Radviliškio rajono savivaldybės nuotr.
Angle down Atgal

Radviliškiečiai rengiasi atstovauti Radviliškiui ir Lietuvai Portugalijoje

Pernai metais pirmą kartą Radviliškyje ir Lietuvoje vykęs 26-asis Europos žmonių festivalis, ilga, didelė ir graži Europos tautų šventė, šiais metais persikelia į Portugaliją.

Į Kantanjede (Cantanhede) miestelį Portugalijoje šiais metais dalyvaus atstovai iš 15 Europos šalių. Radviliškiui ir Lietuvai atstovauti vyks delegacija, sudaryta iš kultūros darbuotojų, sportininkų, savivaldos atstovų.

Šiais metais Europos žmonių festivalis bus didžiulės, visos Portugalijos mastu organizuojamos žemės ūkio parodos EXPOFACIC 2019 dalis, tad festivalio dalyvių pasirodymus stebės ir šios didžiulės parodos lankytojai iš visos Portugalijos. Festivalyje dalyvaus belgai, danai, suomiai, prancūzai, vokiečiai, vengrai, airiai, latviai, lietuviai, liuksemburgiečiai, lenkai, škotai, ispanai, italai, portugalai.

„Atstovauti Lietuvai, pristatyti savo tautos kultūrą, kulinarinį paveldą, sportininkus – visada labai smagu ir didžiulė garbė. 2018 metais visus Europos žmonių festivalio asociacijos narius priėmėme Radviliškyje, čia jie sportavo, pristatė savo tradicijas, kultūrą – visiems ši didelė šventė išliks ilgai atmintyje. Ir mes siekiame savo šalį pristatyti tinkamai, todėl ir rengiamės atsakingai: kultūros specialistai režisuoja eiseną, kultūrinį pasirodymą, kuris pristatys Lietuvą kaip baltų šalį, sportininkai garbingai atstovaus Radviliškiui sporto rungtyse, piešime, fotografuosime, gaminsime tradicinį maistą, kalbėsime apie Radviliškį ir Lietuvą Europai“, – apie festivalio esmę kalbėjo Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis, delegacijos vadovas.

„Atstovavimas savivaldybei užsienio šalyse – vienas iš savivaldos uždavinių. Turime garsinti savo kraštą, privalome parodyti pasauliui, kokie nuoširdūs, svetingi yra lietuviai, kokia turtinga jų kultūra, praeitis, istorija, ir kartu būti vieningi Europoje. Būtent šiam tikslui mes ir dalyvaujame šiame ypatingame, į nieką nepanašiame judėjime, vienijančiame Europos tautas. Žinoma, tai kainuoja, bet sukuriama vertė – emocijos, pasitikėjimas, kultūrų pažinimas ir savęs parodymas – atperka viską“, – sakė meras.

Kultūrinį pasirodymą EXPOFACIC 2019 scenoje repetuoja muzikos grupė „Kitava“ ir Radviliškio miesto kultūros centro režisierė Rasa Atkočiūnienė su jaunimo grupe. „Pristatyti Lietuvą rengiamės ypatingai: bus saulės, ugnies, gintaro, Lietuvos vėliavos spalvų, daug lietuviško užsidegimo ir muzikos. Įsuksime Europos tautas į baltiškąjį ratą“, – sakė Indrė Ginkevičienė, Radviliškio miesto kultūros centro direktorė. Ji pasidžiaugė, kad „Kitava“, profesionali muzikos grupė, kurios muzika atspindi lietuvių tautos tradicijas ir kultūrinį paveldą, sutiko atstovauti Radviliškiui šiame festivalyje neatlygintinai. 2018 metais šios muzikos grupės pasirodymą festivalio scenoje stebėjo festivalio dalyviai Radviliškyje, o šiais metais jų atliekamos muzikos, lydimos meninės kompozicijos apie Lietuvą, klausysis festivalio dalyviai Portugalijoje. Beje, „Kitavoje“ groja ir Radviliškio miesto kultūros centro direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Katutis, o tai – dar viena priežastis jiems atstovauti Radviliškiui. Kiekviena festivalyje dalyvaujanti šalis EXOPFACIC 2019 lankytojams pasirodys po du kartus.

Kulinarinį Lietuvos paveldą pristatys „Skėmių traktieriaus“ atstovė Regina Dambrauskienė. „Kaip visada, teko sudėtinga užduotis. Burtai lėmė, kad savo tradicijas ir maisto kultūrą pristatysime ketvirtadienį, priešpaskutinę festivalio dieną, o Portugalijos karščio jokie varškės sūriai ir lietuviški lašiniai neatlaikys. Teks suktis iš padėties ir nusivežti juodos duonos, kanapių ir druskos grūstinio, gal šimtalapį, o gal teks ir Portugalijos parduotuvėse apsilankyti. Virsim sriubą iš kirvio“, – juokavo R. Dambrauskienė, šioje rungtyje dalyvaujanti kasmet ir tikrai turinti patirties nustebinti ragautojus.

Sportuojančioji delegacijos dalis nusiteikusi ryžtingai. „Krepšinio, futbolo, petankės, plaukimo ir paplūdimio tinklinio komandos jau suformuotos, važiuojame nugalėti, kitaip sporte nebūnaׅ“, – juokauja Andrius Grabauskas, delegacijos sporto koordinatorius. Pasak jo, didžiausios, įspūdingiausios kovos radviliškiečių laukia krepšinio ir futbolo aikštėse, tinklinio, petankės ir plaukimo rungtyse tikimasi galbūt ne pirmų, bet aukštesnių nei vidurys vietų.

Dar daug festivalyje numatyta veiklų, į kurias bus įtraukti festivalio dalyviai: bus organizuoti piešimo, fotografijos konkursai, kasdien EXPOFACIC teritorijoje veiks visų festivalyje dalyvaujančių šalių stendai, kuriuose bus pristatomas tas kraštas, iš kurio atvyko dalyviai.

Lietuva šiame festivalyje kaip asociacijos „Europos žmonių festivalio“ narė dalyvauja jau nuo 2006 metų. Tuomet tai buvo entuziastų iš visos Lietuvos suburta grupė žmonių, kurie labai troško apie Lietuvą garsiai pranešti pasauliui, pristatyti, kas tokie yra lietuviai, kokia jų kultūra ir kuo jie panašūs bei kuo skiriasi nuo kitų Europos tautų. Entuziastų grupelė vienijosi po Lietuvos ūkininkių draugijos sparnu. Ėjo metai, pamažu artėjo eilė surengti festivalį Lietuvoje. Pradėta ieškoti galimybių tą padaryti, kalbėtasi su savivaldybių merais, bet jiems vis pritrūkdavo ryžto tapti festivalio šeimininkais. Kai iškilo tiesioginė grėsmė Lietuvai iškristi iš šio judėjimo, Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos tuometinės vadovės, dabar – LR Seimo narės, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkės, Guodos Burokienės, asociacijos „Europos žmonių festivalis“ atstovės ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos dabartinės vadovės Virginijos Šetkienės ir Radviliškio rajono savivaldybės tuometinio mero Dariaus Brazio susitikimo dėka gimė mintis šį festivalį atvežti į Radviliškį, parodyti šį miestą Europai. 2014 metais sulaukta ir vietos politikų pritarimo, todėl jau 2015 metais Radviliškio delegacija svečio teisėmis Europos žmonių festivalyje dalyvavo Lenkijoje, o 2016 ir 2017 metais jau kaip pilnateisiai asociacijos nariai atstovavo savo miestui ir šaliai Latvijoje ir Prancūzijoje. 2018 metais festivalis organizuotas Radviliškyje.

Dar nuo to laiko, kai Lietuvai festivalyje atstovavo Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga, prie radviliškiečių delegacijos tradiciškai prisijungia ir žmonės iš kitų Lietuvos miestų, bet jie – pilnateisiai Radviliškio delegacijos nariai: piešia, fotografuoja, apipavidalina stendą, sudaro krepšinio komandos pagrindą, žodžiu, uždirba taškų visos komandos labui.

„Daug darbo buvo įdėta, kad Radviliškyje festivalio dalyviai iš visos Europos būtų priimti tinkamai, dabar daug dirbama tam, kad Radviliškiui ir Lietuvai atstovautume Portugalijoje “ , – sakė Jolanta Margaitienė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė, taip pat dalyvausianti šių metų Europos žmonių šventėje. Ji pasidžiaugė žmonių entuziazmu ir pasišventimu idėjai ir patikino neabejojanti, kad radviliškiečiai Portugalijoje pasirodys tikrai puikiai. Juk tik įsijungę į šios asociacijos veiklą, radviliškiečiai iš karto lipo ant festivalio nugalėtojų pakylos ir Latvijoje, ir Prancūzijoje.

Kur atstovavimas, ten pinigai. Visiems iš karto kyla klausimas, kiek kainuos radviliškiečių dalyvavimas Europos žmonių festivalyje. Bendra sąmata – kiek daugiau nei 22 tūkstančiai eurų. Šią sumą sudaro festivalio dalyvių mokestis, kelionės išlaidos, inventoriaus, reikalingo pasirodymams, kulinarinio paveldo pristatymui ir sporto varžyboms, įsigijimo ir transportavimo išlaidos. Šventės dalyvius rengėjai apgyvendins ir maitins savo lėšomis, šias išlaidas jiems tik iš dalies padengia dalyvio mokestis, kuris yra labiau simbolinis.

„Taip, atstovavimas kainuoja, bet negalime sėdėti užsidarę, nesirodyti pasauliui. Šiuo metu, kai pasaulis tampa vis labiau globalus, tautos turi parodyti viena kitai, kad jos, nors ir panašios, vis tik turi išskirtinių bruožų, turi savitą kultūrą, dainas, šokius, maistą. O festivalio dalyviai kiekvieną kartą po tokio įvykio į namus grįžta pakylėti, pilni naujų minčių, idėjų“, – sakė delegacijos vadovas, Radviliškio rajono savivaldybės meras, net neabejojantis festivalio nauda ir kuriama pridėtine verte. Ir jis tikrai sako tikįs, kad šis festivalis Radviliškyje bus suorganizuotas ir ateityje.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite