REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 25 d. 15:27

Reorganizuojama Alytaus rajono savivaldybės GMP stoties dispečerinė tarnyba

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


42861

Lietuvoje prieš penkerius metus pradėta ir toliau vykdoma greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerinių centralizacija. Nuo š. m. liepos 2 dienos prie Kauno GMP dispečerinės prisijungia Alytaus miesto, Alytaus, Lazdijų, Druskininkų ir Varėnos rajonai.

Greitosios medicinos pagalbos stotys liks kaip buvę Alytuje, Druskininkuose ir Varėnoje, tik į pagalbos skambučius atsilieps dispečeriai, dirbantys Kaune. Jie radijo ir internetiniu ryšiu siųs brigadas pas pacientus.

Taigi, nuo š.m. liepos 02 d. alytiškiai, Alytaus ir Lazdijų rajonų gyventojai, kviečiantys greitąją medicinos pagalbą numeriu 033, kalbės su dispečeriais, dirbančiais Kaune. Dispečerių tikslas-išgirsti žmogų, teisingai užduoti klausimus ir užregistruoti informaciją. Jie dirbs pagal amerikietišką standartizuoto protokolo modelį. Standartizuotas protokolas-tai visas situacijas apimantis klausimynas. Pagal protokolą paskambinus į GMP, atsiliepęs dispečeris visų pirma paklaus jūsų adreso ir telefono numerio, tad net nutrūkus pokalbiui galės išsiųsti medikus. Į vėliau užduodamus klausimus jau galima atsakyti: „taip“, „ne“ arba „nežinau“. Tačiau nuo šių atsakymų priklausys, kokia medikų brigada bus išsiųsta į pagalbą, ar užteks jos vienos. Kol į skambutį atsiliepęs dispečeris rinks informaciją, jo kolega matys vykstantį dialogą dispečerinės kompiuterinės sistemos ekrane, todėl nereikia baimintis, kad į skambutį atsiliepęs dispečeris nesiunčia į įvykio vietą kolegų, o patarinėja, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Matydamas ekrane vykstantį dialogą, pajėgas valdantis dispečeris suranda arčiausiai ligonio ar įvykio vietos esančią medikų brigadą. Visai nesvarbu, iš kur užregistruotas pagalbos šauksmas – iš Kauno, Alytaus, Lazdijų ar Varėnos.

Visuose greitosios pagalbos automobiliuose įdiegta GPS sistema, rodanti ne tik jo buvimo vietą, bet ir iškvietimo etapą – ar laisvas, ar vyksta pas pacientą, ar jau yra pas jį, ar jau gabena pacientą į ligoninę. Be to, sistema automatiškai skaičiuoja ir atstumą nuo medikų brigados buvimo iki iškvietimo vietos. Dispečeriui tereikia spragtelėti kompiuterio pelės klavišą ir pranešimas perduodamas pasirinktam automobiliui, todėl visai nesvarbu, kur atsiliepiama į pagalbos prašančiojo skambutį. Svarbiau – kaip veikia jį užregistravusi sistema.

Jei problema tik medicininė – skauda galvą ar krūtinę, pykina, žmogus nualpo, patyrė širdies smūgį ar susižeidė, geriausia skambinti trumpuoju greitosios pagalbos numeriu – 033 ir kokybiška pagalba ligonį pasieks greičiausiai. Jei tai įvykis, kuriame gali prireikti kelių specialiųjų tarnybų pagalbos, geriau skambinti numeriu 112.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA