Prie paminklo knygnešiui.
Angle down Atgal

Prie buvusio VSAT Lazdijų rinktinės štabo – skulptūra knygų kontrabandininkui

Dar 2012 metų balandžio mėnesį šalia Dumblio bibliotekos pastatyta knygnešio skulptūra (autorius Gintautas Akstinas). Persikeliant bibliotekai į kitas patalpas, kartu su ja buvo perkelta ir skulptūra. Ir kas galėjo pagalvoti, kad skulptūra knygnešiui – knygų kontrabandininkui – bus pastatyta prie buvusio VSAT Lazdijų rinktinės štabo, kuriame dabar įsikūrusi Dumblio biblioteka.

Juk anuomet kontrabanda gabeno knygas atkaklūs, drąsūs žmonės, veikę spaudos draudimo metais, dėka kurių šiandien galime džiaugtis, kad kalbame ir rašome lietuvių kalba. „Netoli nuo bibliotekos – siena tarp Lietuvos ir Lenkijos, pro kur ir ėjo knygnešiai. Tai buvo knygnešių vartai. Kai kurie knygnešiai plaukė Galadusio ežeru, rizikavo savo gyvybe, ėjo per sieną pėsčiomis, nešdami uždraustą literatūrą“, – pasakojo Dumblio bibliotekos bibliotekininkė Vida Savulienė.

Tądien Dumblio bibliotekoje veikė net dvi parodos, skirtos knygnešiams, o bibliotekininkė V. Savulienė parodė ir net leido pavartyti 1906 metais išleistą Giesmių knygą arba kantičką. Anot jos, Tilžėje išleistos knygos pirmasis leidimas, tikėtina, buvo išnešiojamas knygnešių, kurie jas perduodavo daraktoriams, kad lietuvišką žodį ir rašmenis šie skleistų, mokydami vaikus. Bibliotekininkė sakė, jog Dumblyje gyvena Alvydas Tumasonis, kuris saugo šeimos pasakojimus ir prisiminimus apie senelio iš tėčio pusės brolius Jurgį, Karolį ir Petrą Tumasonius – knygnešius.

Prie paminklo knygnešiui padėtos gėlės, uždegta žvakelė, eilėraščiu į susirinkusius kreipėsi Vakarė Juškelytė. Karolina Kardokaitė, Rimgailė Kardokaitė, Kornelija Čitavičiūtė ir Evelina Bendaravičiūtė apdainavo 40 metų trukusią spaudos draudimo gadynę. Ir nuvilnijo jų daina Dumblio kaimo sodais, laukais. Lazdijų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė kraštotyriniam darbui Gita Lukoševičienė Dumblio bendruomenei bei svečiams skaitė pranešimą „Lazdijų krašto knygnešiai“. Lazdijų viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė pasidžiaugė gražiu renginiu gamtos apsupty tikindama, kad ir šiandien bibliotekininkai dirba itin prasmingą darbą miesteliuose, kaimuose, o į atokiausius rajono kaimelius su knygomis vyksta mobilioji biblioteka.

„Istoriją galime atrasti ne vien knygose, bet ir žmonių atmintyje, net antkapiuose ir paminkluose. XXI amžiaus knygnešiu gali būti kiekvienas, kuris visuomenėje neša šviesą, kartais ji yra ir prisiminimai, kuriais galima pasidalinti. Knygnešiai knygą nešė per kančias, nešė knygą kaip šventą žodį, kaip šventą raštą, kaip duoną“ – tokiais žodžiais renginį baigė Dumblio bibliotekos bibliotekininkė V. Savulienė. Toks jaukus renginys – pavasarišką dieną, patogiai susėdus ant spalvingų suolelių, čirškant pulkui žvirblių, kurie, rodos, suskrido iš visų kaimo pašalių. Klausytasi senovinių dainų, eilėraščių posmų, išsamaus pranešimo ir pabūta visiems kartu su knyg­nešiu.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite