Angle down Atgal

S. Čaplinskas: siūlymas drausti medvilninių kaukių dėvėjimą yra neadekvatus

Buvęs Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius Saulius Čaplinskas sako, kad naujausias ekspertų siūlymas Vyriausybei leisti dėvėti tik medicinines kaukes – grubi komunikacinė klaida.

Gydytojas, medicinos mokslų daktaras, profesorius savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo mintimis apie kaukių dėvėjimą.

„Siūlymas drausti medvilninių kaukių dėvėjimą yra neadekvatus, ne laiku ir ne vietoje, kuris pirmiausia suklaidino visuomenę. Medvilninių kaukių dėvėjimas nėra blogis savaime ir jokiu būdu nereikia jų drausti. Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia, kad jeigu nėra galimybės dėvėti medicininę kaukę, tai geriau medvilninė, negu jokios.

Kalbant apie kaukes, svarbu jų filtracinės savybės. Yra mokslinių publikacijų, kuriose teigiama, kad kai kurių medvilninių kaukių filtracinės savybės siekia iki 60 proc. Todėl jų drausti tikrai nereikia, o toks siūlymas yra labai neatsakingas. Nes jau dabar pasigirsta komentarų, kad „pirmos ir antros pandemijos bangos metu buvo gerai, o dabar jau nebegerai ir draudžiama“. Visą tai vertinu, kaip neatsakingai paskleistą netinkamą žinią visuomenei. Visgi, kalbant apie intensyvesnį pandemijos valdymą, ypač uždarose prastai vėdinamose patalpose kur būriuojasi žmonės, siūlyčiau naudotis aukštesnėmis filtracinėmis savybėmis pasižyminčiomis medicininėmis kaukėmis ar respiratoriais. Tiek medicininių kaukių tiek ir respiratorių filtracinės savybės siekia 90 – 95 proc. Tai reiškia, kad tokiu efektyvumu yra filtruojamas žmogaus įkvepiamas ir iškvepiamas oras ir tai sumažina tikimybę įkvėpti virusų, jeigu jų yra aplinkoje. Kadangi medicininės kaukės ne visada gerai priglunda prie veido, ant jos dėvima medvilninė kaukė padeda geriau priglusti medicininei kaukei ir taip užtikrina jos apsauginį efektą. Šia prasme siūlymas drausti dėvėti medvilnines kaukes yra ne tik klaidinanti žinia visuomenei, bet ir grubi komunikacinė klaida.

Dėvint dvi kaukes (medicininę ir medvilninę) jų filtracinės savybės nesisumuoja. Dėvint dvi medicinines kaukes jų filtracinės savybės taip pat nesisumuoja, o tik tampa sunkiau kvėpuoti. 2 + 2 ne visuomet bus keturi.

Privalomas kaukių dėvėjimas atvirose viešose erdvėse (lauke) yra perteklinis. Medicininės kaukės lauke rekomenduojamos tais atvejais, kai nėra galimybės užtikrinti atstumo ten kur būriuojasi žmonės.

Viešajame transporte, uždarų erdvių renginiuose ir grožio paslaugų teikėjams pirmenybė tenka respiratoriams“, – rašo S. Čaplinskas.

Primename, kad antradienį ekspertai paviešino, jog siūlys Vyriausybei leisti dėvėti tik medicinines kaukes, švelninti jų dėvėjimo lauke reikalavimus.

„Siūlome, kad būtų pakeistas jų reglamentavimas dėl dėvėjimo lauke: palikti formuluotę, kad kaukės turėtų būti dėvimos atvirose erdvėse tik tada, kai šalia dviejų metrų atstumu yra kiti asmenys“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos vadybos katedros profesorius Mindaugas Stankūnas.

Taip pat ekspertai siūlo leisti dėvėti tik medicinines kaukes.

„Taip pat mes rekomenduojame, kad turėtų būti atsisakoma įvairių kitų veido dengimo pakaitalų – skarelių, skydelių ir turėtų būti dėvimos būtent medicininės kaukės arba respiratoriai“, – sakė jis.

Pasak jo, šie siūlymai turėtų būti teikiami Vyriausybei trečiadienį. Ekspertų vertinimu, ši priemonė galėtų įsigalioti pačiu artimiausiu metu.

comment Skaitytojų komentarai (1)

Sponsored video

Taip pat skaitykite