dalių principo ir vienam sutuoktiniui priteisti didesnę turto dalį. Teismas gali nukrypti nuo lygių dalių principo atsižvelgdamas į nepilnamečių vaikų interesus, vieno sutuoktinio sveikatos būklę ar jo turtinę padėtį arba kitas svarbias aplinkybes (CK 3.123 straipsnio 1 dalis).

Svarbu tai, kad formuodamas CK 3.123 straipsnio taikymo praktiką Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, kad, taikant CK 3.123 straipsnio 1 dalies normas, neužtenka tik konstatuoti esant tam tikras aplinkybes, dėl kurių nukrypimas nuo lygių dalių principo yra galimas, reikia nustatyti, kiek toks nukrypimas yra būtinas, siekiant apsaugoti sutuoktinio, vaiko interesus; vadinasi, turi būti pakankamai aiškūs kriterijai, nustatant sutuoktiniams tenkančias turto dalis.

Taigi, pavyzdžiui, vien tik faktas, kad nepilnamečių vaikų gyvenamoji vieta yra nustatyta su sutuoktiniu, savaime nėra pagrindas nukrypti nuo lygių dalių principo. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas taip pat yra pasisakęs, kad kiekvienu atveju nukrypimo nuo bendro sutuoktinių turto lygių dalių mastas ir turto padalijimo būdas priskirtini teismo diskrecijai, įvertinant individualias bylos aplinkybes.

Taigi dažniausiais vien ta aplinkybė, kad su mama lieka gyventi nepilnamečiai vaikai, nėra pagrindas nukrypti nuo lygių dalių principo, kadangi šiuo aspektu nepilnamečių vaikų teisės yra užtikrinamos gaunant išlaikymą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA