Angle down Atgal

Bibliotekoje atidaryta iš Žemaitijos kilusio unikalaus dailininko Vlado Žiliaus iliustracijų paroda

Rugpjūčio pabaigoje Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešojoje bibliotekoje atidaryta iš Žemaitijos kilusio unikalaus dailininko Vlado Žiliaus (1939 – 2012) iliustracijų paroda, o rugsėjo 9 d.  įvyko kūrybinės dirbtuvės ,,Kaip gimsta iliustracijos?“ mokiniams.

V. Žilius gimė 1939 m. gegužės 13 d. Žemaitijoje, Šilalės apskrityje. 1964 m. Lietuvos dailės institute baigė grafikos studijas, dėstė piešimą M. K. Čiurlionio meno mokykloje ir Vilniaus inžineriniame statybos institute. Vėliau dirbo leidyklos ,,Vaga“ meno leidinių redakcijos vedėju, leidyklos ,,Mintis“ vyriausiuoju dailininku. Kadangi užsispyręs talentingas modernistas nieku gyvu nesitaikė prie sovietinės sistemos, V. Žilius buvo apkaltintas formalizmu ir išmestas iš Lietuvos dailininkų sąjungos, neteko darbo leidykloje, buvo persekiojamas, patyrė moralinę ir materialinę diskriminaciją. Galiausiai menininkas buvo priverstas emigruoti. Iki pat savo mirties dailininkas kūrė Niujorke. Parodose jis pradėjo dalyvauti nuo 1964 m. Sovietmečiu jo darbai buvo eksponuojami Lietuvoje, Lenkijoje, Malborke, Krokuvoje, Ispanijos Barselonoje.

Menininkas sukūrė estampų ciklų (,,Vilniaus legendos, ,,Taikinys“), ekslibrisų, piešinių, tapybos kompozicijų, iliustravo daug knygų – Maironio, Justino Marcinkevičiaus, Marcelijaus Martinaičio, Algimanto Baltakio, Janinos Degutytės ir kitų. Dailininkas taip pat apipavidalino kino filmą ,,Jausmai“, J. Stavinskio pjesę ,,Spūsties valanda“ Klaipėdos dramos teatre.

Menotyrininkė Ingrida Korsaitė taip apibūdino V. Žiliaus iliustracinę kūrybą: ,,Vlado Žiliaus medžio raižinių ir oforto technika sukurtoms iliustracijoms, taip pat estampams ir piešinių ciklams būdinga filosofinė refleksija, žmogaus būties problematika, simboliniai motyvai. Nuo nedidelio, net miniatiūrinio formato iliustracijų, jautraus juvelyriško grafikos šrichto dailininkas netruko pereiti prie didelių dekoratyvinių tapybos kompozicijų, paženklintų modernizmo žyme“.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, V. Žilius lankėsi tėvynėje. 1993–1994 m. surengė individualias tapybos parodas Lietuvoje: šiuolaikinio meno centre, ,,Vartų“ galerijoje. Dailininkas sulaukė milžiniško žiūrovų ir spaudos dėmesio – laikraščiai, žurnalai mirgėjo straipsniais apie autorių, laidas rengė Lietuvos televizija.

Svarus ir reikšmingas V. Žiliaus kūrybinis palikimas. Jo kūrinių turi Tretjakovo galerija Maskvoje, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės ir kiti Lietuvos muziejai, privatūs asmenys.

Rugsėjo 9 d. Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešojoje bibliotekoje vyko kūrybinės dirbtuvės ,,Kaip gimsta iliustracijos?“, kuriose dalyvavo Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos 4a klasės mokiniai su mokytoja Birute Butkuviene. Edukaciniame renginyje V. Žiliaus parodos projektų vadovė Rasa Bačiulienė papasakojo apie dailininko iliustracijų kūrybos ypatumus ir subtilybes. Vaikai ne tik sužinojo, kaip kuriamos iliustracijos, kokie yra kūrybos būdai ir metodai, bet ir galėjo apžiūrėti pavyzdžius – lino raižinius, metalines plokšteles ir kt. Vėliau kūrybinių dirbtuvių dalyviai klausėsi Aldonos Puišytės eilėraščio ,,Girių monai“ ir piešė jam iliustracijas. Stebino vaikų išmonė ir sugebėjimas per trumpą laiką sukurti piešinius, galinčius tapti tikrai puikiomis iliustracijomis. Dirbtuvių pabaigoje vaikai išrinko gražiausių piešinių autorius. Trims vaikams buvo įteikti prizai, visiems dalyviams – atvirukai.

V. Žiliaus iliustracijų paroda bibliotekoje veiks iki spalio 1 d. Kviečiame apsilankyti.  

Erika PRANCKEVIČIENĖ

Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio

viešosios bibliotekos direktorė

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite