REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Gegužės 21 d. 11:38

Ribojamas lankymasis kai kuriose Nemuno upės vietose Jurbarko ir Šakių rajonuose

Šakiai

Panemunių regioninio parko nuotr.

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


38492

Siekiant apsaugoti nykstančias mažąsias žuvėdras nuo gegužės 20 d. iki rugpjūčio 1 d. draudžiama žmonėms lankytis tose vietose, kur yra pagrindinės šių paukščių perimvietės, tam, kad jos galėtų sėkmingai išperėti ir užauginti jauniklius. Tai Jurbarko ir Šakių rajonuose esančios keturios mažųjų žuvėdrų veisimosi vietos Nemuno upėje: perimvietė ties Greičiais ir Sudargu, perimvietė ties Kidulių kaimu, perimvietė ties Rotulių kaimu ir perimvietė žemiau Mituvos žiočių, informuoja Panemunių regioninis parkas.

Lankytojų patogumui šiais metais mažųjų žuvėdrų perimviečių prieigose buvo įrengti informaciniai stendai.

Mažosios žuvėdros kiaušinius deda duobutėse ant smėlio, bet dažnai jų dėtys žūsta netikėtai patvinus Nemunui, pavyzdžiui, po didesnių liūčių, kai lizdai tiesiog nuplaunami. Ne mažiau pavojingos ir sausros, kai, saloms susijungus su krantu, perimvietes lengvai gali pasiekti plėšrieji gyvūnai.

Pastaraisiais metais vis daugiau grėsmės ėmė kelti salelėse, kur peri mažosios žuvėdros, besilankantys poilsiautojai. Jie, dažnai patys to nepastebėdami, sutrypia kiaušinius, dėl jų žūsta jaunikliai, nes tėvai, bijodami žmonių, nebeatskrenda jų pamaitinti. Per pastaruosius penkerius metus perinčių mažųjų žuvėdrų porų Nemuno salose tarp Kulautuvos ir Smalininkų, Panemunių regioninio parko direkcijos ir Edukologijos universiteto mokslininkų stebėjimų duomenimis, sumažėjo apie 30 proc. Mažoji žuvėdra nuo 1976 m. įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Šis paukštis saugomas ir pagal Berno, Bonos konvencijų ir Paukščių direktyvos nuostatas. Lietuvoje dabar yra tik apie du tris šimtus mažųjų žuvėdrų porų.

Šis paukštis beveik perpus mažesnis už upinę žuvėdrą. Minta daugiausia smulkiomis žuvelėmis, rečiau vėžiagyviais, vabzdžių lervomis. Mėgsta atokius smėlėtus ar žvyru, kriauklelėmis padengtus vandens telkinių krantus ir salas. Peri birželio mėnesį. Grunte iškastoje duobutėje deda nuo 2 iki 3 pilkšvos spalvos kiaušinių su juodomis dėmelėmis.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA