REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Rugsėjo 13 d. 16:46

Programuotojų dieną susipažinkite su „Splius“ specialistais: tiesa ir mitai apie šios profesijos atstovus

Klaipėda

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


52274

Jeigu paprašytume žmonių apibūdinti programuotoją, dauguma įvardytų turbūt taip: sėdi ištisas valandas susikūprinęs prie kompiuterio, su niekuo nebendrauja, yra įnikęs į kompiuterį, kartais pavadinamas net „ufonautu“ – žmogumi iš kitos galaktikos. Bet ar tikrai yra taip? Kaip atrodo šiuolaikinis programuotojas?

Mūsų įmonės IT skyriuje dirba 11 darbuotojų. Nors mes juos visus vadiname programuotojais, patys jie skirsto save į tinklo administratorius, programuotojus bei sistemų administratorius. Taigi, kokie jie? Kviečiu susipažinti.

„Apibūdinimas „mažai bendraujantis“ yra daugiau mitas, – sako „Splius“ programuotojas, jaunas tėtis Albinas. – Gal toks įvaizdis susidaro todėl, kad mūsų darbas reikalauja daug dėmesio, sutelkto į kompiuterį, ir jeigu esi susikaupęs ir intensyviai dirbi, iš šalies gali taip pasirodyti. Programuotoją galima apibūdinti kaip menininką su loginiu mąstymu, nes, pirma, jis turi orientuotis ir suprasti, o antra – turėti vaizduotę, kaip sudėlioti „kaladukus“."

„Bet reikia sutikti, jog programuotojas visai kitaip mato nei klientai, o juk produktai kuriami dažniausiai jiems. Todėl visada žinau, jog galutinį produktą mes kuriame ne sau, o vartotojams. Ir jeigu gaunu atgalinį ryšį, jog kažkas ne taip, priimu tai kaip teigiamą kritiką ir galimybę suvokti, kur galima pataisyti ar padaryti kitaip. Džiaugiuosi, jog šioje įmonėje paliekama nemažai laisvės improvizacijai, nes man patinka kūrybinis procesas, kai gauni produktą, kurį sukuri savo rankomis ir savo protu“, – sako Valdemaras.

20180912-150016.jpg

– Bet juk „Apple“ įkūrėjas Steve'as Jobsas yra sakęs apie savo klientus, jog jie esą nežino, ko nori, – jiems reikia tai paaiškinti, – įsiterpiu į pokalbį.

– Parodoje, pristatant „Samsung“ galimybę atrakinti įrenginį akies rainele, kinų tautybės parodos dalyviui technika patarė labiau atmerkti akis, – juokiasi Justas, atstovaujantis tinklo administratoriams. – Arba „iPhone“ intelektualus asmeninis asistentas „SIRI“, paklaustas, kur geriau užkasti lavoną, pasiūlė: aplink esančiose pelkėse. Policijai bendradarbiaujant ir išsiaiškinus šią informaciją, kūnas buvo rastas, o žudikas suimtas. Turbūt to klientai tikrai nepageidavo iš programuotojų...

– O kuo skiriasi sistemos, tinklo administratorių ir programuotojų darbas? – klausiu.

– IT sritis yra labai jauna, ji tokia plati, kad sunku kitiems iš šalies suvokti. Klausimą galima prilyginti medicinai, pavyzdžiui, kuo skiriasi okulistas nuo odontologo. Medicinos struktūra formavosi šimtmečius, o IT, galima sakyti, tik naujagimis ir jis taip greitai vystosi… Žmonės jau dabar gali bendrauti su technika balsu, vaizdu. Ateityje, manau, žmonės dar kitaip bendraus su technika, gal net technika pakeis bendravimą su žmonėmis. Neįsivaizduoju, ar šiandien įmanoma būti IT profesionalu, nebent labai siauroje srityje, nes viskas labai greitai kinta, turi nuolat domėtis, mokytis, tobulėti, – savo pamąstymus išdėsto Evaldas.

– Programuotojai kuria sistemas, programas, įvairius įrankius tikslams pasiekti. Mes, tinklo administratoriai, rūpinamės, kad tinklas būtų stabilus, turime sužiūrėti srautus, dėlioti maršrutus, sujungimus tarp miestų ar šalių, – atsako Adomas.

– Toks darbas buvo mano svajonė. Ne visi, baigusieji informacines technologijas, turi tokių galimybių prieiti prie tinklo, dirbti su juo, nes paprastame biure to nebūna ir jie negauna tokios patirties, – sako Justas.

20180913-104751.jpg

– Kokių savybių turi turėti žmogus, dirbantis IT srityje?

– Kantrybės, nes, kokia problema bebūtų, turi rasti jos priežastį, negali apeiti – kitaip viskas pasmerkta. Kad nustatytum priežastį ir rastum sprendimų būdų, kartais reikia daug laiko, kantrybės, domėjimosi iš išorės, skaitymo, literatūros ieškojimo, – sako Adomas.

– Ir sugebėti valdyti stresą, – papildo Justas. – Mano hobis yra fotografija. Galiu anksti keltis ir dėl to mėgautis saulėtekiu – tai padeda atsipalaiduoti. Gaila tik, kad to laisvalaikio beveik nelieka.

– Aš irgi nepajutau, kada pradėjau visą dieną dirbti, – nusišypso Evaldas. – Ne nuo 8 iki 17 val., o visą dieną. Kai tau darbas įdomus, jis įtraukia tave.

– Baigiu darbą, išjungiu kompiuterį ir iki kitos dienos nebeįjungiu, taip atsiriboju nuo darbo, – pasidalija patirtimi Albinas.

– Pabaigai, kaip yra: ar tikrai tas stereotipinis apibūdinimas būdingas IT specialistams?

– Nupušėlių kasta? – pajuokauja Evaldas.

– Man tikrai labiau patinka dirbti su kompiuteriais nei žmonėmis, – neslepia Emanuelis, kuris, palyginti, neseniai prisijungė prie „Splius“ IT komandos. – Kažkam gal lengviau suprasti žmones, tai jie dirba psichologais, o aš geriau susikalbu su kompiuteriais. Dar studijų metais pradėjau domėtis programavimu, savarankiškai programavau. Džiaugiuosi, dirbdamas čia ir dirbdamas mėgstamą darbą.

Atsisveikinu su vaikinais, pažadėjusi išsisukti be nuotraukų, nes jie juk nemėgsta fotografuotis… O gal yra prietaringi?.. Rytoj užsuksiu pas sistemos administratorius ir pakalbinsiu vienintelę merginą programuotoją Ugnę. Bet apie ją – jau kitoje pasakojimo dalyje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA