REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Gruodžio 9 d. 07:15

Sąnariai. Šalia piliulės būtinas pačių rūpestis

Šiauliai

Imani Clovis nuotr.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


63637

Sąnarių negalavimai ypač vargina šaltuoju metų laiku, todėl dažnas, užklupus permainingiems orams, skundžiasi sąnarių maudimu. Klystate, jeigu manote, kad tai tik paprasta sąnarių reakcija į orų permainas.

Savaime skausmas niekur nedings

Įprasta, jog ruduo ir žiema pasitinka mus paūmėjusiomis ligomis, nes pažeistas sąnarys bei jo kapsulė jautriai reaguoja į temperatūros ir drėgmės skirtumus. Mat, krintant slėgiui atmosferoje, keičiasi slėgis ir sąnario viduje, nes, bandydamas prisitaikyti prie slėgio, sąnarys gamina daugiau skysčio nei įprastai. Tokie pokyčiai itin veikia pažeistas sąnario dalis, todėl paūmėja skausmai.

Jeigu jus vargina sąnarių skausmai, vertėtų neatidėliojant sunerimti ir suskubti ieškoti uždegimo organizme, o svarbiausia – jį gydyti. Sąnariai itin jautriai reaguoja į bet kokį uždegimą organizme, pavyzdžiui, ilgai netvarkomus dantis ar negydomas tonziles.

Sąnarių skausmo priežastimi gali būti ir rimtesnės bėdos, pavyzdžiui, podagra, kuri išlenda į paviršių, kai šlapimo rūgšties kristalai jau būna kaip reikiant pažeidę audinius. Sąnarius neigiamai veikia ir traumos, buvusios pačiame sąnaryje arba aplink jį. Tai įvairūs trauminiai sąnario minkštųjų audinių: meniskų, raiščių, sausgyslių, pažeidimai, sąnarį sudarančių ar aplink jį esančių kaulų lūžiai.

Leisti įsisiautėti sąnarių skausmui nederėtų. Juolab kad sąnarių ligos nėra vien tik senyvo amžiaus žmonių problema. Dėl sąnarių negalavimų kenčia ir darbingo amžiaus žmonės, nors dažnai manoma, kad jaunystė ir sąnarių skausmai negali būti susiję. Tai, anot kineziterapeutės Alinos Balčiūnienės, klaidingas požiūris.

Sergant sąnarių ligomis, vargina skausmas, sąnarių sustingimas, patinimas, braškėjimas, tirpimas ar jausmas, panašus į „skruzdžių bėgiojimą“. Iš pradžių sąnarius skauda iš ryto, kol atsikeliama ir išsijudinama, taip pat – baigiantis dienai, kai pavargsta kojos. Ilgainiui kojas pradeda skaudėti dažniau ir anksčiau, beveik nuo vidurdienio. Kai kremzlė, kuri pamažu išsausėja, suplonėja, netenka elastingumo, joje atsiranda įtrūkimų, o vėliau ir grubesnių defektų, beveik visai sunyksta ir kaulas liečiasi su kaulu, skausmas vargina ištisai – skauda ir dieną, ir naktį, o ypač skausmas paaštrėja, prasidėjus orų permainoms.

nadya-spetnitskaya-544606-unsplash.jpg

Netepsi – nevažiuosi

Liaudies medicinoje, anot kineziterapeutės, žinoma daugybė gerų patarimų, kaip malšinti sąnarių skausmą. Tam reikia laiko ir kantrybės, nes stebuklingos piliulės net ir vaistinėje nerasite.

Toli dairytis nereikia, pirmiausia apsižvalgykite savo virtuvėje. Laurų lapų poveikį sąnariams minėjo dar Avicena. Procedūrai reikia 5 g susmulkintų laurų lapų, kuriuos pavirkite 300 ml vandens, supilkite į termosą ir palaikykite 4–6 val. Nukoštą skystį išgerkite mažais gurkšneliais per 12 val. Taip gydomasi tris dienas iš eilės. Po savaitės gydymo kursą pakartokite. Pirmus metus laurų lapais gydomasi kas 3 mėnesius, vėliau – kartą per metus.

Besiskundžiantiesiems sąnarių skausmais specialistė siūlo išbandyti medaus kompresų, kuriuos pravartu naudoti prieš nakties miegą. Porą šaukštų medaus pašildykite ir užtepkite ant skaudamų sąnarių, šiltai apvyniokite.

Svogūnai nuo seno laikomi vaistu nuo devynių ligų. Juose esančios medžiagos itin veiksmingai padeda, ginantis nuo skausmų. Tereikia didelį nuluptą svogūną virti 360 ml vandens apie 20 min. Gautą nuovirą paskaninti citrina, imbieru bei medumi ir gurkšnoti, dar nespėjus jam gerai atvėsti.

Į pagalbą sąnariams galite pasitelkti varškę. Tereikia 100 g liesos varškės ir 2 šaukštelių druskos, kuri geba ištraukti iš sąnario skystį, taip sumažindama jo patinimą. Druską sumaišome su varške ir užtepame ant skaudamo sąnario. Po pusvalandžio švariai nuplauname šiltu vandeniu. Jeigu tuo kartu neturite varškės, panaudokite pieną. Karštame piene sumirkykite marlę ir uždėkite ją ant skaudamo sąnario. Apriškite šiltai ir laikykite, kol atvės.

Jei turite kopūstą, apriškite skaudamą sąnarį sausai pašildytu kopūsto lapu, kuriame yra medžiagų, malšinančių patinimą bei skausmą, šiltai apvyniokite. Tokį kompresą galima laikyti per naktį. Kopūstai sveika virškinimui, jie išvalo iš organizmo kenksmingas medžiagas, tad valgykite juos žalius, virtus, o ypač – raugintus.

Su sąnario skausmu puikiai susitvarko juodasis ridikas. Plačiu sluoksniu atpjaukite jo kartu su žieve ir pridėkite prie skaudančio sąnario. Pirmą kartą kompresą laikykite 5 min., antrą kartą – 7 min., o kitą kartą kompresą galite palikti 20 min.

Gamtos dovanos

Pasiruoškite kadagio uogų vonią – 200 g kadagio uogų reikia užpilti 2 l vandens. Pavirti 10–15 min. ant silpnos ugnies ir nukošti.

Sergant lėtiniu sąnarių uždegimu, ne ką mažiau veiksmingos ir pušų vonelės. Šviežiai nuskintas pušų šakeles užpilkite verdančiu vandeniu ir, skystį atvėsinę, kojas jame mirkykite 15–30 min. Po vonios procedūrų apsiaukite vilnones kojines ir eikite miegoti.

Ypač veiksmingai su sąnarių skausmu kovoja molis. Kompresui jis turi būti nei kietas, nei skystas. Ant skaudamos sąnario vietos dedama šalta molio masė, kuri greitai mažina karštį. Kai ji sukietėja, antrąkart jos nenaudojame, išmetame lauk.

Kineziterapeutė sako, jog, vieną kartą uždėjus kokį nors kompresą, skausmas nepraeis, ypač, kai jis įsisenėjęs. Liaudiškos priemonės šalia gydytojo specialisto paskirto medikamentinio gydymo padeda greičiau pasiekti geresnių rezultatų. Deja, visiškai pasveikti, sergant sąnarių ligomis, dažniausiai neįmanoma, nes per ilgą laiką pakitę sąnariai nebeatsistato. Nuostata, kad pratimai daro žalą sąnariams, klaidinga. Nejudėdami sąnariai sustingsta dar labiau, atpranta judėti, praranda lankstumą. Tuomet susilpnėja ir aplinkiniai raumenys. Štai kodėl sąnariais reikia rūpintis nuolat, net ir tuomet, kai jie sveiki.

„Net ir visiškai sveiki būdami, mankštinantis nepersistenkite. Nesvarbu, kur ir kokį darbą dirbate, stenkitės tinkamai suderinti fizinę apkrovą su poilsiu. Šaltesniu oru būtinai šilčiau apsirenkite, mūvėkite pirštines, kojines, šiltus batus“, – primena specialistė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA