Angle down Atgal

Seimas: raginame nepripažinti Aleksandro Lukašenkos legitimumo

Lietuvos Seimas antradienį per neeilinę sesiją priėmė rezoliuciją, raginančią nepripažinti Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų ir įvesti sankcijas šios šalies pareigūnams.

Parlamentarų patvirtintame dokumente taip pat raginama nepripažinti Aleksandro Lukašenkos legitimumo.

Už dokumentą balsavo 120 Lietuvos parlamentarų, nė vienas nebuvo prieš, du susilaikė.

„Mes palaikome Baltarusių tautos apsisprendimą, nepripažįstame rugpjūčio 9 dienos rinkimų rezultatų, mes nelaikome Aliaksandro Lukašenkos legitimiu Baltarusijos Respublikos vadovu, mes reikalaujame naujų, skaidrių, demokratiškas procedūras atitinkančių prezidento ir parlamento rinkimų, mes siūlome inicijuoti tarpininkavimo misiją, mes raginame įvesti individualias sankcijas visiems, kurie šiuos rinkimus suklastojo, ir visiems, kurie atsakingi už žmogaus teisių pažeidimus“, – sakė rezoliucijos projektą pristatęs konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Pagal rezoliuciją, sankcijos turėtų apimti draudimą atvykti ir lėšų įšaldymą asmenims, atsakingiems „už žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus ir kitus nusikaltimus“.

Parlamentarai paragino nutraukti prievartos naudojimą prieš taikius demonstrantus, nedelsiant paleisti visus kalinamus opozicijos bei pilietinės visuomenės atstovus, užtikrinti spaudos, susirinkimų ir kitas politines bei pilietines laisves Baltarusijoje.

Rezoliucijoje taip pat kviečiama skirti paramą baltarusių nevyriausybinėms organizacijoms, surengti neeilinį Europos Vadovų Tarybos posėdį situacijai Baltarusijoje aptarti, įskaitant ir visos Europos Sąjungos embargo Baltarusijos atominės elektrinės Astrave gaminamai elektrai klausimą. 

Seimo rezoliuciją teikė visų pagrindinių Seimo frakcijų atstovai. Ja kreipiamasi į Lietuvos, Europos Sąjungos Tarybos, Europos Komisijos, Europos Parlamento vadovus, Europos Sąjungos ir NATO valstybių narių nacionalinius parlamentus ir vyriausybes.

Dėl saviizoliacijos nuotoliniu būdu parlamento posėdyje dalyvavęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pabrėžė, kad antradienį panašią rezoliuciją svarsto ir Latvijos Saeima, o atitinkamus dokumentus Estijos ir Lenkijos parlamentai priėmė praėjusią savaitę. 

L. Linkevičius įvarijo kankinimus

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius antradienį teigė, kad rezoliucija siunčiama svarbi žinia pasaulio bendruomenei ir apie „įvykdytus nusikaltimus, kurių liudininkais mes tiesiogiai nebuvome, bet juos matė pasaulio visuomenė“.

„Svarbu ne tik įvardyti, kas yra, bet ir paskatinti mūsų kolegas, ypač ES, parengti sankcijas. Neatmetu galimybės ir nacionalinių sankcijų parengimo. Tai yra viena iš spaudimo priemonių, bet to nepakanka – mums reikia pagelbėti žmonėms įkuriant fondą represijų aukoms, taip pat įkuriant fondą gydymui tų, kurie buvo sužeisti“, – teigė L. Linkevičius.

Jis citavo į laisvę iš sulaikymo paleistų protestuotojų patirtis, kai jie liudijo buvę kankinami, verčiami pasirašyti prisipažinimus dėl neįvykdytų nusikaltimų.

„Istorijos kraupios: žmonės buvo mušami, kankinami, replėmis ištraukti dantys, taikytas elektrošokas. Kriminaliniai nusikaltėliai, kurie irgi čia laikomi, mušami nebuvo – jie eidavo plauti kraujo nuo betono po kankinimų. Tarp smarkiai sumuštų buvo du lenkai ir du ukrainiečiai, jais jau pasirūpino ambasados (...), kai kurie žmonės išėjo su akivaizdžiai sutrikusia psichika“, – pasakojo L. Linkevičius.

„Tai, kas įvyko, – ne tik žmogaus teisių pažeidimas, bet ir nusikaltimai, kurie turi būti ištirti, o kaltieji – atsakyti“, – pridūrė ministras.

Opozicijos lyderis, konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis sako, kad A. Lukašenka šiuo metu greičiausiai baiminasi ne dėl ateities, o dėl savo gyvybės.

„Lukašenka baiminasi ne savo politinės ateities, jis labiausiai baiminasi dėl savo gyvybės. Sadamas Huseinas, Muamaras Gaddafis, Nikolajė Čaušesku primena, kad diktatorių istorijos retai baigiasi džiugiai. Viena aišku, kad Baltarusijos revoliucija spręsis Baltarusijoje, ne Vilniuje, ne Briuselyje ar Vašingtone. Ir aš tikiu šios žmonių bendrystės pergale“, – sakė G. Landsbergis.

Baltarusijos valdžiai paskelbus, kad A. Lukašenka per prezidento rinkimus surinko 80 proc. balsų ir buvo perrinktas dar vienai kadencijai, šalyje kilo ir iki šiol tęsiasi tūkstantiniai protestai. Jie malšinami smurtu – sulaikyta apie 7 tūkst. žmonių, sulaikytieji praneša apie kankinimus sulaikymo įstaigose. 

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite