Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Programa ypatingiems kineziterapeuto asistentams – žirgams
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Rugsėjo 30 d. 14:14

Programa ypatingiems kineziterapeuto asistentams – žirgams

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


189649

Hipoterapija (sveikatinimas asistuojant žirgams) itin sėkmingai taikoma neįgaliųjų reabilitacijoje. O kad poveikis būtų kuo efektyvesnis, labai svarbu tinkamo žirgo parinkimas. Lietuvos Neįgaliųjų jojimo asociacija, subūrusi skirtingų specialistų grupę ir pasitelkusi kitų šalių patirtį, kuria specialią atrankos ir treniruočių programą ypatingiems kineziterapijos asistentams – žirgams.


Foto galerija:

tekstui-apie-zirgus.jpg
tekstui-apie-zirgus-4.jpg
tekstui-apie-zirgus-3.jpg
tekstui-apie-zirgus-2.jpg
image0.jpeg
2021-05-erasmus-spain-108-1.jpg

tekstui-apie-zirgus.jpg

Reikia metodikos

Nors hipoterapija tikrai nebe naujiena sveikatos priežiūros praktikoje, tačiau speciali metodika, kaip atrinkti tinkamiausius žirgus ir juos paruošti darbui, Lietuvoje dar tik kuriama. Žinoma, su pacientais dirba kvalifikuoti specialistai ir žirgai specialiai to apmokomi, tad teigiamų rezultatų pasiekiama. Tačiau vieningo (juolab dokumentuoto ir įteisinto) sutarimo, kaip tą daryti ir kokiais kriterijais remtis, nėra.

„Jei galvojama, kad tiesiog pakanka paimti seną ramų žirgą ir jis bus puikus partneris, tai taip nėra. Reikia profesionaliai atrinkto, psichiškai stabilaus ir paklusnaus žirgo, kuris dar būtų ir linkęs mokytis, komunikuoti su treneriu, reaguoti į papildomas darbo priemones, pavyzdžiui kamuolį. Darbui netinka jauni žirgai, eržilai. Žirgo asistuojamai kineziterapijai labai svarbi gyvūno nugara, nes per ją perteikiamas judesys, ergoterapijai, logoterapijai, kai dirbama su pacientu šalia žirgo – žirgo elgesys“, - tai tik keletas žirgo atrankos požymių , kuriuos vardina Neįgaliųjų jojimo asociacijos narė Lina Šarkienė, kuri sako, kad būtina kompleksinė atranka ir įvertinimas.

Todėl Neįgaliųjų jojimo asociacija jau antrus metus intensyviai dirba, nes iki 2023 metų yra pasiryžusi parengti tokį asistuojamai terapijai naudojamų žirgų atrankos ir treniravimo standartą. Toks dokumentas specialistams pagelbės renkantis tinkamą žirgą, socializuojant ir treniruojant jį bei teikiant hipoterapijos paslaugas, juo remiantis bus licenzijuojami hipoterapijai paruošti žirgai. Tai ypač aktualu dabar, kai 2021 m. liepą Lietuvoje įsigaliojo papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymas, kuriame reglamentuotos ir žirgų asistuojamosios terapijos – hipoterapijos - paslaugos.

 

tekstui-apie-zirgus-2.jpg

Tarptautinė patirtis

Į komandą susibūrę žirgų asistuojamosios terapijos kineziterapeutai, biologas-ekologas, žirgų treneris, atsižvelgdami į hipoterapijos taikymo metodikas tam tikromis ligomis sergantiems vaikams ar suaugusiems, rengia treniruočių sistemą žirgams, kad jie būtų tinkama darbo priemonė.

Labai praverčia tai, kad šie keturi asociacijos nariai prisijungė prie ES finansuojamo projekto ERASMUS+ „Neformalūs specialistų, ruošiančių žirgus asistuojamai terapijai, mokymai 2020-2023”, kurį koordinuoja Čekijos žirgų asistuojamosios terapijos asociacija, turinti jau 30 metų darbo patirtį. Lietuva kartu su Turkija, Portugalija, Suomija ir Ispanija kaip šalys-partnerės stengiasi apjungti skirtingas žirgų treniravimo praktikas Europoje, parengti specialistus, kurie gebės paruošti žirgus, tinkamus žirgų asistuojamosios terapijos veikloms.

Džiugu, kad galima perimti žirgų atrankos, treniruočių, tinkamos fizinės ir psichinės būsenos palaikymo, judesių valdymo, socializacijos ir psichologijos žinias iš ilgiausią patirtį ir žirgų asistuojamosios terapijos vystymosi istoriją turinčių čekų bei suomių. Turkai itin prisideda moksliniais tyrimais.

Paruošti žirgą hipoterapijos veikloms užtrunka nuo pusės iki pusantrų metų. Net ir paskui svarbu palaikyti žirgo fizinę ir psichinę formą. Siekiant geriausio terapinio efekto ne mažiau svarbi ir žirgų įvairovė, leidžianti priklausomai nuo ligos pobūdžio ir siekiamų terapinių tikslų parinkti žirgą, tinkamiausią pagal judėjimo tipą, eksterjerą ir temperamentą.

tekstui-apie-zirgus-4.jpg

Žirgas – ir kolega, ir darbo priemonė

Svarbu nustatyti bei įvertinti šios terapijos poveikį ir gyvūnų gerovei, pavyzdžiui, kiek gali žirgas dirbti, kad jaustųsi gerai. Saugus žirgas yra sveikas ir gerai besijaučiantis šioje veikloje. Ilgainiui jis tampa ne tik darbo priemone, o svarbiu padėjėju, asistentu - savotišku kolega, kuris kartais irgi gali būti nedarbinės nuotaikos ar prastai jaustis. Svarbu gebėti tai laiku pastebėti.

„Žirgo gerovė, jo gebėjimas socializuotis labai aktualūs tam, kad neišnaudotume gyvūno, laiku atpažintume signalus, suprastume, kad jis ne tik mūsų darbo priemonė, bet ir mūsų partneris“, - sako projekto Lietuvoje koordinatorė Lina Šarkienė.

Tai perprasti ypač padeda Ispanijos partneriai (treniravimo ir gyvūnų etikos ekspertai, biologai bei verslo ir gyvūnų teisių teisininkai), kurie daug dėmesio skiria gyvūnų jausmams, žirgų kūno kalbai, jų gyvenimo kokybei bei gerovei.

Specialistai sutinka, kad žirgų asistuojamoji terapija ne tik gydo fiziškai, kuomet stiprinami raumenys, mažinamas spastiškumas, lavinama koordinacija, gerinamas judesių planavimas, bet ir akivaizdžiai gerėja emocinė ir psichologinė paciento būsenos.

Remiamas turinys

erasmus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA